Oštěpař Veselý je mistrem Evropy

Heslinki - Vítězslav Veselý zvítězil na mistrovství Evropy atletů ve finských Helsinkách v hodu oštěpem výkonem 83,72 metru a získal zlato. Stříbro patří Valeriji Jordanovi z Ruska, bronz vybojoval domácí Ari Mannio.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

"Jsem rád, že jsem mohl potvrdit očekávání, která na mě padala ze všech stran. Trošku mi padl kámen ze srdce," sdělil český mistr Evropy po závodě. "Byl jsem docela klidný. Když jsem se dostal do finále, tak ze mě nervozita spadla. Pak si to člověk už líp užívá. Snažil jsem se to brát lehčeji, trošku jsem se trápil, ale nakonec jsem dokázal zabojovat. Věděl jsem, že formu mám a jsem ji chtěl prodat," dodal Veselý.

Devětadvacetiletý lídr letošních světových tabulek a vítěz dvou mítinků Diamantové ligy vybojoval první medaili pro českou výpravu na šampionátu v Helsinkách. Jeho úspěch znamená první velkou zlatou medaili pro trenéra Jana Železného. Sám trojnásobný olympijský vítěz a úřadující světový rekordman se však nikdy mistrem Evropy nestal.

To Veselý medaili z ME už má a je zlatá. "Určitě ji vystavovat nebudu, nemám žádné takové místo, kam bych ji dal. Že bych se kochal. Pro mě je důležitý ten pocit, že jsem to v této chvíli dokázat a ten už mi nikdo nesebere," říká.

V průběhu závodu právě s oštěpařskou legendou často konzultoval svou techniku rozběhu. "Malinko mi to pomohlo, nebyl jsem tolik na čáře, ale přesto ten rozběh byl kratší. Navíc při povrchu, který tady je, bych si rozběh posunul ještě o dost víc dozadu. Musel jsem dělat kompromis. Ale to je moje nevýhoda, podle regulí byl rozběh správně," říká Veselý k relativně krátkému rozběhovému prostoru. "Konzultace s trenérem Železným mi docela pomohly, když mi řekl, že potřebuju nohy trošku zaktivnit, ať tam klidně i zadrobím. A to byly jediné pokusy, které se nakonec podařily," přiznal.

Veselý, který v kvalifikaci skončil až desátý, hodil dvakrát za třiaomdesát metrů, nejdelší byl jeho druhý pokus.

ME Helsinky (Fin.)
Hod oštěpem - muži: 1. VESELÝ (ČR) 83,72, 2. Jordan (Rus.) 83,23, 3. Mannio (Fin.) 82,63.

Loading...
Témata: Atletika
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tour de France, 1. etapa: Hned na úvod senzace. Žlutý dres oblékl po 30…

06.07.2019 17:49 V sobotu se cyklističtí fanoušci konečně dočkali startu dalšího, v pořadí již 106. ročníku…

Baseballista Ortiz byl postřelen omylem? Na policejní verzi něco nesedí

20.06.2019 11:18 Bývalý slavný baseballista David Ortiz byl v rodné Dominikánské republice možná postřelen omylem.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama