Kratochvílová se bojí o světový rekord, Bugár radí bookmakerům

Praha - Mezi třiadvacítkou českých olympijských legend, které přijaly pozvání Českého olympijského výboru a Sazky, sázkové kanceláře, zúčastnit se v roli diváků olympiády v Londýně, jsou i atleti Jarmila Kratochvílová, Šárka Kašpárková a Imrich Bugár.

Ilustrační fotografie

"Konečně pojedu na olympiádu ne jako atletka nebo trenérka, ale jako někdo, kdo může v klidu sedět a sledovat soutěže. Možná se jen budu trochu bát o svůj světový rekord," řekla na úterní tiskové konferenci Jarmila Kratochvílová, jejíž čas 1:53,28 vteřiny z Mnichova je už dvacet devět let světovým rekordem v běhu na 800 metrů. Dnes jedenašedesátiletá Kratochvílová je majitelkou olympijského stříbra z Moskvy 1980. Před další olympiádou byla dvojnásobnou mistryní světa a světovou rekordmankou na čtvrtce i na půlce, ale do Los Angeles z politických důvodů nesměla.

"Vždycky v období před olympijskými hrami si na to vzpomenu. Mám sice z Moskvy stříbro, ale olympijský vítěz je jen jeden. Hrozně jsem se do Los Angeles těšila, byla jsem na vrcholu kariéry. Postihlo to i další sportovce a já věřím, že něco tak nespravedlivého se už nikdy nestane," řekla Kratochvílová.

Podobný zážitek má i diskař Imrich Bugár. "Můj nejslabší výkon v tom roce 1984 by na olympiádě v Los Angeles stačil na bronz! Ještě na jaře jsem tam vyhrál předolympijské závody, ale to bylo všechno! No nic, už je to dávno," mávl rukou taktéž stříbrný z olympijské Moskvy, mistr světa z roku 1983. "Třicet let sázím, a nikdy jsem nic nevyhrál. Teď bych se ale vsadil, že naši sportovci získají v Londýně sedm medailí, z toho pět sportovci Dukly, musím si přisadit, jsem přece duklák," smál se Bugár.

"Uvidíme, zda to vyjde Báře nebo Víťovi," připomněl oštěpaře Špotákovou a Veselého. "Pak tam máme střelce Davida Kosteleckého, Kateřinu Emmons a Lenku Maruškovou, pak Volfíky, těm ostatním moc nevěřím," zmínil vodní slalomáře, mezi nimiž favorizuje dvojnásobné olympijské medailisty na deblkanoi Ondřeje Štěpánka a Jaroslav Volfa. "Máme taky veslaře Mirku Knapkovou a Ondřeje Synka, no a nesmíme zapomenout na bikera Jardu Kulhavého, a to je taky duklák. Ti získají vždycky kolem sedmdesáti procent všech medailí," vypočítával Bugár. "To je zajímavé, jsem si jist, že takové kurzy nemáme," podotkl vedle sedící ředitel Sazky Kamil Ziegler. "Doporučím našim bookmakerům, aby vypsali kurz na to, kolik medailí získají v Londýně dukláci."

Atleti se do Londýna těší především na atletiku. "Nejen na svoje disciplíny, ale na všechny. Myslím, že na tom stadionu budu skoro pořád. A každou českou finálovou účast budu považovat za velký úspěch," řekla Kratochvílová.

"Já disk bohužel neuvidím, letím osmého, a finále je už sedmého. No co, aspoň si ho vychutnám doma v televizi," mávl rukou Bugár. "Budu fandit Robertu Hartingovi, v Turnově ukázal formu a slíbil, že přijede i příští rok," připomněl vrhačský mítink Memoriál Ludvíka Daňka, jehož je manažerem. "Taky mě překvapil dědek Alekna, ale větší šance dávám Kanterovi a překvapit může i Kövágo," zhodnotil šance nejlepších světových diskařů. "Těším se taky na čtyřstovku s Máslem, co zase vymyslí na hlavu," připomněl čtvrtkaře Pavla Masláka pověstného netradičními účesovými kreacemi. "Budu chodit většinou na atletiku. Dostal jsem sice lístky na finále turnaje fotbalistů, ale vyměnil jsem je, protože v ten den bude házet Víťa Veselý," zmínil oštěpařského mistra Evropy.

"Atletika je od rána do večera, asi taky budu chodit jen na ni. Uvidím finále na 100 metrů, moc se těším na Usaina Bolta," přiznala další atletická olympijská medailistka, trojskokanka Šárka Kašpárková. "Samozřejmě budu sledovat trojskok, zejména Yamilé Aldamaovou, trojskokanku z mé generace, která mě letos velmi překvapila v halové sezoně," řekla Kašpárková o čtyřicetileté Kubánce, která poté, co reprezentovala rodnou zem a posléze Súdán, získala letos v březnu v barvách Velké Británie zlato na halovém mistrovství světa. "A pokud bude možnost, určitě bych se ráda podívala na basketbal, který dodnes na krajské úrovni hraju," dodala.

Témata: olympiáda | Londýn

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Veslař Ondřej Synek ukončil kariéru. Učinil tak ze zdravotních důvodů

23.09.2021 11:26 Ve svých osmatřicet letech se ve čtvrtek rozhodl ukončit svou bohatou kariéru veslař Ondřej Synek.…

Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge

29.08.2021 19:30 Samotný Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách v neděli zveřejnil smutnou…

Pražský maraton se kvůli omezením nepoběží ani v říjnu

23.08.2021 17:47 Pražský maraton se kvůli omezením spojeným s bojem proti koronaviru nepoběží ani letos. Pořadatelé…

Související:

Právě se děje

reklama