Olympijský oheň hoří: Královna si zahrála ve filmu. Hry zahájila jako Bond girl na padáku

Londýn - Královna Alžběta II. osmnáct minut po půlnoci z pátku na sobotu místního času v Londýně slavnostně prohlásila XXX. letní olympijské hry za zahájené, olympijský oheň zažehlo společně sedm mladých sportovců, které nomimovaly velké osobnosti britského olympijského hnutí.

371

Jméno toho, jemuž se dostane cti zapálit olympijský oheň, bylo největším tajemstvím slavnostního ceremoniálu. Pořadatelé nakonec tuto poctu svěřili nečekaně sedmi mladým sportovcům, jimž pochodeň předal slavný veslař Steven Redgrave, který ji převzal od fotbalisty Davida Beckhama.

"Ještě nikdy jsem nebyl tak pyšný na to, že jsem Brit a že jsem součástí olympijského hnutí," prohlásil při zahájení šéf organizátorů Sebastian Coe. Slavnostní ceremoniál byl oslavou britského umění, historie a kultury a zazněly během něj melodie Beatles, Rolling Stones, Queen a dalších.
 
Sto třiatřicet členů české výpravy, kteří nastoupili v holinkách a s deštníky, přivedl na stadion badmintonista Petr Koukal, který od minulé olympiády v Pekingu vyhrál boj s rakovinou.
 
Basketbalistka Lauren Jacksonová, která bude v Londýně hrát na svých čtvrtých olympijských hrách, nesla vlajku Austrálie jako první vlajkonoška své země po dvaceti letech. Před čtyřmi lety v Pekingu pomohla svému týmu ke stříbru.

Mezi vlajkonoši jednotlivých výprav měli značné zastoupení atleti, výpravu Jamajky přivedl Usain Bolt, Grenaďany čtvrtkař Kirani James, Litevce diskař Virgilius Alekna, výpravu Panamy dálkař Irwing Saladino, portorickým vlajkonošem byl překážkář Javier Culson, vlajku Sv. Kryštofa a Nevise nesl sprinter Kim Collins, Jihoafričany přivedla půlkařka Caster Semenyaová.

S vlajkami si vedli dobře i tenisté, Marcos Baghdatis za Kypr, Agnieszka Radwańská za Polsko, Novak Djokovič za Srbsko nebo Stanislas Wawrinka reprezentující Švýcarsko. Domácí výpravu Velké Británie, čítající 541 sportovců, přivedl na plochu cyklista Chris Hoy.
 
Královna Alžběta II se dočkala ovací už v úvodu programu, když dorazila na Olympijský stadion. O pár minut předtím se šestaosmdesátiletá panovnice objevila na velké obrazovce po boku filmového představitele Jamese Bonda, herce Daniela Craiga, v Buckinghamském paláci, své londýnské rezidenci. Ve filmovém klipu oba nastupují do helikoptéry, která se vznese do vzduchu. O pát minut později se vrtulník objeví nad stadionem a z něj vyskočí dva parašutisté. Královna se poté objevi triumfálně na stadionu, nad nímž poté zazněla britská národní hymna.

Témata: LOH Londýn 2012

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge

29.08.2021 19:30 Samotný Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách v neděli zveřejnil smutnou…

Pražský maraton se kvůli omezením nepoběží ani v říjnu

23.08.2021 17:47 Pražský maraton se kvůli omezením spojeným s bojem proti koronaviru nepoběží ani letos. Pořadatelé…

Související:

Právě se děje

reklama