Mílařka Mäki ve finále skončila poslední. Čtvrtkaři ve štafetovém závodě nepostoupili

Atletický olympijský program měl v pátek na programu mimo jiné třeba finále běhu žen na 1500 metrů. V něm se představila nová česká rekordmanka s finskými kořeny Kristiina Mäki, které se ve středu v semifinále podařilo překonat 35 let starý český rekord, ovšem na svůj semifinálový výkon už ve finále navázat nedokázala. Skončila na posledním třináctém místě, ale i tak je to spoečně s tím, co předvedla ve finále, veliký úspěch nejen pro samotnou českou závodnici, ale i samotnou českou atletiku. Čtvrtkaři pak v pátek běželi své rozběhy ve štafetovém závodě 4x100 metrů, ve kterých se představili i Češi ve složení Patrik Šorm, Pavel Maslák, Michal Desenský a Vít Müller. Ti ale nepostoupili.

Atletika

Finálový závod na 1500 metrů nejlépe zvládla Keňanka Faith Kipyegonová, které se tak podařilo obhájit olympijské zlato a to díky novému olympijkému rekordu, protože do cíle doběhla v čase 3:53,11. Nizozemka Sifan Hassabnová měla šanci na to, aby na jedněch olympijských hrách získala hned tři zlata, nakonec ale takovou skvostnou sbírku z Tokia mít nebude, neboť v tomto závodě skončila až třetí. Stříbro putuje do Británie zásluhou Muirové.

Česká reprezentantka Mäki doběhla ve finále do cíle poslední, tedy na třináctém místě. I tak je to rozhodně pro českou atetiku nečekaný úspěch, zvlášť, když k tomu přičteme samotný postup do finále navíc poté, co Mäki zaběhla český rekord na této trati.

Samotný závod měl průběh takový, že dopředu šla nejprve Nizozemka Hassanová a chtělab se tak zřejmě co nejrychleji dostat dopředu a předejít tak pádu, který ji potkal v rozběhu. Celý balík závodnic vedla Nizozemka brousící se na druhé zlato v Tokiu ještě v polovině posledního kola, jenže pak se před ní dostala nejen Kipyegonová, ale i Muirová.

Na české reprezentantce pak bylo vidět, že už nemá dostatek sil po absolvání jak rozběhu, tak i semifinále a od počátku závodu se pohybovala na chvostu. Skončila tedy třináctá v čase 4:11,76.

Na olympijském stadionu v Tokiu se v pátek ještě z českých atletů představila čtveřice Patrik Šorm, Pavel Maslák, Michal Desenský a Vít Mülle. Tato jediá česká štafeta v Tokiu absolvoala rozběh na 4x100 metrů a jistě chtěla navázat na český rekord, který zaznamenali běžci v červnu v Kluži, i když tam místo Desenského běžel Jan Tesař. Nakonec ale české kvarteto v Tokiu neuspělo, nejenže za tímto rekordem zaostalo o více než sekundu, ale hlavně skončilo až jako předposlední a nepostoupilo.

Nutno však dodat, že i kdyby se české čtveřici podařilo český rekord vyrovnat, na postup by to nestačilo, neboť tento rozhběh vyhráli Američané v ne úplně nejsilnější sestavě v nejlepším letošním čase 2:57,77.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge

29.08.2021 19:30 Samotný Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách v neděli zveřejnil smutnou…

Pražský maraton se kvůli omezením nepoběží ani v říjnu

23.08.2021 17:47 Pražský maraton se kvůli omezením spojeným s bojem proti koronaviru nepoběží ani letos. Pořadatelé…

Související:

Právě se děje

reklama