MOV vyzývá organizace k vyloučení Rusů a Bělorusů z mezinárodních soutěží

Nejprve Mezinárodní olympijský výbor (MOV) obvinil Rusko z porušení tzv. olympijského příměří, které končí až po paralympijských hrách, které letos ještě ani nezačaly, nyní zaujal jasný postoj. Vyzývají totiž mezinárodní sportovní organizace k tomu, aby vyloučily Rusko za vpád na Ukrajinu a Bělorusko, které k tomuto vpádu pomohlo, z mezinárodních soutěžích.

Ilustrační foto

Je to posun v rétorice MOV, které ještě před pár dny mluvilo pouze o přeložení akcí z Ruska či zrušení akcí, které se měly konat v Rusku a Bělorusku. Rusové měli podle tohoto tvrzení nadále možnost startovat na podobných akcích, ovšem s tím, že se jim nebude hrát jejich hymna v případě úspěchu a že nebudou startovat pod svou vlajkou. Nyní je všechno jinak. MOV doporučuje vyloučení Ruska a Běloruska ze všech mezinárodních akcích, pokud to ovšem mezinárodním organizacím a pořadatelům akcí dovolí právní a organizační okolnosti.

Původně tak tedy MOV nechtělo trestat sportovce za to, jaké kroky činí v současnosti ruská vládní garnitura. "Zatímco sportovci z Ruska a Běloruska se mohli účastnit sportovních akcí, spousta sportovců z Ukrajiny to dělat nemůže kvůli útoku na jejich zemi," uvedl vb pondělním prohlášení Mezinárodní olympijský výbor s tím, že k tomuto rozhodnutí dospěl "s těžkým srdcem".

"V zájmu ochrany integrity globálních sportovních soutěží a pro bezpečí všech účastníků výkonný výbor MOV doporučuje, aby mezinárodní sportovní federace a organizátoři sportovních akcí nezvali ruské a běloruské sportovce a funkcionáře na mezinárodní soutěže ani nedovolili jejich účast," pokračuje dále v prohlášení MOV.

V případě, že by na některých akcích nebylo možné vyloučit ruské a běloruské sportovce, podle MOV by mohli takoví sportovci sportovat v neutrálních barvách. Pokud by se jednalo o extrémní případy, pořadatelé akcí by musely činit kroky vůči ruským a běloruským sportovcům sami od sebe. Právě to zřejmě bude případ i blížící se paralympiády v Pekingu. Ta totiž startuje už tento pátek.

MOV také uvedl, že se rozhodl k odebrání dříve udělených čestných řádů, které ze strany MOV dostala ruská vláda a ruský prezident Vladimir Putin. Takovýé řády byly uděleny ruské garnituře již v roce 2001.

Především v kolektivních sportech sílí hlasy po tom, aby se v rámci svých akcích Rusové a Bělorusové vbůbec neobjevovali. Na tom, aby se české týmy neúčastnily turnajů s těmi ruskými a běloruskými, se už dohodla Národní sportovní agentura s jednotlivými tuzemskými sportovními svazy.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Konečně medaile! Oštěpař Vadlejch vybojoval na MS v atletice bronz

24.07.2022 09:22 Česká atletika prolomila konečně na letošním mistrovství světa v atletice v americkém Eugene smůlu…

Lewandowski míří za 50 milionů eur do Barcelony. Přijde místo něj do…

16.07.2022 10:36 Poslední týdny vše směřovaly k tomu, že Bayern Mnichov po dlouhých osmi letech skutečně opustí.…

Související:

Právě se děje

reklama