Na posledních závodech před mistrovstvím republiky v paddleboardingu zvítězili favorité

Na pražském koupališti Džbán se 3. srpna uskutečnily dva závody v paddleboardingu. V obou zvítězili Kristýna Babiánková a Ondřej Petrák. Paddleboarding je v Česku poměrně nový sport, který má původ v tradicích polynéských kmenů i surfingu. V půlce srpna se bude konat Mistrovství republiky v tomto sportu.

Přidejte svůj názor

Kristýna Babiánková (Starboard SUP.cz)
doporučujeme

Pátý závod Českého poháru v paddleboardingu pro paddleboardisty různých výkonnostních kategorií se uskutečnil 3. srpna na koupališti Džbán v Praze. Závodní den se skládal ze sprintu a technical race. V nejprestižnější kategorii Elite v obou závodech vyhráli Ondřej Petrák a Kristýna Babiánková.

V případě technical race šlo o technický závod na točení kolem bójek a beach startem na sedm kol. U můžu už po prvním kole vyhrával Petrák. S každým kolem se jen vzdaloval od svých soupeřů a na konci závodu jeho převaha nad Tomášem Grošubem, který obsadil druhou příčku, byla obrovská. Třetím připlul David Raab.

Eva Drahokoupilová technický závod mužů pozorovala ze břehu. Fandila svému manželovi Danu Drahokoupilovi. "Závody jsou fajn, počasí přeje a závodníků je hodně, takže je tu úžasné. Baví mě to, ale už se těším, až dojedou, protože se za ně potím celý zápas," popsala Drahokoupilová své pocity pro EuroZprávy.cz. I když paddleboarding podle ní je v Česku relativně novinka, má dobré vyhlídky do budoucna a jeho popularita roste.

U žen po prvním kole lídryní byla Babiánková. Závodnice stejně jako i závodníci mohli si jednou za jízdu trochu zkrátit distanci jednoho z kol. Tuto možnost využila Lucie Fialová, která díky zkratce získala vedení až do čtvrtého kola. Po tom ji ale Babiánková předplula a do konce závodu se převaha budoucí vítězkyně pořád zvětšovala.

Podle Babiánkové svého vítězství dosáhla díky častým tréninkům. Jezdí i světové závody, takže na Džbánu to pro ni také byl spíše trénink. "Účastním se evropské části světového touru Euro Tour, na kterém se každý rok sjíždí všichni nejlepší závodníci světa. Zatím se tam Češi moc neprosazují ale jsme čím dál lepší," řekla závodnice pro EuroZprávy.cz. Druhou připlula Fialová a za oběma favoritkami o dost zaostala třetí Lenka Tůmová

V případě sprintu šlo o krátkou jízdu na dvě stě metrů kolem jednoho boje. Závod se skládal ze tří jízd a do finálního výsledku sportovce se započítávaly dva jeho nejlepší pokusy. Stejně jako ve dlouhém závodě první a druhé místo u žen obsadily Babiánková i Fialová a u mužů Petrák i Grošup. "Začátek závodu se mi úplně nepovedl. Trvalo mi, než jsem se rozjel ale ve druhém kole jsem už věděl, jak vypadá trať a podařilo se mi předvést dobrý výsledek," řekl Horák po sprintu pro EuroZprávy.cz.

Trénuje čtyřikrát nebo pětkrát do týdne a zúčastní se i zahraničních závodů. I přesto ze svého výsledku je nadšený. "S výsledkem jsem si spokojen na sto procent. Jsou tady dobří kluci, se kterými se slušně závodilo a jsem rád, že jsme si toho užili," podělil se o své dojmy vytěž obou závodů mužů.

Český pohár v paddleboardingu pořádá již třetím rokem Česká Federace Stand Up Paddle. Podle závodnice Lucie Fialové, která zároveň ve federaci odpovídá za marketing a komunikaci, každý rok se nejčastěji na jezerech a vodních přehradách v různých částech republiky koná několik závodů tohoto poháru. "Závody zároveň koncipujeme také jako paddleboardové festivaly a ideální příležitost pro širokou veřejnost, aby se s tímto sportem seznámili," uvedla Fialová pro EuroZprávy.cz.

Momentálně lídry Českého poháru 2019 jsou Ondřej Peták a Lucie Fialová, kteří zvítězili i v loňské sezóně. Letos zbývá jen jeden závod poháru, a to mistrovství České republiky na Vranovské přehradě 17. a 18. srpna, kde se podle Fialové odehrají sprint, technical race a také vytrvalostní závod. Vítězové poháru získají roční sponzoring na carbonové paddleboardy značky NSP.

Pravidelně se závodů účastní elitní čeští závodníci a závodníci z kategorie Sport a dále kategorie Hobby, Junioři ale také i Děti. Na dětské závody na Džbánu se přišel podívat a také podpořit svého syna Martin Milota. "Závody se mi moc líbí, atmosféra je pěkná. S výsledkem synka jsem si spokojený, nebyl poslední, dobře se mu jelo a snažil se," řekl pro EuroZprávy.cz.

Podle Fialové paddleboarding vychází z tradice polynéských kmenů a ze surfingu. „Rovnoměrně zapojuje všechny svaly, je zaměřený nejen na rychlost ale i na techniku a strategii. Ve své podstatě paddleboarding kombinuje atletickou fyzičku, surfařské dovednosti, mechaniku pohybu podobnou běžkování a pak také výkonnostní aspekt," vysvětlila Fialová. Výhodou paddleboardingu je i to, že se pro tento sport hodí jakákoliv voda, dá se ho třeba provozovat jak na rovné vodě, tak i na vlnách. Podle Fialové se do České republiky paddleboarding začal dostávat kolem roku 2010 ze západních mořských destinací.

K založení seriálu závodů a mistrovství republiky českou federaci motivovalo mistrovství světa, které se v roce 2017 konalo v Dánsku, což bylo poměrně nedaleko od Česka. "Každý rok se snažíme přidat něco nového, buď nový prvek v závodech nebo zajímavou lokalitu," řekla Fialová. Dodala, že v Česku je paddleboarding stále ještě v začátcích a většina lidí ho vnímá jako rekreační pomůcku na rybník nebo na dovolenou k moři. Přesto se česká federace snaží rozvíjet jeho sportovní stránku a vychovat budoucí závodní paddleboardisty.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Judista Krpálek vážně onemocněl, silvestr tráví v nemocnici

31.12.2019 15:02 Judista Lukáš Krpálek stráví silvestr v nemocnici v Bangkoku. Nejlepší český sportovec tohoto roku…

Čahoun dirigentem. Nadějný basketbalista řídil orchestr, publikum…

25.12.2019 15:57 Basketbalista Tacko Fall, který nastupuje v NBA za Boston Celtics, se na předvánočním koncertu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama