Některé boxerské zápasy na olympiádě v Riu byly zmanipulované, tvrdí McLaren

Vyšetřovatel Richard McLaren se ve čtvrtek nechal slyšet, že některé boxerské zápasy na Letních olympijských hrách v Riu de Janeiro před pěti lety byly zmanipulované. Tento kanadský vyšetřovatel byl letos v červnu pověřen Mezinárodní boxerskou organizací AIBA, aby možné ovlivňování výsledků boxerských zápasů z roku 2016 prošetřil.

Box (ilustrační foto)

Své zjištění o zmanpulovaných zápasech prezentoval McLaren na čtvrteční tiskové on-line konferenci. "Klíčoví lidé rozhodli, že na ně neplatí pravidla. Mezi rozhodčími a ringovými sudími panovala atmosféra strachu, zastrašování a slepé poslušnosti," uvedl konkrétně, ovšem kolik zápasů bylo manipulováno, to nesdělil. Řekl pouze, že jich je tak kolem deseti.

Mělo to prý probíhat tak, že se sudí měli dopředu podle McLarena "z vyšších míst" dozvědět, jak mý který duel skončit, ovšem kdo konkrétně měl takto rozhodčí instruovat, to se zatím nepodařilo zjistit. Nikdo z podezřelých by se už ale neměl pohybovat aktivně ve světě boxu.

Už před pěti lety byla řeč o prapodivných rozhodnutí sudích. Například při duelu Ira Michaela Conlana s Rusem Vladimirem Nikitinem. Tento čtvrtfinálový zápas v kategorii do 56 kilogramů právě Ostrovan prohrál a nejenže vztekle po utkání rozhodčímu ukázal prostředníček, ale navíc celou organizaci AIBA označil jako "zkorumpovaný spolek". Právě za to tento mistr světa a bronzový medailista z Her v Londýně dostal čtvrtmilionovou pokutu. Ještě před tím ale stačil Ir odejít k profesionálům.

Co se týče osobnosti kanadského vyšetřovatele MLarena, tak byl to právě on, kdo v minulosti vyšetřoval systematický doping, kterého se měli dopouštět ruští sportovci, do hledáčku se mu dostal i Tamás Aján. Tento dlouholetý bývalý předseda mezinárodní vzpěračské federace byl pro změnu podezřelý z finančních machinací.

Protože se Mezinárodní boxerská asociace AIBA ocitla v dluzích činící 16 milionů dolarů, Mezinárodní olympijský výbor se tak proto rozhodl této organizaci odebrat řízení olympijských turnajů v boxu. V reakci na vyšetřování pak nebyli v Tokiu žádní rozhodčí, kteří byli v Riu.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Konec oštěpařské královny. Barbora Špotáková se rozhodla ve 41 letech…

09.09.2022 19:11 O čem se poslední dobou spekulovalo, to se v pátek potvrdilo. Česká oštěpařská královna Barbora…

Související:

Právě se děje

reklama