Neusser nařkl zástupce ČOV, že podváděli při označování kontaktů nakaženého lékaře

Český olympijský výbor (ČOV) je šokovaný vyjádřením předsedy Národní sportovní agentury (NSA) Filipa Neussera ohledně událostí kolem leteckého speciálu na olympijské hry do Tokia, z něhož bylo šest pozitivních případů nákazy koronavirem včetně čtyř sportovců.

Filip Neusser

Neusser v pondělí v rozhovoru pro Českou televizi nařkl zástupce ČOV z toho, že podváděli při označování lidí, kteří byli v kontaktu s lékařem Vlastimilem Voráčkem. Ten měl pozitivní test hned na letišti po příletu do Tokia.

Neusser na začátku her osobně navštívil olympijské soutěže v Tokiu. V té době už vycházely najevo pozitivní případy v českém týmu a Neusser ostře kritizoval způsob, jak ČOV zorganizoval dopravu sportovců charterový letem, a skutečnost, že události hodlá vyšetřovat samotné vedení ČOV. V kritice pokračuje i po návratu do Česka a odhaluje informace, o kterých se údajně doslechl od sportovců.

ČOV vysvětluje, že ve speciálu nebyl zasedací pořádek a pasažéři se mohli volně pohybovat. Osoby, které byly s pozitivním lékařem Voráčkem v kontaktu, určoval takzvaný covidový styčný důstojník (CLO) Jan Exner. "Pokusil jsem se prostřednictvím dotazů zjistit nejčastější pohyb jednotlivých osob jak v letadle, tak na letišti. Proto jsem označil osoby, které seděly na nejbližších místech, a současně jsem do tohoto seznamu na základě požadavků japonských organizátorů zařadil osoby, které měly s pozitivní osobou další intenzivní kontakt," uvedl Exner, který v karanténě skončil také. Samotný let trval třináct hodin, dalších devět hodin pokračovaly procedury na letišti v Tokiu.

Olympijský výbor se proti Neusserově nařčení ohradil. "Šokují nás vyjádření předsedy Národní sportovní agentury Filipa Neussera, který v uvedené věci ani při pobytu přímo na olympijských hrách v Japonsku, ani nyní osobně nekomunikoval s nikým z vedení týmu české výpravy, nezajímal se o aktuální stav věcí a nežádal o jakékoli informace o celé situaci. Bohužel se ve své funkci nedokázal oprostit od osobní antipatie vůči Českému olympijskému výboru, což je u nejvýše postaveného muže českého sportu přinejmenším politováníhodné," uvedl v tiskové zprávě.

Neusser měl být protikandidátem Jiřího Kejvala při obhajobě postu předsedy ČOV. Kejvala kritizoval za údajně autoritativní vedení národního olympijského výboru. Volby se ale kvůli pandemii a zásahům soudu několikrát odkládaly a ke střetu nakonec nedošlo, protože Neusser v květnu nahradil odstoupivšího Milana Hniličku v čele NSA.

Na olympijských hrách pobýval Neusser společně s mluvčím NSA Jakubem Večerkou necelý týden od 23. do 28. července. "Za prvé pan předseda letěl na OH jako nejvýše postavený činitel sportu v České republice, aby se zde setkal a jednal s kolegy z ostatních zemí. Dále aby jednal přímo s předsedou japonské Národní sportovní agentury ohledně zahájení spolupráce v oblasti sportu mezi Českem a Japonskem a dalších tématech, vyjednal s panem velvyslancem služební cestu do Japonska a v neposlední řadě ve zbytku volného času podpořil české sportovce," přiblížil Večerka na dotaz ČTK účel cesty.

V době návštěvy OH Neusser ještě nebyl očkovaný, termín měl zarezervovaný až po návratu. Se sportovci ani dalšími členy českého olympijského týmu se osobně nesetkal. "Sportovci byli striktně odděleni v jiné bublině, než byla bublina politiků a funkcionářů, ve které jsme byli my," uvedl mluvčí. Tvrdí, že předseda důsledně dodržoval opatření včetně používání roušky všude mimo doby pití a jídla."Jiná možnost ani nebyla, kdykoliv jsme měli byť jen trošku stáhnutou roušku, například po jídle, pití nebo telefonátu, ihned u nás byli pořadatelé a upozornili nás na to," řekl. K fotografii, na které je Neusser na tribuně s rouškou pod bradou a která se dostala k novinářům v Tokiu, Večerka poznamenal: "To byl jeden z těch případů (po jídle nebo telefonátu)."

ČOV při vlastním vyšetřování uznal, že se na palubě nedodržovala striktně protikoronavirová opatření, sportovci a doprovod neměli důsledně zakrytá ústa a nos. Někteří odkládali roušku nebo respirátor i mimo konzumaci občerstvení. Případ řeší také pražská hygienická stanice, které ČOV poskytl podklady.

Hygienici uvedli, že při trasování našli u jednoho z nakažených z letu do Tokia tři blízké osoby v ČR, které měly pozitivní test na koronavirus. "ČOV bude očekávat celkové závěry šetření hygieniků. Do té doby se chceme zejména soustředit na zajištění servisu pro české sportovce v posledních dnech Her XXXII. olympiády v Tokiu. Výkonný výbor ČOV bude projednávat výsledky interního šetření na svém zasedání 6. září 2021," doplnil ČOV.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Veslař Ondřej Synek ukončil kariéru. Učinil tak ze zdravotních důvodů

23.09.2021 11:26 Ve svých osmatřicet letech se ve čtvrtek rozhodl ukončit svou bohatou kariéru veslař Ondřej Synek.…

Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge

29.08.2021 19:30 Samotný Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách v neděli zveřejnil smutnou…

Pražský maraton se kvůli omezením nepoběží ani v říjnu

23.08.2021 17:47 Pražský maraton se kvůli omezením spojeným s bojem proti koronaviru nepoběží ani letos. Pořadatelé…

Související:

Právě se děje

reklama