Olympiáda odložena, hlásí vlivný kanadský činovník Pound. MOV to zatím nepotvrzuje

Významný kanadský sportovní funkcioniář, jenž byl v minulosti viceprezidentem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a také šéfem Světové antidopingové agentury WADA Richard Pound uvedl v pondělním rozhovoru pro USA Today, že už je o odkladu Letních olympijských her v Tokiu definitivně rozhodnuto. Samotný MOV v čele s Thomasem Bachem však tuto informaci zatím nepotvrzuje a Poundův výrok označil jako "interpretaci jednotlivce". "Na základě informací, které má MOV k dispozici, bylo rozhodnuto o odkladu. Parametry ještě nebyly stanoveny, ale hry nezačnou 24. července, pokud vím," uvedl Pound v interview konkrétně.

olympiáda

Richard Pound přišel i s tím, kdy by se mohly tokijské Hry konat. Mluví o tom, že s největší pravděpodobností se bude v této souvislosti jednat o příští rok 2021. Podle Pounda ale k tomu řekne MOV detaily a to co nejdříve. „Budou přicházet postupně, protože po odložení se musíme vyrovnat s důsledky, které budou obrovské,“ řekl sedmasedmdesátiletý činovník.

Připomeňme, že to byl právě Pound, kdo byl coby šéf Světové antidopingové federace také členem komise vyšetřující systémový doping v Rusku. V řadách Mezinárodního olympijského výboru pak figuruje dlouhých 40 let.

Mluvčí MOV Mark Adams však i přes tyto skutečnosti a i přes to, co všechno v rozhovoru Richard Pound k olympiádě v Tokiu uvedl, řekl následující: „Je právem každého funkcionáře interpretovat rozhodnutí výkonného výboru, které bylo oznámeno v neděli.“ Jak je ale vidět, slova Pounda přímo nedementoval.

V poslední době sílí hlasy pro odkad Her ze všech možných koutů světa. Jako první se pro to vyslovily španělský, norský a brazilský olympijský výbor, Kanada v pondělí ráno uvedla, že své sportovce do Tokia nepošla ani na olympiádu, ani na paralympiádu, pokud se Hry budou konat letos. A Austrálie pak doporučila svým sportovcům, aby se připravovali už raději na rok 2021. A do Tokia se tento rok nijak neženou ani Poláci.

Japonský premiér Šinzó Abe pak v pondělí poprvé připustil, že by existovala jiná varianty pro Hry, než letošní rok, rozhodně by se ale v žádném případě nemělo jednat o jejich úplném zrušení. Připomeňme, že se Hry mají uskutečnit letos od 24. července do 9. srpna.

Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge

29.08.2021 19:30 Samotný Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách v neděli zveřejnil smutnou…

Pražský maraton se kvůli omezením nepoběží ani v říjnu

23.08.2021 17:47 Pražský maraton se kvůli omezením spojeným s bojem proti koronaviru nepoběží ani letos. Pořadatelé…

Související:

Právě se děje

reklama