Rusku hrozí neúčast na následujících dvou olympiádách. Možná nebude smět ani pořádat akce

Po zjištění, že Ruská antidopingová agentura RUSADA manipulovala s daty ze své moskevské laboratoře, hrozí Rusku, že jeho sportovci přijdou o reprezentování pod svou vlajkou hned v následujích dvou olympiádách (Letní olympijské hry 2020 v Tokiu a Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu). Doporučila to v pondělí Světová antidopingová agentura WADA svému výkonnému výboru, která se jím bude zabývat 9. prosince v Paříži. Rusku pak nově také hrozí, že v následujích čtyřech letech nebude moct pořádat sportovní akce, což se může dotknout blížícího se fotbalového Eura, jež se bude konat mimo jiné i v Petrohradu, či fotbalové Ligy mistrů, jehož finále v roce 2021 by semělo hrát taktéž v tomto ruském městě.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Ruská vlajka
doporučujeme

Všem těmto doporučením by měl, alespoň podle slov předsedy kontrolní komise WADA Jonathana Taylora, výkonný výbor vyhovět.

Co se týče možného zákazu pořádání velkých sportovních akcích na ruském území v následujících čtyřech letech, v případě schválení tohoto doporučení by se to mělo týkat i těch akcích, které už jsou do Ruska naplánovány. Ty mohou být odebrány, "pokud to není z právních či praktických důvodů vyloučeno", jak zní v doporučení.

Kromě všech výše zmíněných trestů se v doporučení WADA obejvují i tresty pro ruské funkcionáře, jež by se tak neměli světových sportovních akcích ani zúčastnit. To samé by platilo i pro státní představitele. Případné tresty však neznamenají to, že by snad na sportovních akcích v následujících čtyřech letech nebyli přítomni ruští sportovci. Jako doposud, v případě, že by splnili antidopingové podmínky, by mohli starpovat pod neutrální vlajkou.

Kauza státem organizovaného dopingu v Rusku tak stále pokračuje a to už od Zimních olympijských her v Soči v roce 2014. Právě na této sportovní akci se začaly objevovat první pochybnosti o férovosti ruských sportovců. Kvůli tomu tak tedy od roku 2015 až do září loňského roku měla RUSADA zastavenou činnost a proto se tak Rusko nemohlo zúčastnit posledních Zimních olympijských her v Pchjongčchangu v roce 2018.

Loading...
Témata: sport | Rusko | doping | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obavy o olympiádu. Zhatí koronavirus sportovní klání v Japonsku?

13.02.2020 13:31 Aktualizováno Pořadatelé olympijských her v Tokiu jsou připraveni uspořádat navzdory pokračující epidemii…

Šílený závod proti větru: Nizozemští cyklisté zápolili s orkánem, div…

09.02.2020 20:54 Zatímco velkou část západní Evropy dnes silný vítr orkánu Ciara potrápil, skupina cyklistických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama