Šéf světového hokeje Fasel se nakazil koronavirem. Přitom měl jednat s Lukašenkem

Tento týden mělo padnout rozhodnutí o tom, jak to bude s nadcházejícím světovým šampionátem v hokeji, jež se má podle původních plánů uskutečnit vedle Lotyšska, také v Bělorusku. Jak známo, situace ve společnosti tam není po letošních srpnových prezidentských volbách, které již po šesté za sebou vyhrál autoritářský vůdce Alexander Lukašenko, nijak ideální, prakticky od voleb se tam demonstruje a represivní složky zadržují běloruské občany i novináře. Šéf Mezinárodní hokejové federace IIHF René Fasel měl právě kvůli tomu v úterý jednat se samotným Lukašenkem o příštím hokejovém MS, nakonec ale k tomu pro zatím nedojde, neboť se švýcarský funkcionář nakazil koronavirem a musí tak do izolace.

Fanoušci na stadionu
doporučujeme

„Spolu s Horstem Lichtnerem jsme měli v plánu v úterý odcestovat do Minsku, abychom s běloruským prezidentem prodiskutovali nejen otázky bezpečnosti, která ovlivňuje přípravu turnaje," uvedla v útením prohlášení k aktuálnísituace samotná IIHF. Připomněla tak, že vedle Fasela měl do Běloruska odletět na jednání i generální sekretář IIHF Horst Lichtner. A i on spolu s Faselem mají pozitivní test na covid-19.

Vedle aktuální politické a společenské situace v Bělorusku, kde je neklidná od srpnových prezidentských voleb, se mělo jednání mezi představiteli IIHF a běloruského státu točit i kolem šéfa běloruského hokejového svazu Dmitrije Baskova. Právě ten je totiž podezřelý z toho, že se měl podílet na vraždě jednoho z opozičních aktivistů. „I tohle jsme chtěli probrat, stejně jako současnou covidovou situaci v zemi a rovněž kroky k zajištění, že turnaj bude moct být uspořádán bezpečně a ve spolupráci se spolupořadatelem Lotyšskem," uvedl dále Fasel.

Jen krátce po srpnových běloruských prezidentských volbách se nechal slyšet lotyšský premiér Krišjánis Kariňš, že si společné pořádání takovéto akce s Běloruskem neumí v této době představit a mluvil také o tom, že by hokejový svátek v příštím roce dokázalo Lotyšsko uspořádat samo. Nedávno se však objevila informace o tom, že IIHF uvažuje, že by lotyšská Riga mohla nově šampionát pořádat spolus Moskvou místo Minsku.

Není pak rozhodně bez zajímavosti, že v pondělí rozhodl Mezinárodní olympijský výbor (MOV) o tom, že samotnému Lukašenkovi, který je mimo jiné už 23 let také šéfem běloruského olympijského výboru, zakázal účast na olymipjských hrách. Vedle toho MOV ještě vyzvalo další mezinárodní sportovní organizace, aby nepořádala žádné akce právě v Bělorusku.

Kvůli Faselově nákaze se pak nebude tento týden v pátek usuktečnit ani páteční mítink zátupců členů IIHF, jenž byl taktéž odložen na neurčito.

„IIHF je nadále odhodlána usilovat o to, aby turnaje naplánované na sezonu 2020/21 mohly probíhat v bezpečném prostředí. Budeme pokračovat v práci s organizačními výbory všech naplánovaných turnajů a v komunikaci s našimi členy," zakončil Fasel své prohlášení s tím, že o tom, jak budou pokračovat jednání o příštím hokejovém MS, dá vědět veřejnosti později.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dánsko, Slovensko a Litva? Lotyšsku se nabídl překvapivý možný…

20.01.2021 13:33 Dosud se mluvilo pouze o třech variantách, jak by mohlo celé martýrium kolem hledání nového…

IIHF svým rozhodnutím vytvořila precedens, protestuje Bělorusko proti…

19.01.2021 15:36 Dalo se předpokládat, že reakce na pondělní rozhodnutí Rady Mezinárodní hokejové federace IIHF o…

Rozhodnuto. Bělorusku bylo odebráno pořadatelství letošního hokejového MS

18.01.2021 18:38 V posledních dnech se řešilo, jak to nakonec bude s pořadatelstvím letošního mistrovství světa v…

Na pondělní Radě IIHF bude odebráno MS Bělorusku. Kam se může šampionát…

18.01.2021 13:12 Přestože se tvrdilo, že rozhodnutí o budoucnosti letošního hokejového světového šampionátu padne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama