Šéf světového hokeje Fasel se nakazil koronavirem. Přitom měl jednat s Lukašenkem

Tento týden mělo padnout rozhodnutí o tom, jak to bude s nadcházejícím světovým šampionátem v hokeji, jež se má podle původních plánů uskutečnit vedle Lotyšska, také v Bělorusku. Jak známo, situace ve společnosti tam není po letošních srpnových prezidentských volbách, které již po šesté za sebou vyhrál autoritářský vůdce Alexander Lukašenko, nijak ideální, prakticky od voleb se tam demonstruje a represivní složky zadržují běloruské občany i novináře. Šéf Mezinárodní hokejové federace IIHF René Fasel měl právě kvůli tomu v úterý jednat se samotným Lukašenkem o příštím hokejovém MS, nakonec ale k tomu pro zatím nedojde, neboť se švýcarský funkcionář nakazil koronavirem a musí tak do izolace.

Fanoušci na stadionu

„Spolu s Horstem Lichtnerem jsme měli v plánu v úterý odcestovat do Minsku, abychom s běloruským prezidentem prodiskutovali nejen otázky bezpečnosti, která ovlivňuje přípravu turnaje," uvedla v útením prohlášení k aktuálnísituace samotná IIHF. Připomněla tak, že vedle Fasela měl do Běloruska odletět na jednání i generální sekretář IIHF Horst Lichtner. A i on spolu s Faselem mají pozitivní test na covid-19.

Vedle aktuální politické a společenské situace v Bělorusku, kde je neklidná od srpnových prezidentských voleb, se mělo jednání mezi představiteli IIHF a běloruského státu točit i kolem šéfa běloruského hokejového svazu Dmitrije Baskova. Právě ten je totiž podezřelý z toho, že se měl podílet na vraždě jednoho z opozičních aktivistů. „I tohle jsme chtěli probrat, stejně jako současnou covidovou situaci v zemi a rovněž kroky k zajištění, že turnaj bude moct být uspořádán bezpečně a ve spolupráci se spolupořadatelem Lotyšskem," uvedl dále Fasel.

Jen krátce po srpnových běloruských prezidentských volbách se nechal slyšet lotyšský premiér Krišjánis Kariňš, že si společné pořádání takovéto akce s Běloruskem neumí v této době představit a mluvil také o tom, že by hokejový svátek v příštím roce dokázalo Lotyšsko uspořádat samo. Nedávno se však objevila informace o tom, že IIHF uvažuje, že by lotyšská Riga mohla nově šampionát pořádat spolus Moskvou místo Minsku.

Není pak rozhodně bez zajímavosti, že v pondělí rozhodl Mezinárodní olympijský výbor (MOV) o tom, že samotnému Lukašenkovi, který je mimo jiné už 23 let také šéfem běloruského olympijského výboru, zakázal účast na olymipjských hrách. Vedle toho MOV ještě vyzvalo další mezinárodní sportovní organizace, aby nepořádala žádné akce právě v Bělorusku.

Kvůli Faselově nákaze se pak nebude tento týden v pátek usuktečnit ani páteční mítink zátupců členů IIHF, jenž byl taktéž odložen na neurčito.

„IIHF je nadále odhodlána usilovat o to, aby turnaje naplánované na sezonu 2020/21 mohly probíhat v bezpečném prostředí. Budeme pokračovat v práci s organizačními výbory všech naplánovaných turnajů a v komunikaci s našimi členy," zakončil Fasel své prohlášení s tím, že o tom, jak budou pokračovat jednání o příštím hokejovém MS, dá vědět veřejnosti později.

V hokejovém svazu skončil dlouholetý funkcionář Lener. Prý kvůli roztržce…

18.10.2021 16:58 Kauza šéfa českého hokeje Tomáše Krále spočívající v jeho spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou…

Hokejový Zlín už zná nové trenéry. Svobodu nahrazuje Jenáček spolu s Robem

12.10.2021 20:18 Novým koučem hokejového Zlína se nakonec stane ten dočasný po nedávno rezignujícím Robertu…

Výkonný výbor téměř jednomyslně nechal Tomáše Krále ve funkci. Přesto…

29.09.2021 17:41 Aktualizováno Ve středu se konala řádná schůze výkonného výboru Českého hokeje, která se měla původně konat v…

Veletoče v ruském hokeji. Nejprve oznámili Znaroka, novým koučem sborné je…

29.09.2021 11:17 Ještě před víkendem oznámil šéf ruské hokejové federace Vladislav Treťjak oznamoval veřejnosti, že…

Hokejová extraliga hlásí první trenérskou změnu v sezóně. U Zlína končí…

28.09.2021 13:47 Protože hokejisté Zlína získali po osmi zápasech pouhých pět bodů, rozhodl sena svůj post hlavního…

První pracovní den pro šéfa IIHF Tardifa: připustil Hry bez Číny a…

28.09.2021 10:53 Na Zimních olympijských hách 2022, které se budou konat v Pekingu, by se mohla uskutečnit hokejový…

O budoucnosti Krále ve funkci prezidenta svazu rozhodne výbor. Sám…

27.09.2021 15:04 Aktualizováno Od středy minulého týdne žije ve veřejném prostoru svým životem zjištění redaktorů deníku Sport o…

Petr Bříza přeci jenom slaví úspěch. Stal se prvním místopředsedou IIHF

25.09.2021 15:18 Šéfem Mezinárodní hokejové federace IIHF se český funkconář Petr Bříza sice nestal, ale po sobotním…

Šéfem Mezinárodní hokejové federace Petr Bříza nebude. Francouz Tardif…

25.09.2021 11:51 Aktualizováno V sobotu se na kongresu Mezinárodní hokejové federace IIHF v Petrohradu rozhodouje o tom, kdo se…

Jak kauzu kolem šéfa českého hokeje Krále hodnotí partneři? Vyjadřovat se…

24.09.2021 21:51 V posledních dnech se do veřejného prostoru dostala kauza současného šéfa českého hokeje Tomáše…

Související:

Právě se děje

reklama