Skupina Euromeetings vyzývá Světovou atletiku k dřívějšímu plnění atletických limitů

Mezinárodní atletická federace pod novým názvem Světová atletika (WA) kvůli aktuální pandemii koronaviru zmrazila světové žebříčky a kvůli tomu, že atleti nemají stejné podmínky pro plnění kvalifikačních limitů, se také rozhodla obnovit plnění těchto limitů až od 1. prosince. To se ale nelíbí jak českým, tak světovým atletům a za ty se postavila nyní svým dopisem skupina Euromeetings zastřešující pořadatele všech evropských mítinků. Vyzývá v něm Světovou atletiku, aby se znovu zamyslela nad termínem 1. prosince a nad tím, jestli by neměli atleti plnit kvalifikační limity už dříve.

Přidejte svůj názor

Atletika
doporučujeme

Pořadatelé evropských mítinků by byli rádi, kdyby mezinárodní atletická sezóna 2020 mohla odstartovat už na podzim tohoto roku. Na tuto možnost se právě tito pořadatelé v současnosti připravují.

"Při jednáních s našimi sponzory a dalšími institucemi, proč je v roce 2020 potřeba organizovat atletické mítinky, jsme bohužel ztratili klíčový argument: možnost olympijské kvalifikace," píše se konkrétně v dopise adresovaném Světové atletice, o kterém informoval web insidethegames.biz, a pokračuje se v něm: "Pokud by globální situace povolila pořádání atletických soutěží na podzim 2020, rádi bychom, aby atleti mohli plnit olympijské kvalifikační standardy."

Apeluje tak tímto způsobem na Světovou atletiku, aby přehodnotila svoje předešlé rozhodnutí o tom, že by atleti plnili znovu své kvalifikační limity až od 1. prosince. Proti takovéto variantě se ozvalo ze strany samotných sportovců mnoho kritických hlasů včetně například české oštěpařky Nikoly Ogrodníkové. A to přesto, že té by se tato zamýšlená varianta nikterak nedotkla, neboť svůj limit už má splněný od loňského roku. "Přijde mi to jako hrozná blbost. Někde hodíte skvělý výkon a nebude se vám to počítat. To je šílené," nechala se však slyšet pro web Českého atletického svazu.

Podle průzkumu Atletické asociace sdružující profesionální závodníky, která oslovila 685 sportovců z 82 zemí, ale bylo 60 % z nich pro to, aby se jim limity z letoška uznávaly. Hned 56 % to ale považuje za nefér, kdyby někteří závodníci kvůli koronavirové situace plnit limity mohly a někteří z nich zase nikoli. Více než tři čtvrtiny atletů pak v průzkumu vyjádřila pochybnost nad výsledky získaných v této sezóně, neboť kvůli koronaviru se omezily dopingové testy.

Kdy se tedy začne s letošní atletickou sezónou ještě není úplně jasné, ovšem evropský šampioinát, jenž by se měl konat letos v Paříži od 25. do 30. srpna, ještě dosud zrušen nebyl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Olympiáda v ohrožení? Uspořádat ji příští rok bude problematické

22.05.2020 11:43 Vlivný člen Mezinárodního olympijského výboru Australan John Coates je skeptický k vyhlídkám na…

Odklad olympiády v Tokiu vyjde draho. Bude se radikálně škrtat, avizují…

16.05.2020 21:07 Ačkoli od odložení olympijských her v Tokiu na příští rok uplynuly už bezmála dva měsíce, japonští…

Golf s Donaldem Trumpem? Už ne, říká světová jednička Rory McIlroy

16.05.2020 16:57 Golf s Donaldem Trumpem? Už ne. Světová jednička Rory McIlroy vyčítá americkému prezidentovi…

VIDEO: Jedenáctiletý chlapec zvládl na skateboardu otočku o 1080 stupňů

11.05.2020 15:42 Teprve jedenáctiletý Brazilec Gui Khury zvládl jako první na skateboardu skočit na vertikální rampě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy