Tokio poprvé připouští náhradní varianty s olympiádou. Počítá se i s Hrami bez diváků

Kvůli pandemii koronaviru se určitě v tomto roce neuskuteční původně plánované mistrovství Evropy ve fotbale, jež se tak tedy nakonec odložilo o rok, stejně tak se letos v květnu neuskuteční mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku. Je jen otázkou času, kdy se rozhodne nad osudem největší původně plánované sportovní akce tohoto roku, tedy nad osudem Letních olympijských her v japonském Tokiu, které by zde měly proběhnout od 24. července do 9. srpna. Dosud, jak Mezinárodní olympijský výbor (MOV), tak i samotné pořadatelské mětso Tokio, nad jinými variantami než na uskutečnění Her v původním termínu neuvažovaly, nyní se ale začíná v kuloárech začíná mluvit.

Přidejte svůj názor

olympiáda
doporučujeme

O tom, že se už nad různými náhradními variantami ohledně konání Letních olympijských her v Tokiu vážně uvažuje, informovaly agenturu Reuters dva anonymní zdroje blízké organizátorům. "Byli jsme požádáni o simulaci variant odložení her. Proto vytváříme alternativní plány B, C, D podle doby, o jakou by se hry odložily," uvedl konkrétně jeden ze zmiňovaných zdrojů. V těchto uvažovaných variantách se berou pochopitelně ohledy i na možné ekonomické dopady.

Druhý nejmenovaný zdroj agentury Reuters pak mluvil o tom, že se uvažuje nad odkladem o rok i o dva, ale i o menší čas, třeba jen o 45 dní. "Rozhodnout se o tom ale každopádně musí co nejdříve, jinak náklady porostou," řekl.

Přestože všechny možné sportovní akce po celém světě byly kvůli šířícímu se koronaviru zrušeny, předseda MOV Thomas Bach dosud nechtěl slyšet o tom, že by se Hry měly odložit. A to i přesto, že se proto vyslovily v předešlých dnech už norský, brazilský či španělský olympijský výbor. I Baxh ale pomalu začíná mluvit o jiných variantách.

Japonsko by bylo rádo, kdyby se Hry uskutečnily i z toho důvodu, že by zemi vycházejícího slunce navštívilo mnoho zahraničních turistů, ovšem pracuje se i s variantou, že by se Hry sice uskutečnily později a navíc bez diváků. To by však pochopitelně znamenalo obrovskou finanční ztrátu a to ve výši 800 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 20,5 miliardy korun). Ty by přišly pořadatelské zemi už jen za 7,8 milionu vstupenek.

Tokio oficiálně počítá s náklady 12,6 miliardy dolarů (322 miliard korun). Více než tři miliardy dolarů pak tvoří peníze od japonských sponzorů, což je v tomto ohledu rekord. Není tedy divu, že právě u japonských sponzorů narůstá poslední dobou nervozita z možného odložení Her.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Olympijské hry v Tokiu začnou příští rok 23. července

30.03.2020 17:04 Aktualizováno Odložené letní olympijské hry v Tokiu se v příštím roce uskuteční od 23. července do 8. srpna.…

Olympijské hry v Tokiu by mohly začít příští rok 23. července, uvádí…

29.03.2020 10:12 Aktualizováno Letní olympijské hry v japonském Tokiu, které byly odloženy kvůli aktuální pandemii koronaviru až…

Kdy proběhne olympiáda? Padl první možný termín

28.03.2020 10:55 Předseda organizačního výboru olympijských her v Tokiu Joširo Mori zpochybnil možnost, že by se…

Hledání termínu olympiády začalo, naráží na první problémy

26.03.2020 21:52 První jednání pracovní skupiny Mezinárodního olympijského výboru s představiteli 33 sportovních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy