Tokio poprvé připouští náhradní varianty s olympiádou. Počítá se i s Hrami bez diváků

Kvůli pandemii koronaviru se určitě v tomto roce neuskuteční původně plánované mistrovství Evropy ve fotbale, jež se tak tedy nakonec odložilo o rok, stejně tak se letos v květnu neuskuteční mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku. Je jen otázkou času, kdy se rozhodne nad osudem největší původně plánované sportovní akce tohoto roku, tedy nad osudem Letních olympijských her v japonském Tokiu, které by zde měly proběhnout od 24. července do 9. srpna. Dosud, jak Mezinárodní olympijský výbor (MOV), tak i samotné pořadatelské mětso Tokio, nad jinými variantami než na uskutečnění Her v původním termínu neuvažovaly, nyní se ale začíná v kuloárech začíná mluvit.

olympiáda

O tom, že se už nad různými náhradními variantami ohledně konání Letních olympijských her v Tokiu vážně uvažuje, informovaly agenturu Reuters dva anonymní zdroje blízké organizátorům. "Byli jsme požádáni o simulaci variant odložení her. Proto vytváříme alternativní plány B, C, D podle doby, o jakou by se hry odložily," uvedl konkrétně jeden ze zmiňovaných zdrojů. V těchto uvažovaných variantách se berou pochopitelně ohledy i na možné ekonomické dopady.

Druhý nejmenovaný zdroj agentury Reuters pak mluvil o tom, že se uvažuje nad odkladem o rok i o dva, ale i o menší čas, třeba jen o 45 dní. "Rozhodnout se o tom ale každopádně musí co nejdříve, jinak náklady porostou," řekl.

Přestože všechny možné sportovní akce po celém světě byly kvůli šířícímu se koronaviru zrušeny, předseda MOV Thomas Bach dosud nechtěl slyšet o tom, že by se Hry měly odložit. A to i přesto, že se proto vyslovily v předešlých dnech už norský, brazilský či španělský olympijský výbor. I Baxh ale pomalu začíná mluvit o jiných variantách.

Japonsko by bylo rádo, kdyby se Hry uskutečnily i z toho důvodu, že by zemi vycházejícího slunce navštívilo mnoho zahraničních turistů, ovšem pracuje se i s variantou, že by se Hry sice uskutečnily později a navíc bez diváků. To by však pochopitelně znamenalo obrovskou finanční ztrátu a to ve výši 800 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 20,5 miliardy korun). Ty by přišly pořadatelské zemi už jen za 7,8 milionu vstupenek.

Tokio oficiálně počítá s náklady 12,6 miliardy dolarů (322 miliard korun). Více než tři miliardy dolarů pak tvoří peníze od japonských sponzorů, což je v tomto ohledu rekord. Není tedy divu, že právě u japonských sponzorů narůstá poslední dobou nervozita z možného odložení Her.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge

29.08.2021 19:30 Samotný Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách v neděli zveřejnil smutnou…

Pražský maraton se kvůli omezením nepoběží ani v říjnu

23.08.2021 17:47 Pražský maraton se kvůli omezením spojeným s bojem proti koronaviru nepoběží ani letos. Pořadatelé…

Související:

Právě se děje

reklama