V americkém Senátu prošel zákon pojmenovaný po Rusovi. Změní se tím boj proti dopingu?

Po Sněmovně reprezentantů prošel tzv. Rodčenkův antidopingový zákon i Senátem. Jde o zákon, jenž umožní americkým soudům trestně stíhat ty osoby, které budou jakkoli zapleteny do dopingových spiknutí na mezinárodních akcích s účastí amerických sportovců. V případě, že tento zákon, jenž je pojmenován po bývalém řediteli moskevské antidopingové laboratoře Grigoriji Rodčenkovi, podepíše americký prezident, budou se muset mít na pozoru nejen samotní američtí sportovci, ale i sponzoři či vysílací společnosti.

Senát USA (ilustrační foto)
doporučujeme

Nový americký antifopingový zákon bude cílit nejen na mezinárodní akce konané na území Spojených států, ale i v zahraničí. Musí každopádně na nich být američtí sportovci. Až vyjde nový zákon v platnost, v případě, že se najdou osoby organizující dopingové programy, bude jim nově hrozit nejen deset let za mřížemi, ale i finanční pokuta ve výši jednoho milionu dolarů (v přepočtu zhruba 22 milionů korun).

Na nový americký antidopingový zákon schválený oběma komorami amerického parlamentu se dívají jinak samotní Američané a Světová antidopingová agentura WADA. Zatímco šéf té Americké antidopingové agentury Travis Tygart se nechal slyšet, že jde o "velkolepý den pro boj za čistý sport", členům WADA se tento zákon dlouhodobě nepozdává. Podle ní nejen že zákon destabilizuje globální boj proti dopingu, ale především odradí informátory. "Rodčenkovův zákon může vést k tomu, že se budou překrývat zákony v různých jurisdikcích, což poškodí snahu mít pro všechny sportovce na světě jednotná pravidla. Toto sladění pravidel je přitom naprostným základem světového antidopingového programu," uvedla ve svém prohlášení pro agenturu Reuters WADA.

Ta se taky pozastavuje nad tou skutečností, že zatímco zpočátku zákon počítal i s bojem proti dopingu v americkém profesionálním a vysokoškolském sportu, finální verze zákona už s nimi nikterak nepočítá. "Když ten zákon není dost dobrý pro americký sport, proč je tedy v pořádku pro zbytek světa?" ptá se WADA.

Na závěr připomeňme, kdo že to byl Grigorij Rodčenko, po němž je tento americký zákon pojmenován. Právě tomuto bývalému šéfovi antidopingové laboratoře v Moskvě se totiž podařilo dopingové podvody ruských sportovců nejen na Zimních olympijských hrách v Soči v roce 2014, ale i na dalších velkých akcích. V současné době žije utajení v Americe.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Halové ME v atletice: Fantazie! Koulař Staněk se postaral o zlatou medaili…

05.03.2021 22:24 V pátek pokračoval svým druhým dnem letošní halový evrropský šampionát v atletice. A ten byl z…

Hvězdy v Nehvizdech

03.03.2021 16:12 V prvním únorovém týdnu se opět po roce konal atletický mítink Hvězdy v Nehvizdech.

ČOV: Soud předběžně zrušil volby kvůli kandidátům do VV

25.02.2021 15:17 Důvodem předběžného zrušení voleb vedení Českého olympijského výboru (ČOV) nebyl jejich formát, ale…

Operovali mu otevřené zlomeniny. Nyní je golfista Tiger Woods ve…

24.02.2021 20:01 Po úterní těžké autonehodě musel být golfista Tiger Woods hospitalizován s mnohačetným zraněním.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama