Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge

Samotný Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách v neděli zveřejnil smutnou zprávu. Ve věku 79 let totiž zemřel jeho bývalý předseda z let 2001 až 2013 Jaques Rogge. Tento bývalý belgický jachtař a ortoped byl nástupcem Španěla Juana Antonia Saramanche a po svém mandátu se stal čestným předsedou organizace.

Jaques Rogge

Připomeňme, že Jaques Rogge se dostal do čela MOV v červenci před dvaceti lety a nahradil tak tedy již zmíněného Saramanche, jenž v této funkci byl dlouhých 21 let. V roce 2009 se belgickému funkcionáři post šéfa MOV podařilo obhájit a svou misi pak zakonbčil v září 2013, kdy ho nahradil Němec Thomas Bach.

Před svou funkcionářskou kariérou se věnoval jachtingu a v tomto sportu reprezentoval svou zemi hned na třech olympijských hrách. Kromě toho byl pak v tomto sportu i světovým šampionem. A nevěnoval se nejen jachtingu, během své sportovní kariéry totiž reprezentoval Belgii i v rugby.

Poté, co ukončil sportovní kariéru, figuroval v Belgickém olympijském výboru, kde byl pak v letech 1989 až 1992 předsedou. Dále také vedl Asociaci evropských olympijských výborů.

Členem MOV se stal poprvé v roce 1991, v roce 1998 se pak stal členem jeho výkonného výboru. Po svém zvolení do čele této organizace si vzal za cíl boj proti dopingu a proti gigantismu a okázalosti olympiád.

Veslař Ondřej Synek ukončil kariéru. Učinil tak ze zdravotních důvodů

23.09.2021 11:26 Ve svých osmatřicet letech se ve čtvrtek rozhodl ukončit svou bohatou kariéru veslař Ondřej Synek.…

Pražský maraton se kvůli omezením nepoběží ani v říjnu

23.08.2021 17:47 Pražský maraton se kvůli omezením spojeným s bojem proti koronaviru nepoběží ani letos. Pořadatelé…

Související:

Právě se děje

reklama