Přichází o sponzory, hrozí jí přísný trest. Co bude se Šarapovovou?

Los Angeles - Tenistka Maria Šarapovová se přiznala k pozitivnímu dopingovému testu. A první reakce na šokující zprávu, kterou světu oznámila na tiskové konferenci v Los Angeles, na sebe nenechala dlouho čekat. Od ruské hráčky se začínají odvracet sponzoři a to není zdaleka to nejhorší, co ji může potkat.

Maria Šarapovová

Jen pár hodin poté, co pětinásobná grandslamová šampiónka přišla s překvapivým přiznáním, nechali se slyšet zástupci firmy Nike, že s nejlépe vydělávající sportovkyní světa ukončují spolupráci. Minimálně, než se případ prošetří. Firma s bývalou světovou jedničkou podepsala v roce 2010 smlouvu na dalších osm let na částku 70 milionů dolarů. Šarapovové tak hrozí, že přijde o nejlukrativnější sponzorský kontrakt.

A Nike není jedinou firmou, kterou Šarapovová rozhněvala. Od ruské tenistky dává ruce pryč známý výrobce hodinek TAG Heuer. "Měla s námi smlouvu do konce roku 2015. Jednali jsme o prodloužení, ale vzhledem k současné situaci k tomu nedojde," uvedla firma v prohlášení.

Stejně se zachovala i automobilka Porsche. Když se sportovkyní v roce 2013 podepisovali tříletý kontrakt, nemohli si nadcházející spolupráci vynachválit. "Maria Šarapovová je ideální volbou. Její profil a charisma jsou pro nás ideálním předpokladem. Maria je vysoce respektovaná po celém světě a těší se vynikající pověsti," rozplývali se zástupci německé společnosti.

Dnes už mluví trochu jinak. "Jsme zarmouceni prohlášením Marie Šarapovové. Prozatím jsme se rozhodli pozastavit plánovanou spolupráci," zní z Porsche.

Ročně si Šarapovová přijde na 30 milionů dolarů, z čehož právě ze sponzorských smluv plyne milionů třiadvacet. Nyní se tyto příjmy povážlivě sníží. A to není zdaleka všechno, co může hráčku potkat.

Bývalá šéfka britského antidopingového výboru Michele Verrokenová pro televizní stanici Sky Sports odhadla, jak vysoký trest může ruskou tenistku čekat. "Tato látka je v nejzávažnější kategorii. Nepatří mezi ty, které dostanete v lékarně bez receptu. Nikdo by jí nic takového nepředepsal, aniž by si neuvědomil, jaký tato látka může ovlivnit její výkon," tvrdí.

Rozmezí trestu může být podle Verrokenové široké. "Teď bude záležet, jestli během slyšení přesvědčí, že měla o této látce předchozí lékařské záznamy a nebrala ji za účelem zvýšení výkonu. Pak může trest klesnout na dva až jeden rok. V opačném případě se může vyšplhat až na čtyři roky," řekla.

Její bývalý trenér Jeff Tarango ale pochybuje, že by se trest dostal na maximum. Sám vidí jako reálný roční distanc. Šéf tenisové federace v Rusku Šamil Tarpiščev dokonce věří, že by se Šarapovová mohla zúčastnil i letošních olympijských her v Rio de Janeiro, které začínají počátkem srpna. Nyní má každopádně ruská kráska Mezinárodní tenisovou federací pozastavenou činnost s platností od 12. března.

Šarapovová má však ještě šanci na nápravu. Podle BBC může totiž zpětně požádat o terapeutickou výjimku, která umožňuje použít zakázanou látku, aniž by tím porušila pravidla, pokud to vyžaduje zdravotní stav. Ruska od ledna zakázané meldonium užívala řadu let, protože trpěla nedostatkem hořčíku a měla nepravidelný srdeční tep, a také jako prevenci proti rodinné chorobě cukrovce.

Ruska není zdaleka prvním zástupcem "bílého sportu", který se provinil proti dopingovým pravidlům. V minulosti se s podobnými problémy potýkali Viktor Troicki, Marin Čilič nebo i Češka Barbora Strýcová. Čiličovi byl devítiměsíční postih za užití tablet glukózy nakonec snížen na čtyři měsíce, Troicki pauzíroval jeden rok, Strýcová stála půl roku.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Související:

Právě se děje

reklama