Kauza Šarapovová: Dojemné divadlo, nebo nešťastná chyba?

Kolem případu Marie Šarapovové, která se přiznala k užití dopingu, se objevuje stále více otazníků. Tvrzení tenistky o užívání zakázané látky se například diametrálně rozchází s prohlášením výrobce.

Maria Šarapovová

Bývalá světová jednička svolala na pondělní večer tiskovou konferenci, na níž se přiznala k užití zakázané látky. Kála se, že o zákazu látky, která je na seznamu zapovězených prostředků od prvního ledna letošního roku, nevěděla. Okamžitě se vyrojila řada reakcí na prohřešek osmadvacetileté Rusky. Někteří, jako například Martina Navrátilová, se postavili za tenistku, ale třeba Jennifer Capriatiová vystoupila ostře proti Šarapovové.

Mezi reakcemi se ale neztratilo ani prohlášení lotyšské firmy, která meldonium, tedy onu zakázanou látku, vyrábí. A srovnání obou výpovědí ukazuje nesrovnalosti. Zatímco Šarapovová uvedla, že přípravek užívala kvůli nedostatku hořčíku, nepravidelnému srdečnímu tepu a v neposlední řadě jako prevenci kvůli cukrovce, která se v její rodině vyskytuje, pravidelně už deset let, výrobce předepisuje naprosto odlišné dávkování. Podle společnosti Grindeks se přípravek může užívat maximálně čtyři až šest týdnů, přičemž tento proces lze zopakovat maximálně třikrát ročně.

Tento rozpor by byl zajímavý v případě, pokud by meldonium skutečně mohlo vést ke zvýšení výkonu. Za deset let, kdy Šarapovová podle vlastních slov přípravek brala, vyhrála Ruska čtyři grandslamové turnaje, k tomu přidala pět finálových účastí a sedmkrát došla do semifinále. Navíc získala stříbro na olympiádě v Londýně.

Výrobce sice nyní popírá, že by přípravek ke zvýšení výkonnosti mohl vést, nicméně odborníci jsou jiného názoru. "Ta látka má potenciál zvýšit výkonnost. Může vést ke zvýšení fyzických i psychických schopností," tvrdí profesor Mario Thevis z antidopingové laboratoře v Kolíně nad Rýnem. "Měla by být testována stejně jako jiné látky považované za doping," dodává jedním dechem. Právě diskuze o tom, jestli meldonium skutečně může mít pozitivní účinky na výkonnost, přitom mohou být rozhodující při stanovování trestu pro Marii Šarapovovou.

Šarapovová si emotivní tiskovou konferencí a přiznáním pochybení sice získala sympatie řady lidí, nicméně mohlo jít z její strany o promyšlený krok. Vznikl tak dojem, že šlo o nešťastnou chybu a nikoliv o klasický dopingový případ. U sponzorů, od nichž plyne nejlépe placené tenistce světa většina příjmů, jí to každopádně zatím příliš nepomáhá. Ruce pryč už od ní daly tři velké společnosti.

Osmadvacetiletá hráčka také tvrdí, že nevěděla o tom, že je lék nově na černé listině. Jenže má kolem sebe tým až třiceti lidí. Jak je tedy možné, že jim unikla informace o zařazení léku na seznam zakázaných látek? "Tento podpůrný tým měl látku odhalit a včas tento lék vysadit," má jasno Michal Polák z Antidopingového výboru ČR.

Otazníků je víc než dost, následující týdny snad přinesou i odpovědi.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Související:

Právě se děje

reklama