Berdych se na OH nepředstaví. Kvůli viru zika do Ria nepojede ani Plíšková

Praha - Během tohoto týdne byla na Pražském hradě zveřejněna nominace 105 jmen, které budou reprezentovat Českou republiku na nadcházejících Letních olympijských her. Nyní bude ale tento seznam o jedno jméno chudší. Svou účast pod letošními pěti kruhy v brazilském Riu de Janeiro vzdal tenista Tomáš Berdych. Ve svém prohlášení uvedl, že tak činí kvůli viru zika. Jedná se tak o prvního českého sportovce, jenž tak směrem k letošní olympiádě učinil.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Tomáš Berdych

Není však úplně prvním sportovcem, který ze stejného důvodu nebude startovat na sportovním svátku v Riu. Kromě něj se v tomto brazilském městě neukáží jeho tenisoví kolegové Milos Raonic z Kanady a Simona Halepová z Rumunska, ovšem také i několik golfistů.

Jak uvedl rodák z Valašského Meziříčí, své rozhodnutí učinil poté, co o tom dlouho a pečlivě diskutoval se svými nebližšími. Neukáže se tak na hrách, které měly být jeho čtvrté v kariéře. Třicetiletý hráč, který nemůže být žádným jiným tenistou nahrazen, se měl v Riu zúčastnit jak turnaje dvouhry, tak i čtyřhry, kde měl hrát společně s Radkem Štěpánkem. Vedle toho se mluvilo i o smíšené čtyřhře a to s Karolínou Plíškovou.

"Je to čistě moje osobní rozhodnutí, ale cítím potřebu sdělit alespoň jeden zásadní důvod vedoucí k tomuto kroku. Je to kvůli rozšíření viru zika v pořadatelské zemi. Nedávno jsem založil rodinu a omezení zdravotních rizik vůči nejbližším je pro mě prioritou," stojí v Berdychově sobotním prohlášení, které spatřilo světlo světa přesně rok poté, co se oženil se svoji ženou Ester (svatba se konala loni 16. července v Monte Carlu). "Věřím, že při hlubším zamyšlení nad mými důvody, pochopíte, že jsem to udělal s ohledem na zodpovědnost vůči své rodině," uvedl dále v prohlášení, ve kterém popřál svým kolegům, kteří naopak do Ria pojedou, mnoho štěstí. "Doufám, že brzy budu zase hájit české barvy na kurtu," napsal Berdych, který se nezúčastnil ani právě probíhajícího čtvrtfinále Davis Cupu proti Francii, jež se koná v Třinci.

Tohoto čtvrtfinále Davis Cupu se mimochodem nezúčastnil proto, aby se připravil na další fázi sezóny včetně olympiády. Už před letošním Wimbledonem se spekulovalo o jeho neúčasti na olympiádě: "Mám olympiádu pořád v programu, ale musím se na to podívat a promyslet to. Potřebuju zjistit, jak se věci mají, a pak udělat to nejlepší rozhodnutí," řekl před pár týdny briitským novinářům, těm českým pak ale říkal něco úplně jiného: "Nevím, kde se spekulace o mé možné neúčasti vzaly. Do Ria samozřejmě jedu a na olympijské hry se těším."

Ze stejného důvodu pak nepojede do Ria ani jeho případná výše zmiňovaná partnerka ve smíšené čtyřhře Karolína Plíšková, což tak znamená, že neutvoří původně myšlenou dvojice pro debl s Lucií Šafářovou. Ta by nakonec mohla utvořit pár s Barborou Strýcovou. Kromě těchto dvou posledně jmenovaných tenistek pojedou na olympiádu Hlaváčková s Hradeckou, jež utvoří další pár, a Kvitová. Z mužů budou v singlu reprezentovat Veselý a Rosol. "Byl jsem v kontaktu se všemi dalšími účastníky tenisové výpravy a všichni mi potvrdili, že se olympiády zúčastní," řekl na otázku ohledně dalších případných odstoupeních Petr Pála, jenž je vedoucím české tenisové výpravy v Riu.

K rozhodnutí Tomáše Berdycha se vyjádřil i mluvčí daviiscupového týmu Karel Tejkal. Ten pro ČTK prozradil, co to znamená pro Radka Štěpánka, jenž s ním měl tedy hrát čtyřhru a jenž měl s Berdychem plány i na medaili. "Radek vzal informaci na vědomí a čeká, jaké informace získají v pondělí odpovědní pracovníci tenisového svazu o možnosti změn v nominaci," řekl. Ve čtyřhře tak podle všeho bude Česko reprezentovat pár Lukáš Rosol-Jiří Veselý. Šéf české mise pro Rio Martin Doktor pak k tomu uvedl: "Ještě jsme k rozhodnutí Tomáše Berdycha nedostali oficiální vyjádření od Českého tenisového svazu. Nicméně jsme v kontaktu s reprezentačním trenérem Petrem Pálou a čekáme na postup a další informace od svazu."

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Australian Open, 1. den: Berdych s Kvitovou si na úvod turnaje se svými…

14.01.2019 17:32 Melbourne - V pondělí se tenisoví fanoušci dočkali letošního prvního grandslamu v sezóně, kterým je…

Kvitová se opět ukázala jako lvice. Před prvním grandslamem sezóny…

12.01.2019 10:00 Sydney - Jen dvanáct dní po Novém roce se česká tenistka Petra Kvitová může radovat ze svého…

Šafářová se po Australian Open loučit s kariérou nebude. Kvůli zranění se…

04.01.2019 16:51 Praha - Tenistka Lucie Šafářová se chtěla podle svých původních plánů rozloučit se svou hráčskou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama