Záhada podivného počítání v tenise? Podívejte se, jak vzniklo

Rio de Janeiro - Možná už jste nad tím také někdy přemýšleli. 15:0, 30:0, 40:0, game. Proč se zisk jednotlivých bodů v tenise počítá tímto podivným způsobem? Má to vůbec nějaký systém? Jak už to ale někdy bývá, vysvětlení je vcelku jednoduché a prosté. Přesvědčte se sami.

Přidejte svůj názor

Tenis, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jestli na probíhajících olympijských hrách v Riu budí některý ze sportů mezi českými fanoušky velkou pozornost, pak je to bezpochyby tenis. A není se co divit. Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou šokovaly, když hned v prvním kole vyřadily tři olympiády neporažené sestry Williamsovy. A turnajem pokračují dál, stejně jako deblový pár Hradecká s Hlaváčkovou a Petra Kvitová ve dvouhře.

"Za stavu 30:15 získává česká tenistka další fiftýn a vede 40:15." Tahle slova slyšíme od tenisových komentátorů poměrně často. Přijde vám taková věta absolutně nelogická? Určitě nebudete sami. I někteří velcí tenisoví fanoušci dost možná netuší, proč se body počítají zrovna takhle.

Když tehdejší tenisoví činovníci a odborníci hledali něco, čeho se při počítání chytit, pomohli si klasickými ručičkovými hodinkami. Když hráč zahrál vítězný míč, posouval se pomyslně po čtvrthodině k vytouženému bodu, tedy 15, 30, 45 a game.

Pak ale všem došlo, že vyslovit anglicky číslovku 45 - forty-five - není pro rozhodčí zrovna jednoduché. Proto došlo na zkrácení na nyní notoricky známé forty, neboli 40.

Stejné je to vlastně i s nulou. Rozhodčí nehlásí zero, ale jiný podobný výraz love. V tomto případě ale nejde o žádnou citovou záležitost. Můžete se dočíst, že původ slova vznikl ze spojení playing for love, což se dá volně přeložit jako hrát za hubičku. Dost možná jde ale i o zkomoleninu francouzského výrazu ,l'oeuf' - vejce. Takový výraz se totiž pro nulu používá i v baseballu nebo kriketu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tenistka Karolína Muchová slaví! Vyhrála turnaj na okruhu WTA

22.09.2019 16:00 Aktualizováno Na korejský Soul bude česká tenistka Karolína Muchová rozhodně jen tak nezapomene a vzpomínat naa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama