Šarapovové se fanoušci na kurtu dočkají už v dubnu. Arbitráž ji zkrátila trest

Lausanne - Na Australian Open, prvním grandslamu nadcházející sezóny 2017, ji ještě nespatříme, ale už v tom druhém, tedy na pařížském Rolland Garros bychom už mohli být svědky jejího velkolepého návratu. Ruské tenistce Marii Šarapovové byl totiž v úterý zkrácen ve švýcarském Lausanne, kde sídlí Sportovní arbitrážní soud (CAS), její původně dvouletý distanc za to, že bylo u ní zjištěno na začátku tohoto roku meldonium, tedy látka, jež od 1. ledna právě letošního roku zakázaná. Nyní se místo roku 2018 vrátí na kurty 26. dubna 2017, jelikož byl její distanc zkrácen na patnáct měsíců.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Maria Šarapovová

Ruská tenisová hvězda hned dala najevo svou radost z úterního rozsudku a mluvila o nejšťastnějším ddni v životě. "Přišla jsem o něco, co miluju, a teď to mám zpět. Tenis je má vášeň a chybí mi. Už počítám dny, až se budu moci vrátit na kurt," napsala konkrétně na svém facebookovém profilu poté, co se dozvěděla zprávu o zkrácení jejího distancu o devět měsíců.

Připomeňme, že na začátku března tohoto roku oznámila Šarapovová, že ji byla díky testům, které se prováděly během letošního Australian Open, zjištěna v těle látka zvaná meldonium, která je od Nového roku 2016 na seznamu těch zakázaných. Trest pak dostala od Mezinárodní tenisové federace (ITF) o pár měsíců později a to v červnu. Díky tomu tak přišla mimo jiné i srpnové Letní olympijské hry v brazilském Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletá sportovkyně však s výší trestu, jelikož se jí zdál až příliš přísný vzhledem k tomu, že meldonium v jejím těle pocházelo z léku na problémy se srdcem, který ji dopuručil už v roce 2006 rodinný lékař. A právě k tomu, že tenistka nebrala meldonium záměrně, přihlédla jak ITF při její červnovém vynesení trestu, přičemž však dodala, že Šarapovová nesla "výhradní odpovědnost" za pozitivní test, na terém měla "velmi významnou vinu". Nyní CAS tato slova poněkud zmírnila. "Slečna Šarapovová se dopustila porušení antidopingových pravidel. I když v jejím případě nedošlo k 'významné vině', nese jistou míru viny, za níž je odpovídající trest patnáct měsíců," stojí ve zprávě CAS zdůvodňující zkrácení trestu.

Maria Šrapovová nebyla jediným sportovcem z postsovětských zemích, u kterého se nově zakázané meldonium našlo. Konkrétně šlo o více než stovku sportovců, u kterých se sice tato látka našla, ovšem u většiny z nich se to obešlo bez trestu, neboť ho brali ještě před 1. lednem tohoto roku a pak už nikoli. Ruska Šarapovová ho však brala i po letošním Novém roce během zmiňovaného Australian Open.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Australian Open, 2. den: Sestry Plíškovy slavily postup, Berdycha Veselý…

15.01.2019 10:02 Melbourne - Také druhý hrací den prvního letošního grandslamu sezóny Australian Open přinesl řadu…

Australian Open, 1. den: Berdych s Kvitovou si na úvod turnaje se svými…

14.01.2019 17:32 Melbourne - V pondělí se tenisoví fanoušci dočkali letošního prvního grandslamu v sezóně, kterým je…

Kvitová se opět ukázala jako lvice. Před prvním grandslamem sezóny…

12.01.2019 10:00 Sydney - Jen dvanáct dní po Novém roce se česká tenistka Petra Kvitová může radovat ze svého…

Šafářová se po Australian Open loučit s kariérou nebude. Kvůli zranění se…

04.01.2019 16:51 Praha - Tenistka Lucie Šafářová se chtěla podle svých původních plánů rozloučit se svou hráčskou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama