Po úspěšné operaci se Kvitové daří dobře, půl roku ale má být dle lekářů bez tenisu. Policie žádá o pomoc

Vysoké nad Jizerou - Poté, co v úterý přepadl neznámý muž jedenáctou hráčku světového žebříčku WTA Petru Kvitovou v jejím bytě, kde ji navíc ještě nožem poranil levou ruku, musela hráčka na operaci, jež nakonec trvala 3 hodiny a 45 minut a kterou tedy absolvovala v nemocnici ve Vysokém nad Jizerou. Nyní se podle nejnovějšího vyjádření mluvčího tenistky Karla Tejkala daří dobře. „Petra se po operaci cítí dobře. Vizita potvrdila, že se operace povedla," řekl konkrétně během středečního dopoledne. Zato policie žádá veřejnost o pomoc ohledně dopadnutí pachatele, který podle všeho v Prostějově řádí už delší dobu.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

V úterý ve večerních hodinách v Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou probíhala zmiňovaná operace levé ruky, na které hráčka při napadení utrpěla vážné řezné rány a lékaři na onom Ústavu, jenž má v tomto oboru praxi čtyři rok a platí tak za nejlepší pracoviště v tomto oboru, museli tak Kvitové sešít šlachy. Později večer pak přišla informace o tom, že ruku nebude moct rodačka z Fulneku přetěžovat. "Děkuje všem za podporu a těší se, až vezme raketu do ruky," řekl její mluvčí Karel Tejkal.

Nikoli tři měsíce, ale půl roku bez tenisu

Do ruky si raketu mohla vzít podle původních plánů tuzemská tenisová dvojka mezi ženami už po třech měsících, jak ale uvedli během středečního odpoledne lékaři, nakonec se na kurty Kvitová nepodívá hned šest měsíců. Sami doktoři vidí budoucnost ohledně hráčky optimisticky, protože i v budoucnu bude moct hrát tenis. Ovšem až poté, co bude mít tenistka dobrý cit v ruce. "Léčba je rozdělena. Čtrnáct dnů je na zahojení rány, šest týdnů než je šlacha spojená, ale to je jako rozžvýkaná žvýkačka. Aby vyzrála a byla dostatečně pevná a zvládla zátěž, tak jsou potřeba tři měsíce a předtím nesmíte dělat silový pohyb. Pak se může začít pracovat na síle a pokud se bavíme o sportovním zatížení, tak jde o nějakých šest měsíců," uvedl na odpolední tiskové konferenci Radek Kebrle, operatér z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou.

Právě tam museli bronzové medailistce z letošních olympijských her v Riu de Janeiro narychlo operovat jak poraněné šlachy na všech prstech levé ruky, tak i dva nervy, jež byly poraněny nožem, který měl pachatel při přepadení u sebe. "Jednalo se o řezné poranění, jak chytila nůž. Zasaženy byly všechny prsty s tím, že nebyly přerušeny kompletně všechny struktury. Na každém prstu byla zasažena jedna nebo dvě šlachy," pokračoval v popisu zranění Kebrle. Podle něj pak bude nejvíce záležet na tom, jak bud probíhat rehabilitace. Jinak se lékaři nebojí, že by se snad úplně neuzdravila. "Je mladá, zdravá a má dlouhé štíhlé prsty, to je dobrá prognóza," dodal Kebrle, jemuž při operaci asistovala i primářka ústavu Alena Schmoranzová.

Šestadvacetiletá tenistka se tak tedy na kurty vrátí o polovině sezóny a tudíž přijde jak o Australian Open, tak i o Rolland Garros, Fed Cup či Wimbledon. "Je to poměrně masivní záležitost. Budeme dělat všechno proto, aby vše bylo jako dříve. Ale je to těžké poranění. Rizik je mnoho," řekl Kebrle.

Policie žádá o pomoc veřejnost

Přestože se v samotném Prostějově o tomto incidentu hovoří snad úplně každý, policie nic dalšího k případu říct nechce. „Není nic, co bych mohl sdělit nad rámec informací poskytnutých ve včerejších rozhovorech a tiskových zprávách," řekl František Kořínek, mluvčí prostějovské policie. Dodal ale, že po pachateli inntezivně policie, ovšem zatím marně, pátrá: „Kriminalisté se samozřejmě velmi podrobně zabývají vyhodnocováním stop a poznatků získaných během ohledání místa činu, ale nové poznatky aktuálně nejsou." Policie pak nechtěla sdělit ani to, zda se jim přihlásil nějaký svědek či zda má nějaké informace řečené od lidí, kteří volali na linku 158. „Rádi bychom informace poskytli už kvůli tomu, jak je případ sledovaný mezi lidmi zdaleka nejen v Prostějově, ale zatím nemáme co sdělit," řekl Kořínek.

Podle místních se ale takovéto případy dějí nejen ve městě, ale i v okolí poslední dobou často. „Já myslím, že toho darebáka dostanou. Takových případů je moc. Vzpomínám, že u nás v Plumlově (městečko nedaleko Prostějova) před čtrnácti dny takhle obelstili nějakou seniorku," řekl například pro Sport.cz jeden ze štamgastů v jedné z prostějovských hospod. To ostatně připustil i mluvčí policie Kořínek: „Ano, stávají se podobné případy." Ve zmiňované hospodě jsou rádi, že incident s Petrou Kvitovou nedopadl pro fedcupovou reprezentantku ještě hůř. „Ještě, že je Petra silná a obratná, že to pro ni nedopadlo ještě hůře. Také to mohl škaredě odnést ten, co jí to udělal. Petra je od rány, kdyby ho propleskla, pamatoval by si to," znělo od jednotlivých stolů.

Prostějovská policie tak žádá veřejnost o spolupráci, aby tedy pomohla dopadnout pachatele. „K řádnému objasnění všech okolností případu nám mohou významně pomoci občané, kteří v úterý 20. prosince 2016 v době od 8 do 9 hodin procházeli, nebo projížděli okolím Jezdecké ulice v Prostějově a mohli by k případu podat jakoukoliv informaci. Pomoci nám mohou zejména majitelé či řidiči motorových vozidel, kteří mají ve vozidle umístěné záznamové zařízení, autokameru, a v uvedené době projížděli ulicemi Dolní, Jezdeckou, Ječmínkovou či Studentskou," sdělil mluvčí Kořínek a pokkračoval: „Případné svědky, či řidiče projíždějících vozidel, žádáme, aby se co nejdříve přihlásili prostějovským kriminalistům buď osobně na adrese Újezd 12 Prostějov, případně na linku 158."

Na závěr pak dodal: „Z taktických důvodů nyní není možno s ohledem na probíhající šetření sdělit podrobnější informace. Pokud se objeví nové skutečnosti související s uvedeným případem, budeme o nich neprodleně informovat. Některé z plánovaných úkonů trestního řízení jsou závislé na aktuálním zdravotním stavu poškozené a souhlasu ošetřujících lékařů s jejich provedením."

Loading...
Témata: tenis | Petra Kvitová
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požáry zasáhly i do sportu. Tenisté v Melbourne mají vážné problémy s…

14.01.2020 13:14 Tenisty v Melbourne trápí silně znečištěné ovzduší z rozsáhlých požárů na jihovýchodě Austrálie.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama