Hromadný závod v Anterselvě vyhrála závodnice až s číslem 30, žlutý dres má nadále Dahlmeierová. Koukalová skončila třetí

Anterselva - I o víkendu pokračuje Světový pohár v biatlonu, jenž se tentokrát koná v italské Anterselvě. Právě v tomto vysokohorském italském středisku se snažila v sobotu vybojovat zpět žlutý dres vedoucí závodnice Světového poháru, o který přišla ve čtvrtek kvůli nevydařenému vytrvalostnímu závodu, a přestože se českým závodnicím ze začátku hromadného závodu taktéž příliš nedařilo, nakonec mohli být čeští fanoušci spokojeni, neboť Gabriela Koukalová skončila na třetím místě. I když to těsně před cílem vypadalo ještě na nadějnější umístění pro českou biatlonovou královnu, nakonec neměla v závěru síly na druhou Lauru Dahlmeierovou a první také Němku Horchlerovou, která si tak připsala se startovním číslem 30 své premiérové a tudíž i překvapivé vítězství.

Biatlon, ilustrační fotografie

Hned dvanáct závodnic se mohlo pochlubit čistou střelbou po první položce v závodě s hromadným startem, ve kterém se představilo celkem 30 biatlonistek, které se dokázaly do tohoto závodu kvalifikovat díky svým umístěním do třicítky ve zmiňovaném vytrvalostním závodě, jenž se v Anterselvě jel ve čtvrtek. Čistou střelbu na úvodní položce mimo jiné zaznamenala i rodačka z Harrachova Eva Pukarčíková, jež opět díky své tradiční rychlopalbě tehdy opouštěla střelnici hned za vedoucí Rusku Akimovovou. To nejlepší tuzemská biatlonistka Gabriela Koukalová musela po jedné chybě na trestné kolo, poté se stejně jako její kolegyně Veronika Vítková po opuštění střelnice pohybovala na konci druhé desítky a to s půlminotovou ztrtátou na vedoucí závodnici. Bezchybná ovšem nebyla ani největší sokyně Gabriely Koukalové v celkovém pořadí Světového poháru Laura Dahlmeierová. Po dvou nepřesných ranách pak musely absolvovat po první střelbě dvě trestná kola i Francouzka Dorinová-Habeertová a Finka Mäkäräinenová, tedy další závodnice, které si brousí zuby na křišťálový glóbus.

Protože se středisko Anterselva nachází až v 1700 metrech nad mořem, bylo například pro Evu Puskarčíkovou, která se snažila udržet vepředu, obtížné, aby měla dost dechu po celý závod. Co se týče druhé střelecké položky, tak tam byla jedinou čistě střílející závodnicí Ruska Akimovová a nabrala tak tedy poté patnáctivteřinový náskok před druhou Dahlmeierovou. Ta se snažila ze všech sil o to, aby se do čela závodu dostala. Pokud se podíváma na druhou střelbu v závodě v podání českých reprezentantek, tak všechny pouze jednou minuly terč. Po této střelbě se tak tedy Puskarčíková nacházela na osmém místě, Koukalová s padesátivteřinovou ztrátou na devatenáctém místě a Vítková pak byla přítomná až ve třetí desítce.

Po dvou úvodních střeleckých položkách, které závodnice absolvovaly vleže, přišla na řadu první stojka a právě po ní se podařilo Němce Dahlmeierové dostat se do čela závodu. Dvacet vteřin za ní se pak objevilo překvapivé jméno (a taktéž Němka) Horchlerová, která vjela do tohoto závodu až d posledním startovním číslem, tedy s číslem 30. Stalo se tak především zásluhou hned tří čistých položek, které měla na kontě jako jediná závodnice v poli. Dosud vedoucí Akimovová na třetí střelbě dvakrát chybovala. Všechny terče naopak vybílila Koukalová, díky čemuž se tak objevila v první desítce a v momentě, kdy se nacházela na devátém kilometru, byla tehdy na čtvrté pozici, přičemž hned před ní se nacházela Finka Mäkäräinenová. Právě tyto dvě závodnice se pak snažil doběhnout mladou Horchlerovou a to tak, aby ji ještě před závěrečnou střelbou předběhly.

Právě závěrečná střelecká položka vestoje přinesla do závodu drama, neboť jasně vedoucí Dahlmeierová hned dvakrát chybovala a dala tak šanci svým pronásledovatelkám. Koukalová zastřílela čistě a dostala se tak do čela závodu, ovšem protože ji postupně docházely síly a Horchlerová ji tak v závěrečném stoupání dokázala předjet a jet si tak pro překvapivý, ale hlavně premiérový triumf. Česká závodnice pak vzdala v závěru i boj o druhou pozici, na které nakonec skončila i po tomto závodě vedoucí biatlonistka Světového poháru Laura Dahlmeierová. Jak Puskarčíková, tak i Vítková se pak díky výtečnému finiši dostaly do první patnáctky.

Po závodě chválil výkon Koukalové, i přes její vypuštění v závěru závodu, kouč Zdeněk Vítek. „Třetí masák sezóny a Gábina je zase na bedně, navíc si drží červené číslo pro vedoucí závodnici disciplíny, takže pochvala," řekl konkrétně. Sama Gabriela Koukalová pak prozradil, že hned dvakrát, tedy jak v prvním, tak i ve druhém kole, přišla o hůlku a i skoro kilometrový běh bez ní českou závodnici vysílilo natolik, že to bylo ve finiši znát.

Světový pohár v biatlonu - Anterselva:

Ženy - 12,5 km s hromadným startem:

1. Horchlerová (Německo) 36:11,5 (0)
2. Dahlmeierová (Německo) +3,1 (3)
3. Koukalová (ČR) +8,0 (2)
4. Mäkäräinenová (Finsko) +13,5 (3)
5. Dorinová-Habertová (Francie) +19,0 (4)

...

11. Puskarčíková (ČR) + 35,6 (3)
14. Vítková (ČR) +39,3 (2)

Stav SP (po 15 z 26 závodů):

1. Dahlmeierová 669
2. Koukalová 652
3. Mäkäräinenová 637
4. Dorinová-Habertová 600
5. Wiererová (Itálie) 466

...

8. Puskarčíková 403
19. Vítková 249

Související:

Právě se děje