Wimbledon, 1. den: Kvitová si na úvod nejslavnějšího grandslamu poradila se Švédkou Larssonovou, spolu s ní postoupili dál další čtyři Češi. Z turnaje naopak vypadl Wawrinka

Londýn - V pondělí ve známém londýnském tenisovém areálu nesoucí název All England Club začal nejstarší a zároveň tak tedy nejslavnější grandslamový tenisový turnaj Wimbledon, jenž letos slaví jubileum a to konkrétně 140 let od svého založení. Nejen proto tak do již zmiňovaného tenisového areálu hned v první hrací den zavítala vévodkyně z Camebridge Kate, jež se mimo jiné setkala například i s bývalou tenistkou Martinou Navrátilovou. Vedle toho pak třeba sledovala duel na centrkurtu mezi Skotem Andy Murraym a Kazachem Alexandrem Bublikem a byl to právě tenista z Ostrovů, jenž nakonec tento duel vyhrál ve třech setech 6:1, 6:4 a 6:2. Překvapení se nekonalo ani v případě duelu jedné z největších favoritek tohoto grandslamu, finalistky letošního French Open Rumunky Simony Halepové, která si celkem jednoduše poradila s Novozélanďankou Marinou Erakovicovou 6:4 a 6:1. Kdo se však ale postaral hned na úvod o jedno z největších překvapeních, tak tím byl ruský tenista Daniil Medveděv, pro něhož coby aktuálně 49. hráče světa to byl vůbec první duel na grandslamech a jenž v něm dokázal porazit Švýcara Stana Wawrinku 6:4, 3:6, 6:4 a 6:1. Českým tenisovým fanouškům pak udělalo radost v první hrací den hned pět českých reprezentantů, mezi nimi pak především dvojnásobná wimbledonská šampionka Petra Kvitová, pro kterou je to tak první Wimbledon po jejím návratu na kurty po loňském předvánočním útoku nožem na její osobu. Tenistka z Fulneku si tedy na úvod tohoto travnatého grandslamu poradila se Švédkou Johannou Larssonovou 6:3 a 6:4. Kromě Kvitové si pak druhé kolo zahrají z českých tenistů i Barbora Strýcová, Kristýna Plíšková, Lukáš Rosol a Jiří Veselý.

Petra Kvitová
doporučujeme

Na dvojnásobné wimbledonské šampionce Petře Kvitové byla již od samotného úvodu znát nervozita, přesto se však potvrdilo, že je pro českou hráčku právě Wimbledon tím nejoblíbenějším turnajem. A i když byly v zápase s Larssonovou k vidění celkem laciné chyby, byly nakonec střídány hned několika vítěznými míči. I díky nim tak nejen rodiče Kvitové, ale i operatér Radek Kebrle, díky němuž může česká tenistka i nadále hrát tenis, nakonec mohla ani ne po hodině slavit výhru a postup do 2. kola. 

"Vrátit se zpět do Wimbledonu bylo obrovskou motivací a jsem neskutečně šťastná, že se to stalo skutečností," uvedla po utkání Kvitová, pro kterou je právě Wimbledon teprve třetím turnajem po jejím návratu na kurty. Od té doby, co se tedy vrátila po dlouhodobé rekonvalescenci, zaznamenala v osmi dosud odehraných duelech sedm triumfů. Další soupeřkou šestadvacetileté české hráčky bude Američanka Madison Brengleová.

Strýcová zvládla svůj duel i přes nervozitu, Kristýna Plíšková dokázala na úvod vyřadit nasazenou Italku

Dařilo se dalším čtyřem českým tenistům. Mezi nimi i Barboře Strýcové, nasazené dvaadvacáté hráčce, jejíž první překážkou byla Paraguayka Veronica Cepedeová, kterou nakonec i přes mírnou nervozitu ze strany plzeňské rodačky Strýcová porazila dvakrát 6:3. Na začátku první sady totiž česká hráčka prohrávala 0:2 a i proto pak mohla děkovat všemožným božstvům, že snesli na All England Club déšť, jenž tak zapříčinil pauzu. "Byla jsem opravdu hodně nervózní, cítila jsem to na svém dechu a pohybu. Celkem mi pomohlo, že sprchlo, v šatně jsem se trochu uklidnila. Když jsem se vrátila, začala jsem do balónů trochu víc jít, líp jsem servírovala, zvedla jsem se," řekla k zápasu Strýcová.

Ta poté, co zase na kurt vrátila, dokázala své soupeřce, jež se aktuálně nachází až na 85. pozici žebříčku světových tenistek, hned čtyřikrát za sebou sebrat servis a hlavně díky tomu tak úvodní sadu tedy vyhrála. "Hodně mi pomohl servis. Pořád jsem si opakovala, že do toho musím jít. Vtloukala jsem si do hlavy: 'Pojď do toho, pojď do toho'. Jak jsem se rozšvihala, bylo to lepší," okomentovala průběh zápasu i svůj myšlenkový pochod během něj Strýcová, které přímo ve Wimbledonu drželi palce jak její přítel zpěvák David Kraus, tak i příbuzenstvo. "Měla jsem tam přítele, tátu, ségru i neteř," uvedla k tomu konkrétnosti. Nyní se bude Strýcová připravovat na Japonku Naomi Ósakaovou.

Radost tuzemským tenisovým fanouškům pak rozhodně udělala i Kristýna Plíšková, která ve dvou setech vyřadila na úvod londýnského grandslamu jednatřicátou hráčku světového žebříčku Italku Robertu Vinciovou. S touto o devět let starší soupeřkou se Kristýna Plíšková utkala letos již potřetí a díky výhře 7:6 a 6:2 tak upravila dosavadní bilanci vzájemných zápasu na 3:1. Povedlo se to i přesto, že Češce hrozila i prohra v prvním setu, tehdy ale dokázala za stavu 4:5 setbol odvrátit a v následné zkrácené hře nakonec výsledek úvodní sady otočit ve svůj prospěch. "Nebylo to ideální, ale první kolo nikdy nemůže být úplně krásný. Jsem ráda, že jsem vyhrála. Nehrála jsem skvěle, ale nějak jsem to tam dostrkala," věděla Plíšková o tom, že to v žádném případě nebyl na úvod jednoduchý zápas.

Rosol na postup potřeboval čtyři sety, Veselý pak hned pět

Do dalších wimbledonských bojů postoupili i oba čeští muži, kteří se úvodního hracího dne zúčastnili a to Lukáš Rosol a Jiří Veselý. Zatímco prvně jmenovaný se utkal v 1. kole se Švýcarem Henrim Laaksonenem, kterého nakonec porazil 4:6, 7:5, 6:3 a 6:4, ten druhý jmenovaný reprezentant pak pro změnu porazil kvalifikanta z Ukrajiny Ilju Marčenka a to 6:1, 4:6, 4:6, 7:5 a 6:1. Především pro Veselého to byl velmi těžký duel. "Cítím zápas v kříži a hodně, ale klíč byla kondice. Hůř se hýbal a dělal víc chyb. Prostě odešel fyzicky. Přispěla k tomu psychika, zůstával jsem v klidu. Nebyl jsem uvnitř stažený, což svalům prospívá," řekl.

Na příbramského rodáka nyní čeká osmadvacátý nasazený Fabio Forgini, Rosol, v současnosti až 213. hráč světového žebříčku, se ve 2. kole utká s 16. nasazeným Lucemburčanem Gillesem Müllerem. "U něj hodně záleží, jak se vyspí, jak se mu chce, ale je velice šikovný. Musím výborně podávat. Tráva vůbec není jeho oblíbený povrch, což zvyšuje moje šance," uvedl ke svému následujícímu zápasu Veselý.

Pouze dvě české tenistky pak nedokázaly navázat na úspěchy svých kolegů v rámci tohoto úvodního hracího dne. Kateřině Siniakové se nepodařilo projít přes Řekyni Marií Sakkariovou, když s ní prohrála 3:6 a 4:6 a nestala se tak další soupeřkou své krajanky Kristýny Plíškové. Neuspěla ani wimbledonská debutantka Markéta Vondroušová, jež pro změnu nestačila na Číňanku 7:6, 0:6 a 4:6.

Venus Williamsová na tiskovce po vítězném zápase plakala. Kvůli autonehodě

Vedle v samotném úvodu zmíněných výsledků "nečeských" zápasů, pak možná stojí za zmínku nejen vypadnutí Australana Nicka Kyrgiose, jenž duel s Francouzem Pierrem-Huguesem Herbertem musel nakonec za stavu 3:6a 5:6 po druhém setu tento zápas vzdát kvůli problémům s kyčlí i úspěch Jo-Wilfrieda Tsongy, který i přes ztrátu hned sedmi gamu v úvodní sadě nakonec porazil domácího Camerona Norriea 6:3, 6:2 a 6:2.

Dál pak v turnaji také pokračuje i Venus Williamsová, o které se v poslední době hovoří především ve spojitosti s tragickou autonehodou, kterou tato tenistka podle všeho zavinila a při které zemřel osmasedmdesátiletý muž. I přes svou výhru nad Belgičankou Elise Mertensenovou 7:6 a 6:4, se na pozápasové tiskové konferenci nakonec neubránila - po jednom z dotazů mířící právě na zmiňovanou autonehodu - slzám. "Neexistují slova, která by popsala, jak moc je to zdrcující," řekla Williamsová. Následně na chvíli místnost opustila a poté, co se mezi novináře vrátila, řekla: "Člověk se nemůže připravit na všechno. Nevím, co přinese zítřek. To je to, co po tomhle vím."

Konečné výsledky tenisového grandslamu ve Wimbledonu (3.7.2017):

Ženy, dvouhra - 1. kolo:

Kvitová (11-ČR) - Larssonová (Švéd.) 6:3, 6:4
Strýcová (22-ČR) - Cepedeová (Par.) 6:3, 6:3
Kristýna Plíšková (ČR) - Vinciová (31-It.) 7:6 (8:6), 6:2
Sakkariová (Řec.) - Siniaková (ČR) 6:3, 6:4
Pcheng Šuaj (Čína) - Vondroušová (ČR) 6:7 (5:7), 6:0, 6:4
Halepová (2-Rum.) - Erakovicová (N. Zél.) 6:4, 6:1
Svitolinová (4-Ukr.) - Bartyová (Austr.) 7:5, 7:6 (10:8)
Kontaová (6-Brit.) - Hsieh Su-Wei (Tchaj-wan) 6:2, 6:2
Cibulková (8-SR) - Petkovicová (Něm.) 6:3, 3:6, 9:7
V. Williamsová (10-USA) - Mertensová (Belg.) 7:6 (9:7), 6:4
Ostapenková (13-Lot.) - Sasnovičová (Běl.) 6:0, 1:6, 6:3
Vesninová (15-Rus.) - Blinkovová (Rus.) 6:4, 5:7, 6:2
Keysová (17-USA) - Hibinová (Jap.) 6:4, 6:2
Sevastovová (18-Lot.) - Putincevová (Kaz.) 6:1, 7:6 (7:3)
Garciaová (21-Fr.) - Čepelová (SR) 6:1, 6:1
Suárezová (25-Šp.) - Bouchardová (Kan.) 1:6, 6:1, 6:1
Konjuhová (27-Chorv.) - Lisická (Něm.) 6:1, 6:4
Wang Čchiang (Čína) - Chang Kai-Chen (Tchaj-wan) 6:3, 6:4
Sabalenková (Běl.) - Chromačevová (Rus.) 6:3, 6:4
Haddadová (Braz.) - Robsonová (Brit.) 6:4, 6:2
Giorgiová (It.)- Cornetová (Fr.) 5:7, 6:4, 6:4
Schiavoneová (It.) - Minellaová (Luc.) 6:1, 6:1
Witthöftová (Něm.) - Lučičová-Baroniová (26-Chorv.) 6:3, 5:7, 8:6
Ósakaová (Jap.) - Sorribesová (Šp.) 6:3, 7:6 (7:3)
Bradyová (USA) - Koviničová (Č. Hora) 6:3, 6:1
Brengleová (USA) - Hogenkampová (Niz.) 6:3, 6:3
Abandaová (Kan.) - Naraová (Jap.) 6:2, 6:4
Bogdanová (Rum.) - Tuan Jing-jing (Čína) 6:4, 6:2
Watsonová (Brit.) - Zanevská (Belg.) 6:1, 7:6 (7:5)
Beguová (Rum.) - Broadyová (Brit.) 6:4, 6:2.
Vekičová (Chorv.) - Vichljancevová (Rus.) 6:7 (6:8), 6:4, 6:1
Azarenková (Běl.) - Bellisová (USA) 3:6, 6:2, 6:1

Muži, dvouhra - 1. kolo:

Veselý (ČR) - Marčenko (Ukr.) 6:1, 4:6, 4:6, 7:5, 6:1
Rosol (ČR) - Laaksonen (Švýc.) 4:6, 7:5, 6:3, 6:4
Murray (1-Brit.) - Bublik (Kaz.) 6:1, 6:4, 6:2
Nadal (4-Šp.) - Millman (Austr.) 6:1, 6:3, 6:2
Medveděv (Rus.) - Wawrinka (5-Švýc.) 6:4, 3:6, 6:4, 6:1
Čilič (7-Chorv.) - Kohlschreiber (Něm.) 6:4, 6:2, 6:2
Nišikori (9-Jap.) - Cecchinato (It.) 6:2, 6:2, 6:0
Tsonga (12-Fr.) - Norrie (Brit.) 6:3, 6:2, 6:2
Pouille (14-Fr.) - Džazírí (Tun.) 6:7 (5:7), 6:4, 6:4, 7:6 (7:2)
Müller (16-Luc.) - Fucsovics (Maď.) 7:5, 6:4, 6:2
Bautista (18-Šp.) - Haider-Maurer (Rak.) 6:3, 6:1, 6:2
Querrey (24-USA) - Fabbiano (It.) 7:6 (7:5), 7:5, 6:2
Herbert (Fr.) - Kyrgios (20-Austr.) 6:3, 6:4, skreč
Bedene (Brit.) - Karlovič (21-Chorv.) 6:7 (5:7), 7:6 (8:6), 6:7 (7:9), 7:6 (9:7), 8:6
Johnson (26-USA) - Kicker (Arg.) 6:4, 7:5, 6:3
Fognini (28-It.) - Tursunov (Rus.) 6:1, 6:3, 6:3
Chačanov (30-Rus.) - Kuzněcov (Rus.) 7:6 (7:4), 2:6, 6:3, 1:6, 6:2
Anderson (JAR) - Verdasco (31-Šp.) 2:6, 7:6 (7:5), 7:6 (10:8), 6:3
Monteiro (Braz.) - Whittington (Austr.) 4:6, 6:3, 7:6 (7:4), 7:6 (7:5)
Brown (Něm.) - Sousa (Portug.) 3:6, 7:6 (7:5), 6:4, 6:4
Bolelli (It.) - Lu Yen-Hsun (Tchaj-wan) 6:3, 1:6, 6:3, 6:4
Paire (Fr.) - Dutra Silva (Braz.) 6:4, 3:6, 7:6 (12:10), 6:4
Basilašvili (Gruz.) - Berlocq (Arg.) 6:4, 7:6 (7:3), 6:1
Janowicz (Pol.) - Shapovalov (Kan.) 6:4, 3:6, 6:3, 7:6 (7:2)
Mayer (Něm.) - Troicki (Srb.) 6:1, skreč
Young (USA) - Istomin (Uzb.) 5:7, 6:4, 6:4, 4:2 skreč
Gojowczyk (Něm.) - Copil (Rum.) 7:6 (7:5), 2:6, 6:3, 6:1
Seppi (It.) - Gombos (SR) 6:2, 3:6, 6:2, 6:1
Stachovskij (Ukr.) - Benneteau (Fr.) 6:3, 7:6 (10:8), 2:6, 6:2
Džumhur (Bosna) - Olivo (Arg.) 6:2, 6:0, 6:1
Bemelmans (Belg.) - Haas (Něm.) 6:2, 3:6, 6:3, 7:5

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krejčíková v Paříži ovládla i čtyřhru. Se Siniakovou vyhrála již třetí…

13.06.2021 13:56 Poté, co se tenistce Barboře Krejčíkové po životní jízdě v rámci turnaje dvouhry na Roland Garros…

Nejen Krejčíková. V sobotu ovládla French Open ve své kategorii i juniorka…

12.06.2021 19:15 Nejen Barbora Krejčíková mezi dospělými, ale i v juniorské kategorii má Česká republika po sobotě…

Pohádka se šťastným koncem. Krejčíková vyhrála tenisové French Open ve…

12.06.2021 17:55 Aktualizováno Po 40 letech zná slavný antukový turnaj opět českou vítězku ve dvouhře. Tehdy se jí stala Hana…

Krejčíková si v Paříži zahraje hned dvě finále. Vedle toho ve dvouhře i to…

11.06.2021 19:28 Poté, co ve čtvrtek na pařížském Roland Garros postoupila do finále dvouhry, je nyní jasné, že si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama