Laver Cup. Co vědět o nově vzniklém tenisovém turnaji, jehož první ročník se uskuteční v Praze?

Praha - O nadcházejícím víkendu počínaje pátkem je na programu nově vzniklý tenisový turnaj věnovaný australské tenisové legendě Rodu Laverovi, tedy Laver Cup. Jeho první ročník se odehraje právě v již zmíněný nadcházející víkend v pražské O2 Areně. Co je před tímto novým turnajem, jejíž účastníci odmítají, že by se mělo jednat pouze o exhibiční turnaj, potřeba znát? Dozvíte se v následujících odstavcích.

Přidejte svůj názor

Tenis, ilustrační fotografie

Herní formát

Jak v pátek, tak i v sobotu aq v neděli budou v pražské O2 Areně k vidění hned dvě dvouhry a jedna čtyřhra. Ti členové týmu, kteří tyto duely vyhrají v pátek, dostanou jeden bod, v sobotu budou hrát v jenotlivých zápasech oba týmy o dva body, v neděli pak hned o tři. Během těchto tří dnů se tak tedy hraje celkem o 24 bodů, přičemž vítěz bude potřebovat získat 13 bodů. Pokud by snad byl po neděli stav nerozhodný 12:12, rozhodně o celkovém vítězi prvního ročníku tohoto turnaje dodatečná čtyřhra.

Kdo se turnaje účastní?

Proti sobě se na nejčernějším tenisovém kurtu v pražské O2 Areně postaví dva týmy. Jedná se o konkrétně jednak o tým Evropy vedený kapitánem Björnem Borgem ze Švédska a jednak také o tým Světa vedený pro změnu Američanem Johnem McEnroem.

Oba tyto celky tvoří celkem šest hráčů. V týmu Evropy se nacházejí kromě dvou nejlepších tenistů v současnosti Španěla Rafaela Nadala a Švýcara Rogera Federera i Rakušan Dominic Thiem, Němec Alexander Zverev a česká tenisová jednička Tomáš Berdych.

V týmu Světa se pak nacházejí Američané Sam Querrey, Jack Sock, John Isner a mladík Frances Tiafoe, jenž musel nahradit původně nominovaného Argentince Juana Martína del Potra a to proto, že se právě tento Jihoameričan necítí úplně stoprocentně zdravotně fit. Dalšími McEnroeovými svěřenci jsou pak známý australský bouřlivák Nick Kyrgios a Kanaďan Denis Shapovalov.

Každý z těchto jmenovaných tenistů, jak v týmu Evropy, tak v týmu Světa, se představí v akci pražskému publiku alespoň v jedné dvouhře během nadcházejícího víkendu. Alespoň čtyři hráči z obou šestic se pak bude muset ukázat ve čtyřhře.

Nominace na jednotlivé dny

Co se týče nominací hráčů do jednotlivých zápasu v daných hracích dnech, tak nominace na pátek se oznámí ve čtvrtek, přičemž nasazení jednotlivých hráčů určují oba kapitáni (tedy za Evropu Borg, za Svět McEnroe). Stane stak výměnou karet se jmény hráčů mezi oběma zmiňovanými kapitány. "Fanoušci se zároveň dozvědí, kdo nastoupí v sobotu, protože první dva dny musí hrát dvouhru všech šest hráčů," řekl k tomu Steve Zacks, výkonný ředitel soutěže.

V dalších dnech má co se týče nominace výhodu Evropa zosobněná kapitánem Borgem, jenž bude moci buď v sobotu, nebo v neděli (podle toho, jak si on sám vybere) nahlédnout do nominace soupeře a podle toho tak tedy nasadí do jednotlivých utkání své svěřence. S tím mu pomůže jeho asistent, taktéž Švéd Thomas Enqvist. V případě McEnroea mu asistenta dělá jeho mladší bratr Patrick. "Určitě nám dají příští dny zabrat, než rozebereme, koho nasadíme, abychom naplno využili potenciál, protože Evropa je velkým favoritem," uvedl McEnroe.

Jakým způsobem se jednotlivé duel budou hrát?

Všechny zápasy se budou hrát na dva vítězné sety, přičemž místo třetího setu bude na programu tzv. super tie-break.

Jaký je jízdní řád turnaje?

Páteční a sobotní program Laver Cupu začne vždy ve 13:00, večerní program pak má svůj začátek v 19:00. V poslední hrací den, tedy v neděli, se začne 12:00 s tím, že nedělní program nebude přerušován žádnou přestávkou.

Témata: tenis | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šlápla vedle? Navrátilová mírní svůj výrok o transgender sportovkyních a…

04.03.2019 16:42 Bývalá tenisová jednička Martina Navrátilová je aktivním zastáncem komunity LGBT. Její nedávná…

Žádná opice. Karikatura Williamsové nebyla rasistická, rozhodla tisková…

25.02.2019 11:46 Australská tisková rada dnes rozhodla, že loňská karikatura tenistky Sereny Williamsové zveřejněná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama