Laver Cup: Premiérový ročník Laver Cupu vyhrála Evropa. Zásluhou autora projektu

Praha - První ročník tenisového Laveru Cupu, jenž se uskutečnil o tomto víkendu v Praze, napsal v neděli svým posledním hracím dnem poslední kapitolu. Tu nejprve otevřela čtyřhra, ve které za tým Evropy nastoupil po boku Chorvata Marina Čiliče Tomáš Berdych a byla to tak pro tohoto rodáka z Valašského Meziříčí poslední možnost, jak si spravit chuť poté, co ve dvou předchozích duelech, ve kterých v rámci Laver Cupu nastoupil (páteční čtyřhra s Rafaelem Nadalem a sobotní dvouhra proti Nicku Kyrgiosovi), vždy odešel jako poražený. A ani tentokrát se mu nepoštěstilo odejít z kurtu jako vítěz, přestože to byl opoět velmi těsný zápas, neboť jeho konečný výsledek vypadá z pohledu evropského páru následovně 6:7 (5:7) a 6:7 (6:8). Díky páru John Isner, Jack Sock tak tedy svěřenci kapitána Johna McEnroea snížili průběžný celkový stav i proto, že se v neděli v jednotzlivých duelech bojovala pokaždé rovnou o tři body, na 9:6. Následovaly tak pak hned tři dvouhry, přičemž k té třetí nemuselo vůbec dojít, kdyby první dvě tým Evropy dokázal vyhrát. To se však nestalo. Zatímco Alexaderovi Zverevovi se to podařilo, když nad Samem Querreym vyhrál dvakrát 6:4, k překvapení všech to nedokázal zopakovat následně Rafael Nadal proti Johnu Isnerovi. Tomuto Američanovi se nikdy v životě nepodařilo porazit aktuální světovou jedničku a až na posedmé v Praze už z tohoto vzájemného duelu odešel jako vítěz. Nad Nadalem totiž vyhrál 7:5 a 7:6 (7:1) a opět tak upravil skóre na pro tým Světa příznivějších 12:9 pro Evropu. Ta si nakonec celkový triumf ujít nenechala a to především zásluhou Švýcara Rogera Federera, jenž nastoupil v poslední dvouhře turnaje proti australskému bouřlivákovi Nicku Kyrgiosovi. Ten hrhrál podle všeho asi svůj nejlepší zápas, byl v takovém laufu, že místy ani nevnímal své poraněné koleno, jenž si i tak během zápasu nechal od fyzioterapeuta ošetřit a zavařil tak duchovnímu otci tohoto tenisového turnaje. Nakonec ale Australan stejně prohrál a to 6:4, 6:7 (6:8) a v závěrečném super tie-breaku 9:11. K radosti zaplněné pražské O2 Arény tak tedy od jiného Australana, jemuž je tento zbrusu nový turnaj věnován, legendárního Roda Lavera dostal pohár tým Evropy vedný kapitánem Björnem Borgem.

Přidejte svůj názor

Roger Federer
doporučujeme

Nedělní program tedy začal zmiňovanou čtyřhrou mezi páry Čilič, Berdych a Isner, Sock. Jakkoli si moc Tomáš Berdych, jediný český zástupce v týmu Evropy a tudíž tak v rámci celého premiérového ročníku Laveru Cupu, přál konečně na černém kurtu v pražské O2 Aréně zvítězit, nepovedlo se mu to ani v neděli. To především proto, že v páru s Chorvatem Marinem Čličem nezvládli hned dvě zkrácené hry v tomto deblu. V tie-breaku na konci druhé sady to byl pak sám Berdych, jenž pokazil svůj volej. "Plán byl jednoduchý. Abych si udržel servis a Jack (Sock) obstará zbytek. Stále máme šanci, hodně jsme chtěli vyhrát a vyšlo to," řekl v pozápasovém rozhovoru na kurtu reportérce z australské televize John Isner, který pak připomněl, že jeho kolega Jack Sock právě v neděli slaví své 25. narozeniny a tak mu při té příležitosti i pogratuloval.

Tým Světa určitě chtěl nadělit Jacku Sockovi další dárek a nechtěl, aby oslavy jen tak končily, ovšem jiného názoru byl v následné dvouhře Němec Alexander Zverev, který zvýšil vedení Evropy na 12:6 díky tomu, že nad Američanem Querreym dokázal vyhrát dvakrát 6:4. "Je to pro nás tady úžasné, skvělá příležitost, když vám fandí Roger, Rafa... To se nemusí opakovat," uvedl pak nadšený dvacetiletý tenista po zápase.

Méně nadšený pak byl ze svého výkonu Rafael Nadal, od něhož se před jeho duelem s Johnem Isnerem čekala celkem jasná výhra a to zvlášť proto, že právě s tímto Američanem Španěl nikdy před tím neprohrál. Nyní se jednalo o jejich sedmý vzájemný duel a sedmička tentokrát bylo šťastné číslo pro tenistu ze zámoří. Tento dlouhán měřící 2 metry a 11 centimetrů k tomu slavil triumf na současnou světovou jedničkou i proto, že v tomto zápase zaznamenal celkem 23 es. "Lépe jsem asi častokrát nepodával. Trefoval jsem to, kam jsem chtěl," vracel se ke svému bezchybnému podání v pozápasovém interview.

Po této dvouhře tak tedy nakonec nebylo ještě nic rozhodnuto a o tom, zda se Evropa bude radovat ze zisku premiérového vítězství v Laver Cupu či ještě tým Světa dokáže závěr parádního tenisového víkendu zdramatizovat, o tom nakonec musela rozhodnout poslední dvouhra mezi Švýcarem Rogerem Federerem a Australanem Nickem Kyrgiosem. Ten má rád zápasy, kde se může ukázat před zaplněnou halou a navíc proti takové hvězdě jakou je právě Federer a proto se slavný Evropan nemohl do tohoto utkání zpočátku vůbec dostat a nakonec tak úvodní set prohrál v poměru 4:6. A přestože i ve druhém setu se mu nejprve mnedařilo úplně podle jeho představ, jelikož v něm taktéž ztratil servis, nakonec byl rád, když se druhé dějství tohoto utkání dostalo do zkrácené hry. V něm vládl Federer a ke stále lepšímu výkonu mu pomáhala i lavička v čele s neustále povzbuzujícím Rafaelem Nadalem.

Následovat tak musel závěrečný super tie-break hraný do deseti bodů, ovšem tato rozhodující část zápasu nezačala pro Švýcara zrovna nejlépe, protože hned na úvod natropil hned dvě dvojchyby, díky kterým tak prohrával až 2:5. Za Federerem však stejně jako po celý víkend, tak i nyní stále celá zaplněná pražská O2 Aréna a podařilo se mu tak tento nepříznivý vývoj otočit. Pak ovšem libeňská hala viděla dramatickou koncovku, přičemž nejdříve měl nejblíže k ukončení tohoto zápasu Australan Kyrgios, jeho mečbol však Federer dokázal odvrátit a když měl poté Švýcar první možnost ukončit zápas a tudíž tak celý tenisový víkend, neprováhal ji. Evropa tak tedy vyhrála první ročník mimořádně úspěšného nového turnaje s názvem Laver Cup v poměru 15:9 nad týmem Světa.

V rámci závěrečného ceremoniálu bylo na všech zúčastněných vidět, že k soběchovají vzájemný respekt a úctu, tedy přesně to, o čem mimo jiné snil sám Roger Federer, když tento projekt vytvářel za účelem vzdát hold slavným tenistům minulosti a především pak legendárnímu Australanovi Rodu Laverovi, jenž pak předal týmu Evropy do rukou pohár.

Dodejme, že další ročník tohoto mimořádně vydařeného nového tenisového projektu se bude konat za rok v americkém Chicagu.

Tenisový Laver Cup v Praze (24.9.2017):

Evropa - výběr světa 15:9

Čtyřhra:

Berdych, Čilič - Isner, Sock 6:7 (5:7), 6:7 (6:8)

Dvouhry:

A. Zverev - Querrey 6:4, 6:4
Nadal – Isner 5:7, 6:7 (1:7)
Federer – Kyrgios 4:6, 7:6 (8:6), 11:9

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama