Na Novotnou zavzpomínala i královská rodina. Wimbledon už nebude jako dřív, uvedla vévodkyně z Kentu

Londýn - Její smrt v pouhých 49 letech zasáhla nejen tenisový svět. Vedle All England Clubu, tenisového areálu, kde se každoročně koná nejslavnější turnaj Wimbledon, jenž dokázala jako jedna ze tří českých reprezentantek vyhrát a to v roce 1998, nejen ostatní tenisové hvězdy a to jak současné, tak i bývalé, ale i nespočetné množství fanoušků kondolovali poté, co se v pondělí svět dozvěděl smutnou zprávu o úmrtí tenistky Jany Novotné, jenž v neděli podlehla těžké nemoci. Jana Novotná se navíc nesmazatelně zapsala do srdcí především britských fanoušků tím, že hned dvakrát byla velmi blízko k triumfu ve Wimbledonu, přičemž v prvním případě se rozplakala na rameni vévodkyně z Kentu. Ta pak podle jejích slov měla tehdy Novotné říct: „Jano, já vím, že dnes jste měla vyhrát. Ale jednou to dokážete, já to vím. Nemějte obavy." Její proroctví se naplnilo a to v roce 1998, kdy od vévodkyně z Kentu tentokrát Novotná přebírala trofej pro vítězku. Není proto divu, že i sama královská rodina prostřednictvím vévodkyně z Kentu zavzpomínala na Janu Novotnou.

Přidejte svůj názor

Tenis, ilustrační fotografie
doporučujeme

„Jana Novotná byla statečná, ušlechtilá a milá dáma s úžasným smyslem pro humor. Zpráva o její smrti mne hluboce zasáhla a všechny mé myšlenky jsou nyní s její rodinou. Wimbledon bez ní už nikdy nebude jako dřív," citoval slova dnes čtyřiaosmdesátileté vévodkyně z Kentu twitterový účet WTA. Členka britské královské rodiny se tak přidala k nekonečné řadě kondolujících osobností.

Pojďme si onen příběh Jany Novotné a vévodkyně z Kentu, jenž se nesmazatelně zapsal nejen do zmíněných srdcích britských fanoušků, ale i do historie samotného Wimbledonu, připomenout postupně. Všechno to začalo v roce 1993, kdy se Jana Novotná dostala poprvé do finále travnatého grandslamu a kdy se v něm utkala se Steffi Grafovou. Ta tehdy nepatřila rozhodně k favoritkám turnaje, přesto to byla ona, kdo se tehdy radovala z triumfu, naopak Novotná se při setkání s vévodkyní Kentu rozplakala na jejím rameni, přičemž jí tedy aristokratka utěšovala. „Když jsem Janu objímala, byly to city, které ve vás zůstanou navždycky," okomentovala sama vévodkyně tento moment, který obletěl svět.

O čtyři roky později se do finále Wimbledonu dostala opět a už tehdy chtěla splnit proroctví, které ji vévodkyně říkala. S Martinou Hingisovou to ještě ale v roce 1997 nevyšlo. Až rok poté je ten, jenž se nesmazetelně zapsal do dějin českého sportu. Česko tehdy sice už mělo hokejové hrdiny z Nagana, svým výkonem a neuvěřitelnou bojovností se ale Jana Novotná slavnému hokejovému mužstvu určitě vyrovnala. Vždyť pro tenistu není nic víc, než vyhrát slavný Wimbledon a Janě Novotné se to právě v roce 1998 proti Francouzce Nathalii Tauziatové konečně podařilo a po tomto triumfu si česká tenistka a vévodkyně z Kentu měly hodně co říct.

A nejen královská rodina vzpomíná. O velikosti Janě Novotné vypovídá i fakt, že ve francouzských novinách L´Equipe o ní vyšel celostránkový vzpomínkový článek. Jana Novotná byla zkrátka formát.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wozniacká se vdala, za družičku měla Serenu Williamsovou

16.06.2019 19:54 Bývalá světová tenisová jednička Caroline Wozniacká se vdala za bývalého amerického basketbalistu…

Podvanácté vítězem v Paříži. Rafael Nadal ve finále porazil Thiema

09.06.2019 19:41 Po sobotním ženském finále letošního French Open, ve kterém nakonec Češka Markéta Vondroušová…

Pařížská pohádka zlatou tečku nemá. Vondroušová ve finále nestačila na…

08.06.2019 18:39 Očekávání ze strany českých tenisových fanoušků byla velká vzhledem k tomu, jakým tenisem se teprve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama