Sloučí se mužská a ženská tenisová asociace v jednu? Vyzývá k tomu Federer

Dá se očekávat, že se všechno změní a nic nebude jako dříve po aktuální pandemii koronaviru. Světový tenis nebude pochopiitelně výjimkou, zvlášť, když nyní o jednu takovou velkou tenisovou změnu žádá jedna z největších současných tenisových hvězd Roger Federer. Švýcarský tenista totiž ve středu na svém twitterovém účtu nadhodil, zda by se neměla sloučit Mužská tenisová asociace ATP s Ženskou tenisovou asociací WTA. Podle něj je právě nyní v době koronavirové pandemie ideální doba proto, aby začal takto světový tenis začít uvažovat. Následně se našli další podporovatelé tohoto návrhu, mezi kterými nalezneme Španěla Rafaela Nadala i českou tenistku Petru Kvitovou.

Roger Federer
doporučujeme

Ceá debata o možném sloučení dvou tenisových organizací odstartovala tímto středečním Federerovým tweetem: "Jsem jediný, kdo si myslí, že nyní je čas na to, aby se mužský a ženský tenis spojily a dál fungovaly jako jeden?"

Poté, co tato jedna věta vyvolala u fanoušků nejeden ohlas, doplnil svůj tweet osmatřicetiletý Švýcar svým komentářem: "Už k tomu nejspíš mělo dojít dávno. Pro fanoušky je to matoucí, jsou dva systémy žebříčků, různá loga, různé webové stránky, různé kategorie turnajů. Teď už ale možná opravdu doba nazrála. Veškerý sport zažívá těžké časy a můžeme z toho vyjít s dvěma slabými organizacemi nebo jednou silnou."

Zatímco tedy ATP zastřešuje všechny profesionální mužské tenisty, WTA pak pochopitelně všechny profesionální ženy. A zatímco prvně jmenovaná organizace vznikla už v roce 1972, pouhé čtyři roky po začátku éry profesionálního tenisu, WTA byla založena v roce 1973 Billie Jean Kingovou. Již šestasedmdesátiletá bývalá americká tenistka se pro založení rozhodla i proto, že je sama velkou bojovnicí za práva žen. Nyní však ale s návrhem Rogera Federera souhlasí: "Souhlasím s tím a říkám to od začátku 70. let. Jeden hlas, ženy a muži dohromady, to je moje dlouhodobá vize tenisu. Samotná WTA byl vždy jen plán B. Jsem ráda, že jsme na stejné lodi. Pojďme to tedy udělat," napsala konkrétně.

Pro debatu nad Federerovým návrhem je i Nadal či Kvitová

K Rogeru Federerovi se rázem přidaly i daalší světové tenisové hvězdy včetně české wimbledonské vítězky Petry Kvitové. "Zvedněte ruku, pokud souhlasíte s Rogerem Federerem" napsala k Rogerovu tweetu s ikonkou značící zvednutou ruku.

"Jak z našich společných diskuzí víš, souhlasím s tím, že by bylo skvělé dostat se z této světové krize spojením mužského a ženského tenisu do jedné organizace,"  přidal se k e svému historicky největšímu sokovi, ale jinak velkému kamarádovi Španěl Rafael Nadal, jenž má na kontě pouze o jeden grandslamový titul méně než slavný Švýcar.

Připomeňme, že kolotoč světového tenisu musel být, stejně jako všechny další sporty, pozastaven začátkem března pandemií koronaviru. Nyní má tak přestávku až do poloviny července. Stejně jako všude jinde, tak i v tenise budou po opadnutí pandemie počítat finanční ztráty a to především z příjmů z turnajů, ať už do toho započítáme prodej vstupenek či televizní práva.

Problémem tenisu je ale mimo jiné právě i množství řídících asociací. Vedle nyní diskutovaných ATP a WTA, řídí mezinárodní tenis i federace ITF a pak rada, ve které nalezneme zástupce všech čtyř grandslamových turnajů. Právě mezi těmito asociacemi dochází často k neshodám, ovšem v době pandemie koronaviru se nedávno dokázaly shodnout na solidárním fondu, který by měl pomoct níže postaveným tenistům a tenistkám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Australian Open, finále: Krejčíková přepsala historii. Potřetí za sebou…

20.02.2021 13:35 Česká tenisová reprezentantka Barbora Krejčíková si poté, co v pátek s krajankou Kateřinou…

Problémy před Australian Open. Kvůli koronaviru byl přerušen turnaj v…

03.02.2021 18:54 Jen pár dní před očekávaným začátkem letošního ročníku Australian Open, prvního grandslamu sezóny,…

Australian Open letos bez Andyho Murrayho. Turnaj kvůli povinné karanténě…

22.01.2021 21:26 Letošní ročník Australian Open se bude muset obejít bez britského tenisty Andyho Murrayho. Ten…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama