MS v biatlonu: Vítková pětkrát dobíjela. Především proto skončila česká smíšená štafeta šestá

Oslo - Ve čtvrtek začalo letošní mistrovství světa v biatlonu, konkrétně začalo disciplínou smíšených štafet, při čemž ženy jely dvakrát trať dlouhou 6 kilometrů a muži pro změnu dvakrát 7,5 kilometru. Český tým vyjel do tohoto úvodního závodu světového šampionátu v následujícím složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Michal Krčmář. Posledně jmenovaný byl nominován do této čtveřice poté, co se u Ondřeje Moravce, jenž by tedy normálně závodil, projevila nemoc, kvůli které tak měl dlouhé manko v přípravě. Naši reprezentanti nakonec skončili na šesté příčce a to především kvůli ne příliš povedené střelbě Veroniky Vítkové, která musela hned pětkrát dobíjet. Vítězi se stali Francouzi, stříbro brali Němci a třetí skončila domácí norská smíšená štafeta.

Biatlon, ilustrační fotografie

Jedině Vítková hned v rámci prvního úseku musela při svých střeleckých pokusech dobíjet, její ostatní kolegové v týmu všechny terče trefili hned napoprvé. Kvůli tomu tak Češi na první místo ztrácelo více, než 54 vteřin, při čemž ze střelnice odjela jako třiadvacátá. Jen připomeňme, že ani jednou po svých střelbách na trestná kola nemusela a že při střelbě vestoje dobíjela dvakrát, vleže pak třikrát.

Jako druhá vyjela na trať její kolegyně Gabriela Soukalová, která teedy měla před sebou nelehký úkol a to stáhnout obrovské manko na vedoucí závodnice, které v tu chvíli bylo přes minutu a osm vteřin. Aktuální lídryně Světového poháru však díky své skvělé stíhací jízdě toto obrovské manko snížila a na pouhých 36 vteřin. K tomu navíc přidala skvělou střelbu, kdy jak vestoje, tak i vleže nemusela vůbec dobíjet. „S tím jsem hodně spokojená. Snažila jsem se dělat všechno tak jako v tréninku a o ničem nepřemýšlet, to byl klíč," řekla po své jízdě Soukalová, která dokázala předat štafetu Michalu Šlesingrovi ve chvíli, kdy okupovala průběžnou pátou pozici. Vepředu tehdy byly štafety Německa, Norska, Ukrajiny a Francie. „Na trati jsem se tak dobře necítila, úplně se zrcadlila a hlavně při sjezdech to bylo náročné, člověk si neměl kde odpočinout," pokračovala v rozhovoru pro Českou televizi Soukalová.

Nejzkušenější biatlonista z naší smíšené štafety Michal Šlesingr to v rámci svého úseku neměl vůbec jednoduché. Veducí čtveřice závodníků měla před ním obrovský náskok a navíc spolupracovali. Celý svůj úsek jel totiž rodák z Ústí nad Orlicí osamocen, ovšem ani on nemusel ani jednou při svých střelbách dobíjet. Přesto ale předával českému finišmanovi Michalu Krčmářovi, jenž se tak hodlal trenérovi Ondřeji Rybářovi ukázat, když ho tedy nominoval místo nemocného Ondřeje Moravce, s pádesátivteřinovou ztrátou na první místo, což tak znamená, že ztrátu nesnížil, naopak byla o několik vteřin vyšší. „Střelba se mi podařila, ale ani tak jsem nic nestáhl na čelo. Konkurence je tak vyrovnaná, že každé drobné pochybení je tvrdě potrestáno. Chudák Verča si to vyžrala, ale bojujeme, co to dá," řekl Šlesingr pro ČT po své jízdě.

Na Krčmářovi nebyla znát žádná nervoziita a ani on nemusel při svých střeleckých pokusech dobíjet. Česem ho ale však předjel rakouský reprezentant Dominik Landertinger, další jeho soupeř Rus Anton Šipulin (mimochodem favorizované ruské štafetě se tento závod vůbec nepovedl) už ale českého závodníka nepředjel. Nakonec tedy Krčmář dojel do cíle na šesté pozici a to se ztrátou na 1:23 na vítěznou francouzskou štafetu.

O zlato mezi sebou bojovali na posledním úseku Němec Simon Schempp a Francouz Martin Fourcade, při čemž právě francouzský závodník byl tím šťastnějším a stalo se tak po sedmi letech, co Francie získala kov nejcennější. Připomeňme, že spolu s Fourcadem ještě Francii v tomto závodě reprezentovali tito závodníci: Anais Bescondová, Marie Dorinová-Habertová, Quentin Fillon Maillet.

Mistrovství světa v biatlonu v Oslu - Smíšená štafeta (2x6 a 2x7,5 km):

1. Francie (Bescondová, Dorinová Habertová, Fillon Maillet, M. Fourcade) 1:14:01,0 (0 tr. okruhů + 8 dobíjení)
2. Německo (Preussová, Hildebrandová, Peiffer, Schempp) -4,3 (0+7)
3. Norsko (Olsbuová, Eckhoffová, J. Bö, T. Bö) -14,4 (0+10)
4. Ukrajina -29,8 (0+9)
5. Rakousko -1:07,1 (0+3)
6. ČR (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Krčmář) -1:23,3 (0+5)
7. Rusko -1:32,9 (1+8)
8. Itálie -1:55,4 (0+15)
9. Bělorusko -2:09,1 (0+1)
10. USA -2:19,6 (0+5)

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Související:

Právě se děje

reklama