MS v biatlonu: O medaili připravilo ženskou štafetu střelecké selhání Charvátové, ze zlata se radovaly Norky

Oslo - V pátek byla naše biatlonová reprezentace, konkrétně ženská štafeta, blízko k první medaili na tomto světovém šampionátu v norském Holmenkollenu. Medailové naděje zhatila na svém úseku Lucie Charvátová, která z celkem osmi terčů trefila pouhé dva, při čemž na stojce netrefila hned tři terče a tak musela absolvovat hned tři trestná kola. V tu chvíli tak bylo jasné, že ani tentokrát Česko medaili z tohoto šampionátu nezíská. Nakonec můžeme být rádi za šestou příčku, kterou vybojovala díky finišmance Veronice Vítkové. Nejúspěšnější ženskou štafetou se staly domácí Norky.

Biatlon - ilustrační foto

I přes zmíněné patálie si dokázala ženská štafeta vylepšit si svoje umístění o dvě příčky o proti loňskému mistrovství světa, kde skončila osmá. „Musíme si přiznat, že se Charvátová na stojce sesypala, rány měla úplně mimo. Viděl jsem, jak se při dobíjení rozklepala a s tím nešlo střílet. Veliká škoda, protože jsme měly ve štafetě dva mimořádné výkony Soukalové a Vítkové," okomentoval po závodě pro Českou televizi výkon svých svěřenkyň kouč Zdeněk Vítek.

Úvodní úsek měla na starosti Jessica Jislová, která tak v závodě nahradila nemocnou Evu Puskarčíkovou a zažila tak svůj křest ohněm. A začala perfektně. Na první střelecké položce vleže všechny terče vybílila, při čemž nepotřebovala ani jeden náhradní náboj. Po této střelbě jsme ji mohli vídat na slušném desátém místě, kde byla stále v kontaktu se závodnicemi bojující o špičku. Ztrácela v tu chvíli totiž pouhých šest vteřin na vedoucí německou reprezentantku Preussovou. Komu se však nepovedla první střelecká položka, tak to byla francouzská štafeta, za kterou v úvodním úseku jela Braisazová, ta musela hned třikrát dobíjet a ztrácela tak poté na vedoucí pozici skoro až minutu. Druhá položka už se Jislové čistě vystřílet nepodařilo, při stojce sice první čtyři rány trefila přesně, ovšem na poslední ránu už potřebovala tři náhradní náboje. „Hodně tam na ni dolehla atmosféra a navíc už cítila, jak ostatní byly při střelbě rychlejší a odjíždějí. To ji trochu bralo klid. Ještě že to nakonec dostřelila bez nutnosti trestného kola," hodnotil tuto střelbu šéftrenér Ondřej Rybář.

„Už jsem si byla skoro jistá, že dám čistě i stojku, jenže jak se mi to pak nedařilo dostřelit, tak jsem znervózněla a chytla větší ztrátu, než bych chtěla," doplnila ho sama Jislová. Tato nepovedená položka mimo jiné znamenala pád naší štafety až na 18. pozici, těsně za ní byla ta francouzská. Jislová tak předávala štafetu Gabriele Soukalové ve chvíli, kdy ztrácela na první Finsko, za které štafetu startovala Mäkäräinenová, minutu. Vepředu byly k vidění štafety Německa, Norska a Ukrajiny.

Nyní tak tedy bylo na české biatlonové královně, aby vylepšila postavení české štafety. Při ležce nenatropila Soukalová ani jednu chybu a díky tomu se tak dostala už na patnácté místo a na vedoucí závodnici ztrácela už jen půl minuty. I stojka byla úspěšná, po ní se totiž Češka umístila na osmou příčku se ztrátou na vedoucí Němku (druhá v tu chvíli byla Ukrajinka) 23 vteřin. „Měla jsem skvěle namazáno, takže kluci ze servisu mě nenechali ve štychu, i když jsem se cítila běžecky asi nejhůř na celém mistrovství," řekla po svém úseku Soukalová. Poslední dva kilometry ještě více zrychlila a přiblížila tak českou štafetu blíže k vedoucím závodnicím. Konkrétně na ně česká štafeta při předávce ztrácela pouze sedm sekund.

Na trať se tak vydala Lucie Charvátová, která jela v balíku, který obsahoval hned devět štafet, při čemž zde chyběla ta ruská. Zpočátku dokázala Charvátová udržet s těmito soupeřkami tempo a dokázala vybílit terče na střelbě vleže, kde nepotřebovala ani jednou dobíjet. V tu chvíli to stále vypadalo nadějně, neboť česká štafeta byla poté na druhém místě hned za Francií. V této skupině ještě figurovalo Norsko a Německo. Tato položka se totiž vůbec nevydařilo Ukrajince Pidhrušné, která musela na trestné kolo. Až střelba vestoje znamenala konec všem nadějím na medailové umístění. Při této střelbě totiž hned třikrát netrefila a k vyčitění těchto terčů nepomohly ani náhradní náboje. Po závodě Charvátová se slzami v očích pouze řekla: „Nezlobte se, k tomu se nedá nic říct." Rodačka z Hradce Králové tak pokračovala ve svých ne příliš dobrých výkonech ve štafetách, kterých jela v minulosti hned šest (pokud se budeme bavit jak o Světovém poháru a i o světových šampionátech). Ve všech totiž musela alespoň na jedno trestné kolo. „Ohromná škoda, s třemi trestnými koly už se závodit na mistrovství světa nedá. Tam ani není moc co omlouvat, přitom vývoj závodu byl pro nás takový, že Lucie měla být na střelnici daleko víc v klidu. Ano, nervozita musela být veliká, ale tady měla být článkem, který štafetě pomůže. Ale vůbec tomu nepomohla," neomlouval vůbec Charvátovou očividně zklamaný Rybář.

Závod pokračoval s tím, že česká štafeta byla k vidění až na 12. příčce s dvouminutovou ztrátou na první trojici tvořenou Norkami, Němkami a Francouzkami. Právě tyto štafety si mezi sebou rozdělily cenné kovy, ten nejcennější pak k radosti norských fanoušků putoval do rukou právě domácí štafetě. Francie díky finišmance Dorinové-Habertové získala stříbro, obhájkyně titulu z Německa pak braly bronz.

Skvělý vžkon však na posledním úseku předvedla reprezentantka českých barev Veronika Vítková, která jak střelu vleže, tak střelu vestoje zvládla na jedničku a dostala se tak do první desítky. Nakonec ještě dokázala předjet Italku Wiererovou a Češi tak mohou být rádi i za celkem slušné šesté místo. „Jsem spokojena se svým úsekem, vynulovala jsem obě položky, dokázala předjet pár holek. Byly tam velké rozestupy, ale vyšlo mi to a teď se těším na nedělní masák," říkala Vítková.

MS v biatlonu na Holmenkollenu – štafeta žen na 4x6 km:

1. Norsko (Solemdalová, Birkelandová, Eckhoffová, Olsbuová) 1:07:10,0 (0 tr. okruhů + 6 dobíjení)
2. Francie (Braisazová, Bescondová, Chevalierová, Dorinová-Habertová) +5,3 (0+8)
3. Německo (Preussová, Hildebrandová, Hammerschmidtová, Dahlmeierová) +28,6 (0+4)
4. Polsko (Gwizdonová, Hojniszová, Nowakowská, Gužiková) +1:08,4 (0+7)
5. Ukrajina (Semerenková, Varvynecová, Pidhrušná, Džimaová) +1:27,7 (1+5)
6. Česko (Jislová, Soukalová, Charvátová, Vítková) +1:49,3 (3+6)

Témata: Biatlon

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Související:

Právě se děje

reklama