MS v biatlonu: Mužská štafeta vyrovnala pátým místem své maximum, zlato brali Norové

Oslo - I norská mužská štafeta získala pro svou zem poté ženské zlatou medaili. Pro norskou legendu Ole Einara Björndalena to navíc bylo již 20. zlato ze světových šampionátů. Česká štafeta, jež jela ve složení Michal Krčmář, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr, skončila na pátém místě, čímž tak vyrovnali české maximum v této disciplíně z mistrovství světa roku 2007, které se konalo v italské Anterselvě.

Biatlon, ilustrační fotografie

O první úsek se z české štafety postaral Michal Krčmář. Ten sice hned na své první střelecké položce jednou chyboval, díky svému rytmusu a úspěšnému jednomu nabíjení tak poté, co tuto položku opouštěl, zařadil se do vedoucí skupiny čítající až 15 štafet. Svou stojku pak Krčmář vybílil, ovšem i tady k tomu musel potřebovat jeden náhradní náboj. „Vzpříčil se mi v komoře náboj, takže jsem ho musel vyhodit a dobíjet. Taková blbost, musel jsem to pak odpracovat na trati," okomentoval své počínání na střelnici pro Českou televizi český reprezentant. V čele unikl pronásledovatelům Němec Lesser, za ním pak byli Nor Björndalen a Američan Bailley a právě k těmto dvěma se připojil i Krčmář. „Pocit mám dobrý, všichni jsme šli na start perfektně nahecovaný," řekl rodák z Vrchlabí. Nakonec štafetu předával Jaroslavu Soukupovi na třetí pozici za Američany, kteří v tu chvíli ztráceli pouhých sedm vteřin na vedoucí Německo. Norové figurovali na čtvrtém místě.

Závod byl neuvěřiitelně vyrovnaný, vždyť hned prvních patnáct štafet se vměstnalo do půl minuty. Druhý úsek měl, co se týče norské štafety, T. Boe, jenž hned nastolil ďábelské tempo a dokázali ho následovat Kanaďané, Němci, Slováci i Češi, kteří tak měli na trati Jaroslava Soukupa, jenž bezchybně střílel. Z této vedoucí skupiny pak na první dobrou zvládl stojku akorát Slovák Hasilla, ostatní museli dobíjet a to i včetně Soukupa, který potřeboval náboj navíc. Tyto štafety navíc ještě dokázalo doběhnout Rakousko a to především skvěle pálícímu Ederovi. Na předávce pak byli první Norové, následovali je Němci, Kanaďané a Rakušané. Jaroslav Soukup předával Ondřeji Moravcovi na páté pozici, při čemž na vedoucí Norsko ztrácel deset vteřin. „Ke konci už docházely síly, ale předtím se mi jelo suprově a těší mě, že jsem to mohl předat Ondrovi takhle vpředu," uvedl Soukup.

Na trať se tak vydal Ondřej Moravec, jenž si na střelnici při ležce své rány docela hlídal a nebylo to úplně na škodu. Všechny terče trefil bez jediného dobíjení. Poté tak česká štafeta dělala společnost té rakouské a jelo s ním tak o čtvrtou pozici. Devatenáct vteřin při tom tyto štafety ztrácely na první trio tvořené Norskem, Německem a překvapivě i Kanadou. Na řadu tak přišla šestá střelecká položka, na které tedy nejen Ondřej Moravec absolvoval střelbu vestoje. Zatímco J. Boe se s těmito terči vypořádal celkem rychle a díky tomu tak měl dvaadvacetivteřinový náskok na pronásledovatele z Německa, Moravcovi se příliš nedařilo, na dostřelení jednoho terče totiž vypotřeboval všechny tři náhradní náboje a i když nakonec na trestné kolo nemusel, výrazně ztratil. „Měl jsem to dostřelit rychleji, asi tam byla nějaká nervozita. Přitom na stojku jsem si věřil asi víc," mluvil o této kritické situaci sám Moravec, jenž nakonec předával finišmanovi Michalu Šlesingrovi na pátém místě sice těsně za Rakouskem, ovšem s již půlminotovou ztrátou na třetí Kanadu.

Střelecky na tom ani Šlesingr nebyl nejlépe. Sice neztratil tolik, jako jeho kolega Moravec na své poslední položce, i tak musel na obou položkách jak vleže, tak i vestoje vždy jednou dobíjet. Pokaždé však ztrácel stejný čas na bronzovou příčku. Norům už nestalo nic v cestě za zlatem, které tedy v případě Björndalena bylo již dvacáté ze světových šampionátů, stejně tak jako Němcům v cestě za stříbrem. Kanaďané pak byli ti, kteří senzačně vybojovali bronz. Za těmito štafetami se pak strhl souboj o bramboru mezi Rakouskem a Českem, nakonec byl náš jižní soused úspěšnější a my jsme se tak museli spokojit s vyrovnáním maxima České republiky v této disciplíně. „Pěkný výsledek, ale trochu mě mrzí, že jsem Rakušanovi nestačil ve finiši. Nasadil děsný kramle a já už na něj nestačil," řekl Šlesingr.

„Nedá se říct, že bych s pátým místem v cíli nebyl spokojen. Je to ale tak nějak v duchu celého mistrovství, zase boj o medaili a nebylo k ní daleko," okomentoval výsledek štafety kouč Ondřej Rybář, jenž přičítal tento výsledek i k ne příliš rychlé střelbě českých reprezentantů. „Jen trochu mrzí, že Moravcova stojka po té jeho nemoci není jistotou z dřívějška, ale Ondra se s tím nějak rval a rád bych ocenil entuziasmus všech čtyř kluků." Doplnil ho Moravec: „Dát štafetovou stojku až na osm ran je trestuhodný." I tak byl ale Šlesingr s výsledkem celkem spokojen. „Přes všechny okolnosti hezký výsledek, za který se nemusíme stydět," řekl.

Překvapením pro všechny byl nejen bronz pro Kanadu, ale i neúspěch francouzské štafety v čele s Martinem Fourcadem, jež skončila až devátá. Norské vítězství pak pro Českou televizi okomentoval sám Ole Einar Björndalen: „Musím poděkovat krajanům, že to dovezli do cíle na prvním místě. Šlo hlavně o to, zvládnout to v hlavě. Pro nás znamená z celého šampionátu asi nejvíc vyhrát štafetu právě tady na Holmenkollenu. O den dřív si to naplno užívaly norské ženy a rádi si teď zažijeme stejnou radost."

MS v biatlonu na Holmenkollenu:

Muži - štafeta 4x7,5 km:

1. Norsko (Björndalen, T. Boe, J. Boe, Svendsen) 1:13:16,8 (0+6)
2. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) +11,5 (0+5)
3. Kanada (Ch. Gow, Smith, S. Gow, Green) +23,4 (0+5)
4. Rakousko (Grosseger, Eder, Eberhard, Landertinger) +53,5 (1+10)
5. Česko (Krčmář, Soukup, Moravec, Šlesingr) +54,4 (0+7)
6. Rusko (Cvetkov, Garaničev, Babikov, Šipulin) +1:06,4 (1+7)

Témata: Biatlon

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Skoky na lyžích přicházejí o svého rekordmana. Schlierenzauer ukončil…

21.09.2021 12:01 Fanoušci skoků na lyžích už od příští sezóny Světového poháru v tomto zimním sportu, tedy od sezóny…

Související:

Právě se děje

reklama