ANALÝZA: Začíná MS v krasobruslení. Na kolik si přijdou vítězové?

Boston - Evropané si odbyli svůj šampionát, zbytek světa absolvoval obdobnou soutěž nazvanou Mistrovství čtyř kontinentů. Nyní je vše připraveno k tomu, aby si na světové úrovni nejlepší krasobruslaři změřili své síly.

V americkém Bostonu začíná vrchol krasobruslařské sezóny

Jaké šance bude mít naše výprava? Dočkáme se konečně medaile, na kterou čekáme na světové úrovni už neúměrně dlouho - přesněji od roku 1995, kdy v Birminghamu triumfovala dvojice Radka Kovaříková / René Novotný? Kdo jsou největší favorité soutěže a dočkáme se nějakého překvapení? A vyplatí se vůbec závodníkům jejich dřina, na kolik si přijdou za nejlepší výkony? To vše se dočtete v rozboru, který vám přinášejí EuroZprávy.cz.

Sportovní dvojice

Nejnáročnější a také nejméně obsazovaná kategorie. Jestliže se v ostatních nastavuje limit účastníků, v této většinou dochází k jevu "kdo je na MS, ten jede". Světové šampionáty jsou však přeci jenom obsazovány silněji, tak se nejspíš o dvacítku startujících svede jistý boj.

Favoritů v této kategorii je hned povícero. Především olympijští vítězi a čerství mistři Evropy, ruský pár Tatiana Volosožar / Maxim Traňkov, kteří za sebou sice mají roční pauzu a můžeme mluvit o jisté nevyježděnosti, kterou však zcela určitě nahradí obrovskými zkušenostmi. V zádech však budou mít ambiciózní krajany Ksenii Štolbovou / Fjodora Klimova, kteří na Evropě vůbec nebyli, ačkoliv dokázali vyhrát tradiční klání Grand Prix na počátku sezóny. Další evropský pár je rovněž velice silný – navrátivší se Ukrajinka v německých barvách Aljona Savčenko po dlouhých tahanicích za pomoci německého svazu „odkoupila" Francouze Bruno Massota (hodnota transferu byla 30 000 eur) a při premiéře v Evropě dojeli na druhém místě.

Pak je tu silná mimoevropská enkláva – především Kanaďané Meagan Duhamel / Eric Radford, jejichž nejsilnější zbraní je sólový i odhazovaný trojitý lutz, unikum, které zatím žádný jiný pár na této úrovni nezvládá. A na svou příležitost čekají i tradičně kvalitní páry čínské, i když nejblíž k medailovým pozicím budou mít asi jen Wenjing Sui / Cong Han.
Česká republika tuto kategorii přes nadějné výsledky páru Dušková / Bidař (vyhráli MS juniorů) neobsadila, ale své želízko v ohni mít budeme. Brněnský rodák Ondřej Hotárek, hájící ovšem italské barvy, zasáhne do soutěže s bývalou úspěšnou sólistkou Valentinou Marchei.

Ženy

Ženská kategorie se s největší pravděpodobností soustředí na souboj Japonsko – Rusko. Po pauze Caroline Kostner se vytratila italská síla, kterou převzaly v Evropě ruské závodnice: na ME obsadily kompletní stupně vítězů. Zůstává otázkou, za mistryně Evropy a vítězka Grand Prix Jevgenia Medvěděva dokáže ustát silný tlak a dospět k málokdy vídanému hattricku. Na svou šanci bude jistě číhat její krajanka Jelena Radionova, hluboce zklamaná „jen" stříbrem při bratislavském ME. Trio doplňuje Anna Pogorilaja, které se ovšem v poslední době skokansky nedaří. A to mají Rusky v záloze ještě olympijskou vítězku Adeline Sotnikovou (která toho ovšem letos moc nenajezdila) a mistryni Evropy a vicemistryni světa 2014 Julii Lipnickou.

Protiváhu budou tvořit silné Japonky – po krátké zdravotní pauze se vrací na led mistryně světa Mao Asada, spoléhající jako jediná ze startovního pole žen na svou specialitu - trojitý axel, po jejímž boku bude stále silnější Rika Hongbo a především stříbrná z finále Grand Prix a vítězka Mistrovství čtyř kontinentů Satoko Miyahara. Své budou chtít do konečného pořadí říci i Američanky, ale výkony Gracie Gold i Ashley Wagner v poslední době poněkud stagnují.

Z českých krasobruslařek zasáhne do bojů Eliška Březinová, které se však příliš nepovedl evropský šampionát. S ohledem na předchozí umístění máme k dispozici jen jedno místo, jako náhradnice byly nominovány Anna Dušková a účastnice olympijských her Jelizaveta Ukolova.

Taneční páry

Nejdiskutovanější kategorie je již několik let doménou zámoří, které v posledním roce prolomili Francouzi Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron. A je nanejvýš překvapivé, že země galského kohouta posílá na MS jen tento pár, ač měla nárok na tři místa. Rusové zase nenominovali evropské medailisty a navrátilce Jekatěrinu Bobrovou a Dmitrije Solovjeva, hlavní tíha bojů o medaile bude spočívat na Viktorii Sinicinové a Nikitovi Kacalapovovi, protože další pár Aleksandra Stěpanova / Ivan Bukin ještě není dostatečně světově ostřílený. Pak je tu ještě nestárnoucí italský pár Anna Cappellini / Luca Lanotte, kteří těsně prohráli s Francouzi na ME a určitě si budou chtít připomenout slávu, kterou na MS zažili před dvěma roky, kdy jim patřilo zlato.

Hlavní oponenty Francouzů však hledejme v kanadsko-americkém bloku. Zástupci javorového listu Kaitlyn Weaver / Andrew Poje sice vyhráli Grand Prix, ale na Mistrovství čtyř kontinentů je porazil americký sourozenecký pár Maia a Alex Shibutanovi. A o slovo se vehementně hlásí i další dva americké páry Madison Chock / Evan Bates, kteří na obou podnicích obsadili stříbrné příčky, a rovněž Madison Hubbell / Zachary Donohue.

Český pár Cortney Mansour / Michal Češka (pro připomenutí, Cortney je Kanaďanka jezdící v našich barvách) příjemně překvapil v Bratislavě, ale v Bostonu bude spíš bojovat o účast v samotném závodě. Ale při zopakování výborných výkonů mohou do hlavní soutěže proklouznout.

Muži

Královská disciplína se nejspíš bude odehrávat v duchu souboje nejlepšího Evropana proti nejlepšímu zástupci zbytku světa. Na MS se sice vrací někdejší šampion Patrick Chan, ale tomu se vůbec nepovedlo finále Grand Prix a jeho triumf v Mistrovství čtyř kontinentů nelze nijak nadsazovat, protože tam vlastně neměl adekvátní konkurenci. Největší šance má fenomenální Japonec Yuzuru Hanyu, který láme bodové rekordy a zbytek světa se mu dívá na záda s odstupem. Ale i on chybuje, což by mohla být šance pro evropského šampiona Javiera Fernandeze. Naopak velké šance se nedávají ruské equipě, kterou povede poněkud nevyrovnaný Maxim Kovtun s mladíkem Michailem Koljadou. Muži stále více posouvají hranice technických možností, stává se běžným pravidlem, že během krátkého programu a volných jízd zařadí až pět čtverných skoků.

Michal Březina může jen vydělat na chybách soupeřů, pokud ovšem zajede kvalitně a bez chyb - což je u něj v poslední době značný problém. S ohledem na dřívější umístění máme pro letošní MS jen jedno místo.

Na kolik si přijdou?

Už dávno neplatí, že krasobruslaři jezdili "za hubičku", i když jejích ocenění bude pořád působit poněkud úsměvně. Mistr světa si vydělá 45.000 $, majitel či majitelka stříbrné medaile 27.000 $ a jedinci, kteří obsadí třetí místo zasunou do kapsy šek na 18.000 $. Ještě desátý v pořadí získá tři tisíce a poslední hodnocené 12. místo v jednotlivcích vynese 2.000 $.

Páry na tom budou co do sum samozřejmě lépe, ale po rozdělení budou svým sólovým kolegům závidět - vítězná sportovní dvojice či taneční pár obdrží 67.500 dolarů, stříbrná 40.500 $ a bronzová totéž co druhý sólista - 27.000 $. Hodnotí se pouze osm nejlepších "sportovek", poslední si odnese 7.500 $, zatímco tanečníci mohou inkasovat ještě za 10. místo - 4.500 $.

Šampionát začíná dnes ve večerních hodinách našeho času a vyvrcholí v neděli 3. dubna závěrečnou exhibicí.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 18:06 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 15:15 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Skoky na lyžích přicházejí o svého rekordmana. Schlierenzauer ukončil…

21.09.2021 12:01 Fanoušci skoků na lyžích už od příští sezóny Světového poháru v tomto zimním sportu, tedy od sezóny…

Související:

Právě se děje

reklama