Biatlonový kolotoč se přesouvá do slovinské Pokljuky. Cinkne Čechům další medaile?

Pokljuka - Světový pohár po úvodní zastávce ve švédském Östersundu zavítá do Slovinska. V pátek a sobotu se biatlonisté se představí ve sprintu a stíhačce a v neděli podnik vyvrcholí týmovými štafetami.

Přidejte svůj názor

Biatlon, ilustrační fotografie

V Pokljuce se biatlonisté setkají se zcela jinými podmínkami než v Östersundu. První rozdíl je patrný už při pohledu do mapy, areál se nachází v Julských Alpách, a tak se jeho nadmořská výška pohybuje okolo 1 340 metrů. Ve Švédsku se závodilo prakticky na úrovni moře. Trať ve Slovinsku rovněž nabízí kopcovitější profil s častými přechody mezi lesem a otevřenou krajinou. Očekává se jasné počasí, proto bude důležité zvolit správnou mázu, aby lyže bez problémů zvládaly odlišné podmínky ve stínu a na slunci. Zlobit by tentokrát neměl nárazový vítr, bezchybná střelba bude základem k pódiovému umístění.

Dějiště druhého kola ročníku dobře zná Gabriela Koukalová. V Pokljuce často trénuje a navíc zde vyhrála první závod Světového poháru v kariéře, vydařilo se jí před čtyřmi lety ve sprintu. Aktuálně zaujímá druhou příčku celkové klasifikace a řadí se do okruhu hlavních favoritek spolu s Dahlmeierovou, Dorinovou Habertovou, Mäkäräinenovou a Wiererovou. Koukalová sice před týdnem ve Skandinávii zahájila 17. místem, ale v dalších dnech dosáhla na třetí a první místo.

Daří se i dalším dvěma Češkám, nejlepší desítku uzavírá Eva Puskarčíková a nadějné výkony předvedla Lucie Charvátová. Hlavně střelecky se zatím trápí Veronika Vítková, přitom v jejích silách je příležitostně promlouvat do bojů o medaile. Tato čtveřice se dá očekávat na startu štafety, umístění do pátého místa by bylo úspěchem. Do ženské nominace patří ještě mladá Jessica Jislová.

Dokáže někdo konkurovat Martinovi Fourcadovi? Taková otázka se skloňuje mezi muži. Francouz na úvod sezóny opanoval vytrvalostní závod a sprint, a že je jenom člověk ukázal až ve stíhačce, v níž kvůli čtyřem střeleckým chybám ztratil obrovský náskok a skončil třetí. Fourcadovi se vrací velký konkurent. Manko z přípravy dohnal uzdravený Simon Schempp, vloni v celkovém hodnocení čtvrtý a v Pokljuce dvakrát zlatý. Vysoko aspiruje rovněž další Němec Arnd Peiffer či Johannes Thingnes Bö z Norska. Zapomenout nelze ani na legendárního Ole Einara Björdalena a uvidí se, zda ruští reprezentanti Cvetkov a Babikov naváží na úvodní překvapivě dobré výsledky.

Švédské vysvědčení Čechů vylepšil posledním závodem Michal Krčmář. Ve stíhačce dokázal poskočit o 31 míst vzhůru a dojel si pro pěkné sedmé místo. U ostatních převládají rozpaky. Michal Šlesingr výborně běhá, jenomže střelecky zaostává. Ondřej Moravec pro změnu postrádá rychlost. Zkušený Jaroslav Soukup se vyloženě trápil, uzavíral výsledkovou listinu, proto ho šeftrenér Ondřej Rybář nahradil Tomášem Krupčíkem. Soukup absolvuje závody druhé kategorie, v rámci IBU Cupu se představí v Itálii, aby nabral pohodu pro 3. díl SP v Novém Městě na Moravě. Realizační tým změnil původní plán, s Krupčíkem se totiž počítalo jako s náhradou za talentovaného Adama Václavíka. Dvaadvacetiletý biatlonista však naznačil své předpoklady, ve výběru zůstal a třeba si také řekne o nominaci do štafety.

Program 2. dílu Světového poháru v biatlonu v Pokljuce:

Pátek 9. 12. 11:30 Sprint mužů
Pátek 9. 12. 14:15 Sprint žen
Sobota 10. 12. 11:45 Stíhací závod mužů
Sobota 10. 12. 14:45 Stíhací závod žen
Neděle 11. 12. 11:15 Štafeta mužů
Neděle 11. 12. 14:30 Štafeta žen

Vše vysílá ČT Sport.

Průběžné pořadí SP žen (po 3 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová (Něm.) 157 bodů, 2. Koukalová (ČR) 132, 3. Dorinová Habertová (Fr.) 118, 4. Hauserová (Rak.) 114, 5. Mäkäräinenová (Fin.) 111, ...10. Puskarčíková 86, 17. Vítková 61, 21. Charvátová (všechny ČR) 52.

Průběžné pořadí SP mužů (po 3 z 26 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 168, 2. Cvetkov (Rus.) 104, 3. Peiffer (Něm.) 100, 4. Björndalen (Nor.) 98, 5. S. Fourcade (Fr.) 97, ...19. Šlesingr 59, 22. Moravec 53, 30. Krčmář (všichni ČR) 39.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ledecká zpátky na stupních vítězů! V Cortině d´Ampezzo triumfovala v obřím…

15.12.2018 18:51 Cortina d´Ampezzo - Dvojnásobná olympijská vítězka z letošních Zimních olympijských her v…

Ruský olympijský výbor se odvolal proti "omilostnění" Zubkova

06.12.2018 14:01 Ruský olympijský výbor (OKR) se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat…

Rodina slavných lyžařů se rozroste. Raich a Schildová budou mít třetí dítě

22.11.2018 09:15 Rakouské lyžařské hvězdy Benjamin a Marlies Raichovi se těší na svého třetího potomka. Olympijští…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama