Na závěr to cinklo! Koukalová vyhrála hromadný závod

Nové Město na Moravě - Konec dobrý, všechno dobré! V závěrečném závodě v rámci Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě, o který se postaraly biatlonistky, jež v neděli vyjely na trať dlouhou 12,5 kilometru, na které tedy absolvovaly závod s hromadným startem, se čeští fanoušci dočkali konečně medailového umístění pro české barvy. Zlatou tečku za biatlonovým víkendem na Vysočině napsala totiž Gabriela Koukalová, která tedy tento závod vyhrála. Druhá skončila Němka Laura Dahlmeierová, třetí pak do cíle dojela Italka Dorothea Wiererová.

Gabriela Soukalová, autor: Miceman

Po závodu s hromadným startem biatlonistů čeští fanoušci věřili, že snad v závěrečném závodě v rámci Světového poháru v Novém městě na Moravě, tedy v závodě s hromadným startem biatlonistek, to snad konečně klapne. Do ženského "masáku" nastoupilo trio českých biatlonistek, přičemž nejlepší výchozí pozici měla Gabriela Koukalová, která vjela do závodu s osmým startovním číslem. Vedle ní se tohoto závodu za české barvy ještě zúčastnily Eva Puskarčíková a Veronika Vítková.

Protože se v jedné z pasáží vytvořilo náledí, organizátoři na popud jednotlivých organizací tak místo původních čtyř okruhů o délce 2,5 kilometru vytvořili hned pět dvoukilometrových okruhů. Tím více se tak závodnice objevily na staionu, ovšem v jednom a to hned v tom prvním případě ke stavům na střelnici nezabočily. Co se týče první střelby, kterou závodnice absolvovaly vleže, tak Koukalová s Puskarčíkovou zaznamenaly vybílení všech pěti terčů a obě se tak poté dostaly do čela závodu. To Vítková hned dvakrát minula a od té doby tak bylo jasné, že do boje o nějaké slušné umístění nezasáhne. Druhá ležka už tak veselá z českého pohledu nebyla, neboť všechny české reprezentantky chybovaly. Do čela se poté dostala Lisa Hauserová z Rakouska.

Následovalo tedy další běžecké kolo, během kterého dokázala Koukalová až nepochopitelným způsobem stáhla hned dvacet vteřin na vedoucí Rakušanku a poté, co třetí položku, která se střílela vestoje, česká reprezentantka bezchybně vystřílela se dostala do úplného čela a uháněla svým soupeřkám. Na poslední střelbě vestoje se tedy rozhodoval česko-italský souboj o čelo závodu, neboť kromě Koukalové o něj v tu chvíli usilovala i Dorothe Wiererová.

Nakonec Češka ojížděla z poslední střelecké položky s dvouvteřinovým náskokem před Italkou, kterou navíc ještě v závěru díky svému skvělému finiši dokázala předjet Němka Laura Dahlmeierová. To ale už nic nezměnilo na tom, že Gabriela Koukalová už si své vedení uhlídala a postarala se tak sladkou zlatou tečku na závěr ve Vysočina Areně, která se o tomto víkendu postarala o skvělou kulisu a také rekord v počtu diváků. Od čtvrtka do neděle totiž tento biatlonový svátek navštívilo 123 500 lidí.

Dodejme, že Vítková s Puskarčíkovou skončily na 16., resprektive 17. místě.

Samotná česká biatlonová královna pak po závodě pochopitelně okomentovala dění ve Vysočina Areně. "Byla jsem překvapená, že jsem zvládla tu poslední střelbu. Myslela jsem na všechny lidi, že bych jim tu podporu vrátila. Teď se mi těžko hledají slova, jak moc skvělý moment kariéry to je. Tohle je snad to daleko víc než olympiáda. Stálo to za to," řekla Koukalová.

A i šéftrenér Ondřej Rybář neskrýval radost. "Je to něco úžasného. Když Ondra (Moravec) dojel čtvrtý, bylo to trochu smůla. Ale Gábina to završila, to je odměna pro všechny fanoušky. Všechno je jednou poprvé, jsem rád, že to přišlo takhle," řekl.

SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Ženy - závod s hromadným startem na 12 km:

1. Koukalová (ČR) 34:42,1 (1)
2. Dahlmeierová (Něm.) -3,1 (2)
3. Wiererová (It.) 9,7 (1)
4. Hinzová (Něm.) -15,5 (1)
5. Olsbuová (Nor.) -21,6 (2)
6. Preussová (Něm.) -26,8 (2)
7. Dorinová Habertová (Fr.) -33,2 (2)
8. Mäkäräinenová (Fin.) -39,9 (3)
9. Hauserová (Rak.) -43,1 (2)
10. Akimovová (Rus.) -48,1 (2)

...

16. Vítková -1:15,0 (3)
17. Puskarčíková (obě ČR) -1:17,2 (3)

Průběžné pořadí SP (po 8 z 26 závodů):

1. Dahlmeierová 410
2. Mäkäräinenová 312
3. Koukalová 305
4. Dorinová Habertová 291
5. Braisazová (Fr.) 275
6. Wiererová 260

...

8. Puskarčíková 227
14. Vítková 177
39. Charvátová (ČR) 52

Související:

Právě se děje