Rozhodnuto! Rusové přišli o pořádání Světového poháru v biatlonu

Ťumen/Praha - Mezinárodní biatlonová federace IBU na svém čtvrtečním zasedání rozhodla o tom, že odebere ruské Ťumeni pořadatelství březnového Světového poháru v biatlonu, jenž se měl konat právě tam. Stalo se tak kvůli skutečnostem ohledně dopingu v ruském sportu. Stejně tak se v Rusku ze stejného důvodu nebude konat ani mistrovství světa juniorů, které měl pro změnu pořádat Ostrov a který se tam měl konat příští rok v únoru.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Biatlon, ilustrační fotografie
doporučujeme

Po čtvrtečním jednání, na kterém se právě rozhodlo o dvou výše zmíněných krocích, řekl samotný prezident IBU Anders Besseberg následující: "Ze strany ruského svazu je to první důležitý krok k tomu, aby nám i celému světu ukázal, že současnou situaci nebere na lehkou váhu. Nyní se celá biatlonová obec na těchto akcích může soustředit čistě na sport."

IBU tak rozhodlo pod tlakem zahraničních závodníků, ale i Českého biatlonového svazu, jenž byl o posledním víkendu nejhlasitějším kritiekem dosavadního vlažného přístupu mezinárodní federace k Rusku a jeho dopingové kauze. Podle vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA je totiž mezi podezřelými z dopingu hned 31 ruských biatlonistů. Konkrétní jména ovšem IBU nezveřejnila, pouze uvedla, že jeden z nich závodil pouze na národní úrovni, dalšího pak stihnul provizorně suspendovat ruský svaz.

Přestože bylo tedy Ťumeni odebráno pořadatelství, čímž tak IBU splnila to, po čem Český biatlonový svaz volal, tak ani nyní není šéf českého biatlonu Jiří Hamza úplně spokojen. "To není adekvátní řešení," řekl konkrétně ke čtvrtečnímu rozhodnutí. "Budeme požadovat další kroky. Je to polovičatý verdikt. Za dané situace je už nepřijatelný. Zkontaktujeme se s federacemi a budeme požadovat dotažení do konce. Teď už není cesta zpět. Vyšetřit doping, potrestat funkcionáře a sportovce, kteří v tom lítají," pokračoval Hamza.

I největší tuzemská biarlonová hvězda Gabriela Koukalová si mysllí, že by se neměly konat sportovní akce v zemi, kde je problém s dopingem ve sportu. Byla by tak i pro odebrání pořadatelství biatlonového mistrovství světa, které by se mělo konat v roce 2021 taktéž v ruské Ťumeni. "Zemi, kde se prokážou prohřešky, by se nemělo dávat nic, to není správně. Nemám problém s jakoukoli zemí, kde nemají sportovci problémy, pojedu klidně do Grónska, ale tohle mi přijde špatně z hlediska myšlenky čistého přístupu," řekla Koukalová.

K situaci se vyjádřila i další z biatlonistek Veronika Vítková: "Je to dobrá zpráva, protože jsme uvažovali i o případném bojkotu tohoto závodu. Ale teprve se uvidí, jestli to něčemu pomůže."

Kde se bude konat březnový Světový pohár v biatlonu místo Ťumeně, tak o tom zatím ještě IBU nerozhodla.

Loading...
Témata: Biatlon | Rusko
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama