Biatlonisté se v Oberhofu představí bez Vítkové

Oberhof - Světový pohár po Novém Městě na Moravě zavítá do německého Oberhofu a v tradičním biatlonovém středisku bude české reprezentaci chybět Veronika Vítková, kterou o Vánoce skolila chřipka a teprve se vrací k tréninku. Program čtvrtého kola otevře čtvrteční sprint mužů od 14:15.

Biatlon, ilustrační fotografie

Oberhof patří ke klasickým zastávkám sezóny. Středisko bylo postaveno v 80. letech a před třemi lety prošlo rekonstrukcí. Na stadion se vejde 12 000 diváků a i ti budou zvědaví, jaké rozmary letos přinese počasí. Jeho proměnlivost je pro Oberhof synonymem. Aktuální předpověď hlásí sněhové srážky až do neděle, přičemž se rovněž očekává silný nárazový vítr.

V Durynském lese se ale nebude bojovat jenom o body do průběžného pořadí. Oberhofem začíná náročný třítýdenní program, kdy biatlonový kolotoč dále pokračuje v německém Ruhpoldingu a italské Anterselvě. Závodníci během náročného trimestru musí vypilovat formu k mistrovství světa v Rakousku. Šampionát v Hochfilzenu se koná od 9. do 19. února.

Česká mužská výprava ke čtvrtému dílu SP odcestovala ve složení Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr a Adam Václavík. Posledně jmenovaný po Novém Městě nahradil Tomáše Krupčíka. Moravcova zlepšená forma slibuje atak na elitní desítku, s předvánoční Vysočina Arenou se rozloučil čtvrtým místem v závodě s hromadným startem. Celkové klasifikaci suverénně kraluje Martin Fourcade, na prvenství dosáhl v sedmi z osmi závodů. Francouzovi chtějí konkurovat domácí Simon Schempp, Anton Šipulin, Johannes Thingnes Bö či Ole Einar Björndalen.

České reprezentantky postrádají Veroniku Vítkovou. "Veronika prodělala klasickou chřipku doprovázenou vysokými teplotami. Uvidíme, jak rychle se vrátí do formy. V Ruhpoldingu už bychom ji potřebovali do štafety," vysvětlil trenér Zdeněk Vítek pro internetové stránky svazu. Vítková se přitom do Oberhofu těšila, v předminulé sezóně (vloni se závody zrušily kvůli nedostatku sněhu) si z DKB-Ski-Areny odvezla vítězství ve sprintu, druhé místo v závodě s hromadným startem a s Koukalovou, Puskarčíkovou a Landovou opanovala štafetu.

Trenéři do nominace zahrnuli Gabrielu Koukalovou, Evu Puskarčíkovou, Lucii Charvátovou a Jessicou Jislovou. Páté místo zůstává neobsazené, juniorka Davidová absolvuje akce druhořadého IBU Cupu. Největší ambice má Koukalová, třetí v celkovém pořadí, zvláště když se vedoucí Laura Dahlmeierová rozhodla šetřit síly vzhledem k blížícímu se MS a pojede pouze nedělní masák. Vynechá tedy sprint a stíhačku. Jestliže Koukalová zlepší střeleckou mušku, bude patřit k hlavním favoritkám, běžecky se řadí mezi špičku. Na medaile ještě pomýšlejí Kaisa Mäkäräinenová, Marie Dorinová Habertová, Dorothea Wiererová a navrátivší se Darja Domračevová, třikrát zlatá na olympiádách a držitelka velkého křišťálového glóbu za ročník 2014/15. Běloruská hvězda nazuje závodní běžky téměř po dvou letech, rok zmeškala pro potíže s mononukleózou a v říjnu porodila dceru Xenii. Jejím otcem není nikdo jiný než biatlonový velikán Ole Einar Björndalen.

Program 4. dílu Světového poháru v biatlonu v Oberhofu:

Čtvrtek 5. 1. 14:15 Sprint mužů
Pátek 6. 1. 14:15 Sprint žen
Sobota 7. 1. 11:30 Stíhací závod mužů
Sobota 7. 1. 14:40 Stíhací závod žen
Neděle 8. 1. 12:30 Hromadný závod mužů
Neděle 8. 1. 14:40 Hromadný závod žen

Vše vysílá ČT Sport.

Průběžné pořadí SP žen (po 8 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová (Něm.) 410 bodů, 2. Mäkäräinenová (Fin.) 312, 3. Koukalová (ČR) 305, 4. Dorinová Habertová 291, 5. Braisazová (obě Fr.) 275, ...8. Puskarčíková 227, 14. Vítková 177, 39. Charvátová (všechny ČR) 52.

Průběžné pořadí SP mužů (po 8 z 26 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 468 bodů, 2. Šipulin (Rus.) 310, 3. J. T. Bö 308, 4. Björndalen (oba Nor.) 258, 5. Schempp (Něm.) 251, ...14. Krčmář 168, 15. Moravec 167, 24. Šlesingr 131, 41. Soukup 51, 69. Krupčík (všichni ČR) 3.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje