Skvělý Svendsen dotáhl Nory k vítězství ve štafetě. Čeští biatlonisté byli pátí

Ruhpolding - Drama až do posledních metrů. Emil Hegle Svendsen se na cílové rovince prohnal přes Rusa Babikova a zajistil Norsku zlato ze štafety. Češi navázali na výkon ze slovinské Pokljuky a opět skončili na pěkném pátém místě.

Biatlon, ilustrační fotografie

Českou štafetu po jedenácti letech rozjížděl Ondřej Moravec a se svým 7,5 kilometru dlouhým úsekem si poradil. Čistou stojkou odčinil zaváhání z rozvážné ležky, a protože se dobře prezentoval i na trati, Soukupovi předával na druhé příčce jen pět vteřin za lídry z Itálie.

Do závodu špatně odstartovali velcí favorité. Domácí Němci byli patnáctí a Francouzi, vítězové v úvodní štafetě sezóny, dokonce 21. Simon Fourcade pohořel na střelnici a pořádně mu zhořkl návrat po několikatýdenní absenci zaviněné onemocněním toxoplazmózy. Jedno trestné kolo z první zastávky a dvě dobíjení z druhé vzala Francii veškeré naděje na solidní umístění.

Jaroslav Soukup, který dostal přednost před mladým Václavíkem, na druhém úseku odpálil české medailové ambice. Vůbec se mu nevydařila ležka, ač panovaly ideální podmínky, a navíc rovněž zaostával pomalým během. Při předávce se tak Češi propadli na čtrnácté místo s odstupem 1:17 min. Do vedení se dostali Rusové zásluhou Antona Šipulina, druhého muže Světového poháru. Akcie Němců oživil Benedikt Doll, jeho kolega Peiffer se vydal na stíhací jízdu ze šesté pozice.

Česko vrátil do hry třetí člen Michal Šlesingr. Na ležce ještě jednou dobíjel, ale s druhou střelbou si poradil parádně. Za 25 vteřin vybílil všech pět terčů a Michalovi Krčmářovi předával jako sedmý v pořadí. Rusy na čele udržel Matvej Jelisejev, Norové a Němci ztráceli půl minuty.

Finišman Krčmář prokázal formu a českou reprezentaci navzdory jedné opravě z každé z obou střeleb posunul na konečné páté místo. Vzhledem k Soukupovu nezdaru se rozhodně jedná o uspokojivý výsledek.

O pořadí na pódiu se rozhodlo na a po závěrečné střelbě. Vedoucí Anton Babikov jednou dobíjel a dal šanci soupeřů. Hozenou rukavici zdvihl Nor Svendsen. Pálil přesně a manko na Rusko stáhl na patnáct vteřin. Svendsen poté v posledním 2,5 kilometrovém okruhu doslova letěl a postupně se přibližoval zjevně vyčerpanému Babikovovi. Norský biatlonista soupeře předstihl na cílové rovince a Skandinávcům zařídil zlato. Ve vítězné sestavě ho doplnili Björndalen, Christiansen a L'Abee-Lund. Bronz patří Německu, které se dokázalo vzchopit po zkaženém prvním úseku Erika Lessera.

Světový pohár v biatlonu v Ruhpoldingu

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Norsko (Björndalen, Christiansen, L’Abee-Lund, Svendsen) 1:13:40,7 (0 trestných kol + 5 dobíjení), 2. Rusko (Volkov, Šipulin, Jelisejev, Babikov) -5,1 (0+2), 3. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) -23,5 (1+9), 4. Ukrajina (Pryma, Semenov, Semakov, Kilchytsky) -28,0 (0+6), 5. Česko (Moravec, Soukup, Šlesingr, Krčmář) -32,6 (1+9), 6. Švédsko (Stenersen, Nelin, Samuelsson, Lindström) -1:09,9 (0+8).

Sestřih nejlepších momentů:

Ženská štafeta začíná ve čtvrtek od 14:30.

Témata: Biatlon

Související:

Právě se děje