Štafetu biatlonistek ovládly domácí Němky, Češky do bojů o medaile nezasáhly

Ruhpolding - Ze zlata se v ženské štafetě se radují favorizované Němky, o vítězství před vlastními fanoušky rozhodla finišmanka Laura Dahlmeierová. Češky ztratily šanci na stupně vítězů kvůli trestnému kolu debutantky Davidové a dojely na šestém místě.

Biatlon, ilustrační fotografie

V úvodní štafetě ve slovinské Pokljuce české reprezentantky skončily čtvrté. Do závodů v Bavorském lese trenéři přichystali jednu změnu. Střelecky nespolehlivou Lucii Charvátovou nahradila juniorka Markéta Davidová.

Na první ze čtyř šest kilometrů dlouhých úseků se vydala Eva Puskarčíková. Puskarčíková si poradila s oběma střelbami, jenom jednou opravovala a předávala jako čtvrtá 22 sekund za první Kaisou Mäkäräinenovou. Mäkäräinenová předvedla tradičně rychlý běh a vytvořila Finkám skoro dvacetivteřinový náskok na skupinu pronásledovatelek.

Markéta Davidová si prožívala křest ohněm. Ležku ještě zvládla, ale obrovský tlak neustála na stojce. Po pomalé a nepřesné střelbě musela na trestné kolo a Češky se rázem propadly do druhé desítky. Vítková do svého úseku vyrážela patnácté pozice s hrozivým odstupem 1:51 minuty na vedoucí německo-italské duo.

Dvacetiletá Davidová při premiéře ve štafetě zaplatila nováčkovskou daň. Při příštích vystoupeních jistě vytěží z dnešní zkušenosti.

Vítková, která minulý týden doháněla tréninkové manko po nemoci, a tak vynechala program v Oberhofu, se s návratem popasovala velmi slušně. Na ležce pálila bezchybně a na stojce si poradila se dvěma dobíjeními. Výsledkem byl na předávce posun z patnáctého na osmé místo, ztráta na špici zůstala stejná. Na čele se utvořila silná pětka – Norsko, Ukrajina, Itálie, Francie a Německo, zatímco rozestup mezi prvním a pátým týmem činil pouhých dvanáct vteřin.

Bojovnice Gabriela Koukalová dělala, co mohla, aby vylepšila české umístění. Na ležce ihned vyčistila všech pět terčů a stojku po jednom dobíjení opouštěla jako šestá. V posledním dvoukilometrovém okruhu stáhla na pátou Italku Gontierová přes půl minuty (!), nicméně k jejímu předjetí by potřebovala o pár metrů delší cílovou rovinku. Češky doběhly šesté, trenér Zdeněk Vítek byl vzhledem k vývoji závodu spokojený.

Po poslední zastávce na střelnici se na první místo vyhouplo Norsko, čistá Marte Olsbuová měla desetisekundovou výhodu na Němku Dahlmeierovou. Laura Dahlmeierová však dohnala Norku už po necelém kilometru a záhy jí utekla v jediném delším stoupání. Do cíle dorazila na prvním příčce za bouřlivého aplausu německých příznivců. Olsbuová se unavila snahou udržet krok s Dahlmeierovou a před norskou štafetu se v závěru ještě dostala Francouzka Celia Aymonierová.

Světový pohár v biatlonu v Ruhpoldingu

Ženy- štafeta 4x6 km: 1. Německo (Hinzová, Hammerschmidtová, Preussová, Dahlmeierová) 1:09:53,0 (0 trestných kol + 6 dobíjení), 2. Francie (Chevalierová, Braisazová, Bescondová, Aymonierová) -3,5 (0+7), 3. Norsko (Nicolaisenová, Fenneová, Eckhoffová, Olsbuová) -4,5 (0+1), 4. Ukrajina (Vavrinecová, Džimová, Merkušinová, Pidhrušná) -8,8 (0+3), 5. Itálie (Vittozziová, Sanfilippová, Runggaldierová, Gontierová) -1:51,5 (0+6), 6. ČR (Puskarčíková, Davidová, Vítková, Koukalová) -1:51,7 (1+10).

Sestřih nejlepších momentů:

Zítřejší sprint mužů začíná v 14:45.

Témata: Biatlon

Související:

Právě se děje