Výtečný Krčmář! V Ruhpoldingu ve stíhačce skončil třetí a poprvé tak vystoupal na pódium

Ruhpolding - I v neděli pokračuje v německém Ruhpoldingu Světový pohár v biatlonu a poté, co se českým biatlonistům nevyvedl páteční sprint, jen málokterý český fanoušek věřil na nějaké umístění přímo na pódiu. Ovšem díky Michalu Krčmářovi, jenž byl v pátek ve sprinterském závodě nejlepším Čechem, se tak nakonec stalo a závodník, jenž do stíhacího závodu vjel jako devětadvacátý, skončil na fantastickém třetím místě a jednalo se tak tedy o vůbec nejlepší výsledek v dosavadní kariéře tohoto rodáka z Vrchlabí. Vedle toho, že výtečně běžel, přidal naprosto přesnou střelbu a na všech čtyřech položkách se mu podařilo vybílit všechny terče. Na trati dlouhé 12,5 kilometru triumfoval nakonec Francouz Martin Fourcade, jenž si tak v tomto ročníku Světového poháru připsal své již desáté vítězství. Druhý pak do cíle dojel Nor Svendsen.

Biatlon, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jako první vjel do stíhacího závodu samozřejmě Francouz Martin Fourcade a to s dvacetivteřinovým náskokem, jenž se postupem závodu stále více navyšoval. První střelba se absolvovala vleže a stejně jako Fourcade, tak i český reprezentant Michal Krčmář dokázal vybílit všechny terče a díky tomu si tak polepšil z 29. pozice na 13. místo.

Druhá střelba taktéž vleže už tolik Fourcadovi nevyšla, neboť tehdy si nedokázal poradit s mírnými poryvy větru na střelnici a musel tak poté hned na dvě trestná kola. To Krčmář nadále pokračoval v bezchybné střelbě, díky které se tak dostal do první destky. Francouzskému profesorovi biatlonu se pak přiblížil jeho pronásledovatel Nor Svendsen, který se stejně jako další sokové francouzského reprezentanta, nemýlil a ukrojili tak značně z náskoku Martina Fourcada. Ten se i poté nadále pohyboval na průběžné vedoucí pozici, ovšem do karet mu rozhodně při běhu nehrálo husté sněžení a i díky tomu se tak mohli jeho soupeři k němu stále přibližovat.

Závod se čím dál více zdramatizovával a nejinak tomu bylo i po třetí střelecké položce, která se střílela už vestoje, neboť právě tehdy si favorizovaný Francouz připsal v závodě další jednu chybu a musel tak tedy opět absolvovat jedno trestné kolo. Z něj nakonec vyjel až za Norem Svendsenem, jenž tedy nechyboval a dostal se tak tedy do čela závodu. Pár vteřin za touto dvojicí pak ze střelnice odjela hned čtveřice závodníků a stále blíže pak byl k nim i Michal Krčmář, jenž byl po další bezchybné střelbě přítomen na sedmé pozici a to úplně osamocen.

Když se čelo závodu blížilo k poslední střelecké položce, kde se střílelo opět vestoje, rozhodl se Martin Fourcade poodjet svým pronásledovatelům a snažil se tak navyšovat svůj náskok. Protože Fourcade při poslední střelbě ani jednou nezaváhal, bylo jasné, že mu již desátý triumf v tomto ročníku Světového poháru neunikne. Daleko zajímavější věci se ale děly za tímto franouzským suverénem. Těsně před cílem byl ještě na čtvrtém místě k vidění český závodník Michal Krčmář a zdálo se, že na třetího Šipulina už nenajde síly. Nakonec je ale všechny někde posbíral a těsně před cílem ruského soupeře dokázal předjet a vůbec poprvé si tak zásluhou tohoto třetího místa dojel pro pódiové umístění.

Co se týče dalších dvou českých reprezentantů, kteří se zúčastnili tohoto stíhacího závodu, Ondřeje Moravce a Adama Václavíka, tak oba dva se dočkali bodových umístění. Prvně jmenovaný si polepšil z 52. místa na 37. příčku, druhý pak do cíle dojel na čtyřicáté pozici.

Po závodě se nikterak netajil svou radostí trenér biatlonistů Michael Málek. "Famózní představení Michala Krčmáře. Nenacházím slov. Opravdu velká euforie dneska. Tajně jsem doufal v desítku, ale že to bude pódium, to je překvapení," řekl konkrétně Málek.

Famózní výkon Michala Krčmáře pak okomentoval i šéftrenér Ondřej Rybář. "Nejdůležitější okamžik byla poslední střelecká položka, která je psychicky náročná a i fyzické síly ubývají. Michal to zvládl a potvrdil, že je po právu tam, kde je," připomněl skvělou střelbu českého biatlonisty, jemuž v závěru už moc ani Rybář nevěřil: "Chvíli to vypadalo, že už je to daleko, aby to zkusil. Ale nakonec se ukázalo, že Michal je náš nejlepší finišman a dnes to předvedl."

Že je z toho první pódiové umístění pro Michal Krčmáře, z toho byl po stíhačce překvapen i sám biatlonsta pocházející z Vrchlabí. "Já jsem byl úplně koženej a najednou jsem se pod kopcem objevil za ním (Šipulinem) a viděl jsem, jak se úplně zlomil. Tak jsem to zkusil a v cílové rovince nekladl žádný odpor a překvapilo mě, jak to bylo vlastně strašně jednoduchý," řekl šťastný Krčmář po závodě.

Světový pohár v biatlonu v německém Ruhpoldingu:

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 33:57,5 (3 tr. okruhy)
2. Svendsen (Nor.) -18,3 (0)
3. Krčmář (ČR) -19,5 (0)
4. Šipulin (Rus.) -21,3 (1)
5. Peiffer (Něm.) -24,1 (1)
6. Landertinger (Rak.) -38,3 (1)
7. Schempp (Něm.) -39,7 (2)
8. Bjöntegaard (Nor.) -41,1 (1)
9. Mesotitsch (Rak.) -46,7 (0)
10. Rastorgujevs (Lot.) -46,8 (2)

...

37. Moravec -2:42,0 (4)
40. Václavík (oba ČR) -3:06,1 (3)

Průběžné pořadí SP (po 13 z 26 závodů):

1. M. Fourcade 730
2. Schempp 446
3. Šipulin 440
4. Svendsen 414
5. Peiffer 409
6. Lesser (Něm.) 379

...

11. Krčmář 293
16. Moravec 241
20. Šlesingr 225
48. Soukup 51
54. Václavík 35
84. Krupčík (všichni ČR) 3

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama