Biatlonisty čeká v Anterselvě generálka na šampionát

Anterselva - Třítýdenní náročný program zakončí závody v italské Anterselvě (Antholzi). Na prahu druhé poloviny sezóny biatlonisté absolvují závěrečný start před mistrovstvím světa v Hochfilzenu. Body do Světového poháru a vydařená generálka na šampionát jsou více než dostatečnou motivací.

Biatlon, ilustrační fotografie

Anterselva patří k tradičním zastávkám sezóny, v Jižním Tyrolsku se jezdí nepřetržitě od roku 1990. Nástrahy střediska vězí ve vysoké nadmořské výšce okolo 1 650 metrů nad mořem. Dobrou zprávou je předpověď počasí. Mrazivé teploty pod minus deset stupňů jsou samozřejmostí, ale rozhodně potěší avizované slunečno s minimálním větrem. Tratě okolo přilehlého jezera zná několik italských reprezentantů. Domácího prostředí budou chtít využít zejména Dorothea Wiererová a Dominik Windisch.

Žlutý dres pro nejlepší ženu se bude snažit udržet Gabriela Koukalová, která tahá sérii šesti umístění na stupních vítězů za sebou. Na vedoucí postavení Češky si brousí zuby Kaisa Mäkäräinenová a Laura Dahlmeierová. Mäkäräinenová, dvakrát zlatá v Ruhpoldingu, upřednostnila boje o křišťálový glóbus před možností poprat se o účast na MS v klasickém lyžování v rodném Finsku.

V Anterselvě se kromě individuálních závodů uskuteční také štafety a v českém výběru tentokrát před Markétou Davidovou dostane přednost Lucie Charvátová. Talentované Davidové se minulý týden nevydařila premiérová účast ve štafetě, nicméně jedno trestné kolo při debutu nepředstavuje žádnou tragédii. Davidová se v letošním ročníku soustředí na juniorské šampionáty, proto v nadcházejících dnech upřednostní tréninky, ač v Bavorsku po úvodním zklamání získala první body v SP zásluhou 28. místa ve sprintu. Charvátová, jestliže odbourá blok ze štafet, v Hochfilzenu pravděpodobně doplní v této disciplíně stálé trio Puskarčíková, Vítková a Koukalová.

I české muže trápí obsazení čtvrtého místa ve štafetě. Jaroslav Soukup marně vzpomíná na pěkné výsledky z Nového Města na Moravě, a tak by ho mohl nahradit mladý Adam Václavík ukazující výkonnostní nárůst. Z Ruhpoldingu třeba připomenout úspěch Michala Krčmáře. Posun ve stíhačce z 29. na třetí příčku a první pódium kariéry jistě dodají mnoho elánu do nejbližších týdnů. Ondřej Moravec a Michal Šlesingr se pokusí atakovat elitní desítku a odčinit poslední nevydařená vystoupení. A kdo kraluje celkovému pořadí? Martin Fourcade, pochopitelně.

???? #grazie#italy#suntholz#nature#skachnama#stayhigh by @michalslesingr

Fotka zveřejněná uživatelem Adam Václavík (@adam_vaclavik),

Zraky se rovněž upínají na sobotní schůzku funkcionářů. Exekutiva Mezinárodní biatlonové unie podruhé zasedne, aby řešila ruský dopingový skandál. Nejen závodníci, jichž 150 podepsalo petici deklarující zpřísnění trestů, žádají jasné řešení současné napjaté atmosféry.

Program 6. dílu Světového poháru v biatlonu v Anterselvě:

Čtvrtek 19. 1. 14:15 Vytrvalostní závod žen
Pátek 20. 1. 14:15 Vytrvalostní závod mužů
Sobota 21. 1. 13:30 Hromadný závod žen
Sobota 21. 1. 15:15 Štafeta mužů
Neděle 22. 1. 11:00 Hromadný závod mužů
Neděle 22. 1. 14:45 Štafeta žen

Vše vysílá ČT Sport.

Průběžné pořadí SP žen (po 13 z 26 závodů): 1. Koukalová (ČR) 587 bodů, 2. Mäkäräinenová (Fin.) 568, 3. Dahlmeierová (Něm.) 555, 4. Dorinová Habertová (Fr.) 517, 5. Wiererová (It.) 432, ...8. Puskarčíková 345, 21. Vítková 222, 51. Charvátová 52, 73. Davidová (všechny ČR) 13.

Průběžné pořadí SP mužů (po 13 z 26 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 730 bodů, 2. Schempp (Něm.) 446, 3. Šipulin (Rus.) 440, 4. Svendsen (Nor.) 414, 5. Peiffer (Něm.) 409, ...11. Krčmář 293, 16. Moravec 241, 20. Šlesingr 225, 48. Soukup 51, 54. Václavík 35, 84. Krupčík (všichni ČR) 3.

Související:

Právě se děje