Mužskou štafetu v Anterselvě nejlépe zvládli Němci, česká štafeta se hledá

Anterselva - Po ženském hromadném závodě v sobotu pokračoval Světový pohár v biatlonu v italské Anterselvě mužskou štafetou. Tento závod vyhráli Němci a to ve složení Lesser, Doll, Peiffer, Schemp. Na pódium se pak kromě našich západních sousedů postavili i Norové společně s Rusy. To českému kvartetu se příliš nedařilo a to především nepřesné střelbě Adama Václavíka, jenž tak doplnil Ondřeje Moravce, Michala Šlesingra a Michala Krčmáře. Nakonec Češi skončili až třináctí. Před blížícím se světovým šampionátem v rakouském Hochfilzenu tak tuzemský biatlon řeší problém s mužskou štafetou.

Biatlon, ilustrační fotografie
doporučujeme

Že to pro českou štafetu nebude zrovna z těch nejlepších závodů, to už bylo pomalu jasné prvnímu z Čechů, který se vydal na trať a to Ondřeji Moravcovi. Toho totiž krátce po startu potkala poněkud neobvyklá situace. „Po startu to bylo divoký, neodhadl jsem tam vzdálenost od soupeře před sebou a bodl mě holí do brady," vyprávěl Moravec po závodě svůj zážitek. Po něm následovala první střelba vleže a ani tam se českému závodníkovi úplně nevedlo podle  jeho představ. „Ten ležák mě hodně mrzí," řekl. Po první střelbě se na prvních pozicích objevily štafety Německa a Ruska, přičemž na prvním úseku za tyto země běželi Lesser potažmo Cvetkov. Když byla na řadě první předávka, Onřej Moravec byl v tu chvíli na šestnácté pozici. „Dneska jsem měl asi den blbec," okomentoval to svými slovy.

Druhý úsek měl na starosti - co se tedy české štafety týče - Adam Václavík. Zatímco střelbu vleže zvládl celkem bez problémů a po vybílení všech terčů tak pokračoval dál, stojka, na kterou dorazil jako jedenáctý v pořadí se sedmadvacetivteřinovou ztrátou na čelo, už se mu tolik nevyvedla. „Nezdálo se mi, že bych před tou druhou položkou nějak přepálil tempo, ale padl tam na mě třes nohou a neporadil jsem si s tím," řekl k tomu sám Václavík a zklamaně pokračoval: „Nedal jsem první tři rány, přitom jsem myslel, že jdou do terče. Pak už to bylo jen trápení a dvě kola jsou prostě sportovní tragédie a moc mě mrzí. Hlavně je mi líto, jak jsem všechno klukům pokazil, nezasloužili si to."

Tehdy tedy tak bylo jasné, že českou štafetu v tomto závodě nikterak vysoko neuvidíme. Václavík předával štafetu Michalu Šlesingovi na sedmnáctém místě, jenže na šestnácté Bulhary Češi ztráceli skoro minutu. Na čele závodu se nic neměnilo a stále se tak o vedoucí pozici přetahovali Němci s Rusy. Do tohoto souboje pak ještě promlouvali Norové. Protože muže čeká v neděli závod s hromadným startem, Šlesingr se nikam zvlášť nehnal a šetřil tak síly na neděli. Třetí úsek se nejlépe vyvedl Norům, když Boe předával jako první se sedmnáctivteřinovým náskokem Svendsenovi. Se ztrátou tři a půlminuty na čelo pak vjel do závěrečného úseku jako patnáctý Michal Krčmář.

Závěr pak pro změnu vyšel Němcům a to díky výtečné střelbě Schempa, jenž se tak dotáhl na Svedsena, se kterým  bojoval o prvenství v tomto závodě až do samého konce. Nakonec o něco navrch Němci, i když mezi Schempem a Svendsenem rozhodovala cílová fotografie. Krčmář, jenž při svých střeleckých pokusech musel dobíjet hned dvakrát, nakonec do cíle doraziil na třináctém místě.

K výkonu svých svěřenců se pak vyjádřil i kouč českých biatlonistů Michael Málek. „Usilovně hledáme čtvrté jméno pro štafetu na světový šampionát a chtěli jsme vyzkoušet Václavíka. Počínal si slušně běžecky, bohužel se mu ta stojka hrubě nepovedla a tam jsme pak chytili dvě minuty zásek, čímž bylo vlastně po závodě. S ohledem na to, že další dva kluci mají před sebou nedělní masák, dostali pokyn, ať nejedou úplně podlahu a spíš se šetří."

SP biatlonistů v Anterselvě:

Muži - štafeta 4x7,5 km:

1. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schemp) 1:13:57,2 (0+7)
2. Norsko (Birkeland, L´Abee-Lund, J. Boe, Svendsen) +0,1 (0+9)
3. Rusko (Cvetkov, Garaničev, Malyško, Babikov) +33,6 (0+9)
4. Ukrajina (Prima, Semenov, Semakov, Pidrušnyj) +46,7 (0+5)
5. Rakousko (Mesotitsch, Grosseger, Wäger, Landertinger) +49,2 (0+8)

...

13. Česko (Moravec, Václavík, Šlesingr, Krčmář) +4:01,7 (2+11)

Témata: Biatlon
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama