Mezinárodní biatlonová unie bude řešit doping v Rusku mimořádně den před MS

Vídeň - Před pár dny Mezinárodní biatlonová unie IBU po jejím dlouhodobě vlažném přistupování ke kauze státem organizovaného dopingu v Rusku rozhodla k mimořádnému kongresu. Stalo se tak o posledním víkendu v italské Anterselvě, kde se IBU zalekla případného pozdějšího startu do hromadného závodu ze strany závodníků, kteří dlouho volali po tom, aby IBU už začala něco více konat. Nyní je jasné, že mimořadý kongres IBU se uskuteční v rakouském Fieberbrunnu a to 8. února, tedy pouhý den před startem biatlonového světového šampionátu, jenž se od 9. února bude taktéž konat v Rakousku, konkrétně v Hochfilzenu.

Ruská vlajka

O termínu tohoto mimořadného kongresu IBU (mimochodem, kongres je nejvyšším orgánem této unie, jenž je tvořen delegáty ze zhruba 50 členských zemí a také z funkcionářů mezinárodních unií, kteří však nemají hlasovací právo) informovala ve čtvrtek jako první rakouská agentura APA. Právě na tomto mimořadném kongresu se bude řešit především řešit zpřísnění antidopingových pravidel, tedy i delší tresty pro další případné hříšníky, jejichž příslušné národní federace by pak měly zaplatit nemalé finanční pokuty.

Připomeňme, že IBU v čele s Andersem Bessebergem působila dlouhou dobu vlažně směrem k dopingové kauze Ruska a to i poté, co během prosince loňského roku zveřejnila vyšetřovací komise Sportovní antidopingové agentury WADA vedená kanadským právníkem Richardem McLarenem, ve které se píše o celkem 31 ruských biatlonistech, které se zúčastnili státem organizovaného dopingu v Rusku. (mimochodem z těchto 31 biatlonistů už byly dvě Rusky Olga Viluchinová a Jana Romanovová suspendovány, následně nakonec ukončily kariéru a pokud ji bude doping  prokázán přijde ruská ženská štafeta o olympijský bronz ze Soči, který by pak mohl připadnout Češkám).

Až poté, co trojice biatlonistů Michal Šlesingr, Martin Fourcade a Lowell Bailey sepsala petici, pod níž nalezneme podpisy hned 157 sportovců a 56 trenérů z 26 zemí a také především na základě možného bojkotu biatlonistů v hromadném závodě o minulém víkendu v rámci Světového poháru v italské Anterselvě, začala IBU jednat a více a nakonec tedy sáhla ke svolání mimořádného kongresu. Vedle již zmiňované petice samotných biatlonistů také napsal otevřený dopis šéfovi IBU hlava českého biatlonu Jiří Hamza.

Vraťme se ještě k ruským biatlonistům podezřelých z účasti na státem řízeném dopingu. O dvou Ruskách už byla řeč výše, zbylých 29 jmen čelí formálním řízením, jež byly proti nim ze strany IBU zahájeny. Batlonová unie pak na konci minulého týdne oznámila, že hned u 22 podezřelých pak byla tato řízení zastavena pro nedostatek důkazů. IBU je mimochodem kritizována i za to, že i přes doporučení WADA biatlonová unie udělila ruské Ťumeni pořadatelství světového šampionátu v roce 2021.

Dodejme, že do 5. února má Rusko čas na to, aby se vyjádřilo k obvinění z dopingu.

Témata: Biatlon | Rusko

Související:

Právě se děje