Rozkol na biatlonové scéně. Mezi Martinem Fourcadem a Rusy to vře

Hochfilzen - Biatlonová sezóna se nachází na samém vrcholu, přesto se hlavní pozornost neupíná ke sportovním výkonům, ale k rozepři mezi Martinem Fourcadem a ruskou reprezentací.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Biatlon, ilustrační fotografie
doporučujeme

Reputace ruského sportu se v posledních měsících otřásá v základech. Vyšetřovatel Světové antidopingové agentury Richard McLaren na začátku prosince zveřejnil druhou část zprávy, podle níž v Rusku mezi lety 2011 a 2015 dopovalo přes 1000 sportovců, které kryl státem podporovaný program.

Aféra se nevyhnula ani biatlonu, konkrétně 31 jménům (vyšetřováno je sedm z nich), nicméně jeho Mezinárodní unie (IBU) dlouhou otálela s rázným řešením. Až den před startem světového šampionátu v Hochfilzenu funkcionáři rozhodli: Rusko se má vzdát MS 2021 v Ťumeni. IBU se rovněž kladně postavila k návrhu závodníků, aby se zpřísnily tresty za dopingové viníky. Tuto iniciativu vede trojice Martin Fourcade, Michal Šlesingr a Lowell Bailey, přičemž Fourcade se stal ústřední postavou v tažení za čistý biatlon. Ruská reprezentace do nominace pro Hochfilzen zařadila Irinu Starychovou a Alexandra Loginova, kteří si před nedávnem odpykali dvouletý trest za EPO, nejhorší možný doping. Na to konto Fourcade napsal na Twitter: "Zdálo se to nemožné, stejně to udělali." Loginov ztratil kredit u startovního pole, což vyjádřením pro web biatlon.cz deklaroval Michal Krčmář: "Myslím si, že Loginov nemůže počítat s tím, že tady kolem něj budeme všichni chodit a plácat ho po ramenou a říkat ty jo, to je super, že ses vrátil. Od nás dostane to, co si zaslouží. Nikoho netěší závodit s usvědčeným dopingovým hříšníkem." Do Loginova a Starychové si rýpl i Michal Šlesingr, včera napsal na Facebook:

"Už jen pár hodin před prvním závodem MS 2017! Bude to zajímavý závod ke sledování! Každý si v něm něco najde. Vzrušují momenty, přívaly adrenalinu (Vsadili jste si?), krásné závodnice, silné závodníky, sportovce kteří si zaslouží respekt za jejich odhodlání dosáhnout výsledků férovou cestou, ale... Definitivně je tam i někdo, kdo si ho nezaslouží, bohužel. Přeji Vám všem nezapomenutelné zážitky při sledování závodů v Hochfilzenu!"

Napjatá atmosféra zhoustla během úvodního závodu smíšených štafet. Na poslední předávce Fourcade zavadil lyží o Loginova a Rus šel k zemi. Po dojetí Francouz popřel jakýkoliv postranní úmysl. "Neviděl jsem ho," prozradil pro Českou televizi.

Ještě předtím letošní suverén Světového poháru svedl s Antonem Šipulinem nádherný a pro své barvy nakonec úspěšný souboj, po jehož rozuzlení dal na cílové rovince pořádný průchod emocím.

Dusno pokračovalo na květinové ceremonii. Bronzoví Rusové při cestě na stupně vítězů gratulovali stříbrným Francouzům, tedy pouze některým. Loginov a Šipulin podali ruce všem francouzským soupeřům až na Martina Fourcada. Ten reagoval ironickým zatleskáním a vzápětí odkráčel z vyhlašování. Posléze se za přehnané gesto omluvil vítězným Němcům. Mrzelo ho, že jim narušil oslavy.

Anton Šipulin jenom přilil olej do ohně na tiskové konferenci po závodě: "Všichni to viděli, na trati se Martin nezachoval fér a zasloužil by si být diskvalifikován. Není správné, když napadá člověka, který si už svůj trest odpykal. Ztratil veškerý můj respekt." Hranice slušného chování potom naprosto překročil oblíbený ruský komentátor Dmitrij Gubernijev. Fourcadovi vzkázal: "Martine, jsi svině."

Do konce mistrovství se situace těžko uklidní, spíše dojde k dalším incidentům. Pro diváka je to škoda, protože větší pozornost by si zasloužilo dění na trati. Třeba takové, jaké dnes na závěrečném úseku smíšených štafet předvedli výborní biatlonisté Fourcade a Šipulin.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama