MS v biatlonu: České mužské štafetě se na střelnici nedařilo a uzavřela tak první desítku. Vyhrálo ruské kvarteto

Hochfilzen - I v sobotu pokračovalo mistrovství světa v biatlonu, které se v těchto dnech koná v rakouském Hochfilzenu a tentokrát byl zde na programu závod mužských štafet. Tohoto závodu se samozřejmě zúčastnilo taktéž české kvarteto ve složení Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a Michal Krčmář. Našim reprezentantům se však v závodě nedařilo vůbec střelecky a proto tak nenavázalo na páteční čtvrtou pozici ženské štafety, které se tak muži chtěli alespoň vyrovnat. Největší radost mělo nakonec Rusko, druhá pak skončila Francie a třetí domácí Rakušané, kteří se tak konečně mohli radovat ze zisku vůbec prvního cenného kovu na tomto šampionátu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Biatlon, ilustrační fotografie
doporučujeme

Biatlonistům přálo oproti pátečnímu dni při ženské štafetě, kdy chumelilo, počasí a tak nebyl zas takový problém namazání lyží. Největší problém českého kvarteta se totiž tentokrát skrýval na střelnici a už na prvním úseku, který absolvoval Tomáš Krupčík, se tyto problémy projevily naplno. Tento český reprezentant, pro nějž to byl premiérový start ve štafetě na mistrovství světa, totiž už při střelbě vleže musel jednou dobíjet a kvůli tomu tak česká štafeta figurovala na průběžném 16. místě. Naděje na nějaké slušné umístění pak Krupčík pohřbil při následující stojce, kdy z pěti terčů dokázal vybílit pouze jeden jediný a i když následně celkem úspěšně dobíjel, musel i tak na jedno trestné kolo. „Měl je všechny moc nahoře a bohužel zareagoval úpravou polohy až pozdě," vysvětloval střelbu Krupčíka šéftrenér Ondřej Rybář a i samotný Krupčík pak byl ke svému výkonu kritický. „Stojku jsem bohužel nezvládl, to co jsem tam předvedl, to je na nějakou pokutu," řekl konkrétně.

Krupčík pak štafetu předával Moravcovi v době, kdy Češi byli na 21. místě, přičemž na první dvě štafety, tedy Německo a Francie, ztráceli minutu a půl. A protože ani Moravec nestřílel ani v jednom případě bezchybně, neboť jak vleže, tak i vestoje musel vždy jednou dobíjet, žádné velké zlepšení se nekonalo. Moravec totiž předával Šlesingrovi, jenž měl na starost třetí úsek, na 16. pozici. Tehdy Češi ztráceli na čelo závodu už skoro dvě minuty. „Bohužel ta ztráta byla veliká a sám jsem tomu taky nepřidal. Bolelo mě těch mých 7,5 kilometru děsně moc, snad nejvíc z celého šampionátu," řekl ke svému výkonu Ondřej Moravec.

Po prvních dvou úsecích to vypadalo vepředu následovně: na prvním místě figurovali Francouzi, kteří byli pronásledováni italským kvartetem. Na čele dosud se pohybující Němci se najednou propadli na sedmou příčku, protože Benedikt Doll musel při střelbě hned třikrát dobíjet. Ani během třetřího úseku se našim barvám nedařilo na střelnici, jelikož Šlesingr, jenž se snažil odstřílet položku vleže co nejrychleji, nakonec netrefil poslední terč a Češi tak byli opět blízko trestného kola. Po využití všech náhradních nábojů ale nakonec Šlesingr dokázal tento terč vybílit a pokračovat tak v závodě. Na stojce pak Šlesingr dobíjel pro změnu dvakrát, vzhledem k jeho slušnému běhu dokázal českou štafetu vytáhnout na desátou příčku. „Chvátal jsem, co to šlo, ale bylo to pro mě poměrně těžké, trať byla rozbitá, hrabivá. Na střelnici za mne neslané, nemastné," vyprávěl o svém úseku Šlesingr.

Co se týče tedy třetího úseku, tak v něm byli nejúspěšnější Rusové, teří v tu chvíli měli na trati Babikova a dopředu se nakonec dostali i domácí Rakušané zásluhou Edera. Tyto štafety tak tedy měli patnáctivteřinový náskok na dotírající Francouze a Němce. O tom, kdo z těchto štafet získá jako medaili, se nakonec rozhodovalo na posledním úseku, kde už si Rusové, jejichž finišmanem byl Anton Šipulin, první místo pohlídali a mohli se tak poprvé po devíti letech radovat ze zisku titulu na MS. Druzí nakonec skončili Francouzi, které na posledním úseku reprezentantoval Martin Fourcade, první medaili na tomto šampionátu pak slavili i domácí Rakušané, kteří tedy brali bronz. Němci na medaili tedy nakonec nedosáhli, což se tak na MS stalo poprvé od roku 2011.

Špatnou střelbu českého kvarteta nikterak nevylepšil ani finišman Michal Krčmář, ovšem i přes dobíjení skončil těsně na desátém místě. „To je asi jediná věc, která mě potěšila. Byl jsem před štafetou hodně nahecovaný, ale jak jsem viděl ten první úsek, tak mě to docela srazilo do kolen. Navíc na sobě cítím nějaké příznaky nachlazení a ucpané dutiny," prozradil po závodě Krčmář.

Mistrovství světa v biatlonu - Hochfilzen:

Muži - štafeta 4x7,5 km:

1. Rusko (Volkov, Cvetkov, Babikov, Šipulin) 1:14:15,0 (0+3)
2. Francie (Beatrix, Fillon Maillet, Desthieux, M. Fourcade) +5,8 (0+4)
3. Rakousko (Mesotitsch, Eberhard, Eder, Landertinger) +20,1 (0+10)
4. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) +29,6 (0+8)
5. Itálie (Hofer, Windisch, Montello, Bormolini) +1:30,8 (0+5)
6. Ukrajina (Prima, Semenov, Semakov, Pidhrušnyj) +1:41,3 (0+10)
7. USA (Bailey, Nordgren, Burke, Doherty) +1:50,5 (0+8)
8. Norsko (Björndalen, Svendsen, T. Boe, J. Boe) +2:22,3 (1+8)

---

10. Česko (Krupčík, Moravec, Šlesingr, Krčmář) +3:10,0 (1+15)

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bobistka Meyersová je těhotná, na OH 2022 chce závodit jako matka

19.09.2019 08:49 Trojnásobná olympijská medailistka v jízdě na bobech Elana Meyersová Taylorová je těhotná a vynechá…

Tragický konec pátrání: Policie našla tělo španělské lyžařky Ochoaové

04.09.2019 17:04 Španělská policie objevila tělo lyžařky Blanky Fernándezové Ochoaové, jež byla 12 dnů nezvěstná.…

Španělsko pohřešuje lyžařskou legendu, rozjela se velká pátrací akce

02.09.2019 14:35 Jediná španělská sjezdařka s olympijskou medailí Blanca Fernándezová Ochoaová je už více než týden…

Nadcházející sezóna bude tou poslední. Šlesingr se loučí s biatlonem

01.09.2019 11:46 Pro šestatřicetiletého českého biatlonového reprezentanta Michala Šlesingra bude blížící se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama