Hodnocení biatlonového MS: Německá dominance i česká radost

Hochfilzen - Mistrovství světa v biatlonu s pořadovým číslem 49 je minulostí. Desetidenní vrchol sezóny přinesl sedm z 11 možných zlatých medailí pro Německo a také zdárnou reprezentaci českých barev.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Biatlon, ilustrační fotografie
doporučujeme

Laura Dahlmeierová. Zmínit na úvod někoho jiného by bylo hříchem. Třiadvacetiletá biatlonistka z Garmisch-Partenkirchenu se v tyrolské vesnici sklonila pouze před jedinou přemožitelkou – Gabrielou Koukalovou – jinak ať už sama nebo s německými kolegy opanovala pět závodů. Pět zlatých medailí a navrch stříbrná je bilancí, kterou pokořila jako první v dějinách MS. Její buldočí zarputilost a odhodlání vítězit dokumentuje obrázek z posledního týdne. Dahlmeierová ve středu triumfovala ve vytrvalostním závodě, do cíle však dorazila naprosto vyčerpaná a jen za pomoci týmového lékaře a respirátoru nezkolabovala. Na tiskovou konferenci přišla se zpoždění a za stůl usedla až napodruhé, motala se jí hlava. Po tom všem už za dva dny táhla ženskou štafetu ke zlatu a za další dva později ovládla závod s hromadným startem. Vítězkou byla korunována popáté v deseti dnech.

Gabriela Koukalová deklarovala pozici světové dvojky a splnila si stanovený cíl. V 27 letech prolomila prokletí ze světových šampionátů a olympijských her a na krku se jí konečně houpou individuální medaile. Ke zlatu ze sprintu přidala stříbro z vytrvalostního závodu a bronz ze stíhačky. A přestože ještě nějakou dobu bude smutnit za dvěma čtvrtými místy z ženských štafet a masáku, MS v Hochfilzenu bylo životní akcí Koukalové. Ve zbývajících třech kolech Světového poháru může s klidem nahánět Lauru Dahlmeierovou.

Jedničku si vysloužil rovněž Ondřej Moravec. Dvaatřicetiletý harcovník se opět výborně zkoncentroval na vrchol roku a výsledkem jsou dvě pátá místa a překrásné druhé z vytrvalostního závodu, přičemž od prvenství ho dělily nicotné 3,3 sekundy. Moravec možná už nikdy nebude tak blízko ke zlatu, ale vyčítat si nic nemůže. Na trati ze sebe vydal sto procent a vyčistil dvacet z dvaceti terčů.

Za očekáváními zůstaly dvě české komety aktuální sezóny. Eva Puskarčíková se střelecky trápila a nepotvrdila roli černého koně. Snad si z trpké zkušenosti vezme to dobré a příští rok na olympiádě naplní svůj potenciál. Michal Krčmář se po nevydařeném sprintu, v němž skončil 61., revanšoval výbornou šestou příčkou ve vytrvalostním závodě. V budoucnu by oba měli být tahouny reprezentace.

U ostatních Čechů se výkony pohybovaly jako na horské dráze, a to platí jak pro mladší ročníky (Lucie Charvátová, Adam Václavík), tak pro zkušená jména (Eva Vítková, Michal Šlesingr, Tomáš Krupčík). Hlavně mladší potřebují zapracovat na přesnosti střelby, bez toho se výše neposunou. Příjemným překvapením v ženské štafetě byla střelecky přesná Jessica Jislová.

Co třeba s pýchou zdůraznit je třetí příčka Česka v medailovém pořadí zemí, velmoci Norsko a Rusko jsou až za výběrem šéftrenéra Ondřeje Rybáře. Hochfilzen se stal nejúspěšnějším šampionátem v české historii.

Mezi muži podle očekávání kraloval Martin Fourcade, i když na základě suverenity ze Světového poháru se jeho medailová sbírka předpokládala trochu zářivější, než je zlato, dvě stříbra a dva bronzy. Francouze zcela jistě ovlivnily rozepře s ruským týmem. Fourcade se už delší dobu staví do role hlavního bojovníka za čistý biatlon a v zahajovacím závodě mixu se mu nelíbilo nasazení Alexandra Loginova do ruské nominace. Loginov si jen před nedávnem odpykal dvouletý trest za EPO, nejhorší doping v biatlonu. Na to konto Fourcade čelil slovní přestřelce s Antonem Šipulinem a vlivným komentátorem Dmitrijem Gubernijevem, jenž ho dokonce označil za svini. I z iniciativy Mezinárodní biatlonové unie se Fourcade s oběma Rusy usmířil, nicméně s bojem proti dopingu těžko skoncuje.

Nory držel nad vodou třikrát stříbrný Johannes Thingnes Bö. Legendární Ole Einar Björndalen, který v 43 letech dobyl bronz ve sprintu, našel zdatného nástupce. Lauru Dahlmeierovou v nahánění individuálních vavřínů podpořili krajané Simon Schempp a Benedikt Doll, a proto není divu, že Německo stanulo na špici klasifikace národů.

Medailové pořadí zemí:

Z S B
1. Německo 7 1 0
2. Francie 1 2 4
3. Česko 1 2 1
4. USA 1 1 0
5. Rusko 1 0 1
6. Norsko 0 3 1
7. Bělorusko 0 1 0
Ukrajina 0 1 0
9. Rakousko 0 0 2
10. Itálie 0 0 2
Finsko 0 0 1

Nejúspěšnější jednotlivci:

Z S B
1. Laura Dahlmeierová (Něm.) 5 1 0
2. Simon Schempp (Něm.) 2 0 0
Vanessa Hinzová (Něm.) 2 0 0
4. Martin Fourcade (Fr.) 1 2 2
5. Gabriela Koukalová (ČR) 1 1 1
6. Anton Šipulin (Rus.) 1 0 1
7. Johannes Thingnes Bö (Nor.) 0 3 0
8. Quentin Fillon Maillet (Fr.) 0 2 0
9. Anais Chevalierová (Fr.) 0 1 2
10. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 0 1 1
Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na úvod Světového poháru výhra v Montafonu! Samková vykročila úspěšně k…

13.12.2019 15:41 Česká snowboardcrossařka Eva Samková nemohla sezónu Světového poháru, ve které obhajuje celkové…

Ženskou štafetu ovládly Norky. Češky skočily na osmém místě

08.12.2019 18:10 Aktualizováno V neděli se konal poslední závod v rámci první zastávky biatlonového Světového poháru 2019/2020, o…

Ledecká zářila i ve druhém sjezdu. O dvě setiny vteřiny jí pódium uniklo

07.12.2019 23:02 Po pátečním sjezdu v kanadském Lake Louise, který Ester Ledecká se startovním číslem 26 vyhrála, se…

Skvělý start do sezóny! Ledecká ve sjezdu v Lake Louis dala vzpomenout na…

06.12.2019 23:20 Aktualizováno V pátek večer středoevropského času se v kanadském Lake Louis konal první závod Světového poháru ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama