Česká ženská štafeta v Pchjongčchnagu dosáhla po napínávém finiši Koukalové na bronz, triumfovalo německé kvarteto

Pchjongčchang - V neděli časně ráno středoevropského času se v jihokorejském Pchjongčchngu konaly štafety biatlonistek na trati dlouhé 4x6 metrů. Díky tomu, že Gabriela Koukalová zvládla svůj poslední úsek, dokázala tak pro český biatlon získat bronz z tohoto štafetového závodu. Pokračuje tak tím nadále příjemná skutečnost, že na každé ze zastávek letošního Světového poháru se dostal český biatlon vždy alespoň jednou na stupnně vítězů. Dodejme, že spolu s Koukalovou tvořilo českou štafetu ještě trio Jessica Jislová, Eva Puskarčíková a Lucie Charvátová. Jako první dorazili do cíle Němky a to e složení Horchlerová, Hammerschmidtová, Herrmannová, Hildebrandová. I bez své suverénky Laury Dahlmeierové tak Němky dosáhly na malý glóbus, jenž si tak zajistily právě tímto svým již pátým vítězstvím v ženské štafetě v této sezóně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Gabriela Koukalová
doporučujeme

Za české barvy vyrazila na trať dlouhou 6 kilometrů jako první Jessica Jislová, čímž tak dala vzpomenout fanouškům na nedávné mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu, kde taktéž ženskou štafetu startovala právě Jislová. I kvůli větrným poryvům, které během závodu panovaly na střelnici, musela česká závodnice hned dvakrát dobíjet a i proto se tak po odjetí z tohoto stavu pohybovala na 13. místě, přičemž na čelo startovního pole ztrácela dvacet vteřin. Po této úvodní ležce následovala druhá střelecká položka střílející se už vestoje a na ni se nepodařilo Jislové trefit na první pokus poslední terč. Až druhý náhradní náboj zamířil tam, kam měl a v době, kdy předávala kolegyni Puskarčíkové na 15. místě až se čtyřicetivteřinovou ztrátou na první místa, kde vévodilo Německo spolu s Francií.

A právě Puskarčíková na druhém úseku předváděla svou klasickou přesnou rychlopalbu a to jak nejprve vleže, tak později i vestoje. Díky tomu se tak po první střelbě harrachovské rodačky česká štafeta posunula blíže k elitní desítce, po té druhé se už Puskarčíková nacházela na výtečném 5. místě. Ve vedení pak v tu chvíli bylo následující trio Německo, Francie a Kanada. Ta byla takto vepředu především díky velmi přesné, tudíž bezchybné střelbě.

Na zmiňované průběžné páté pozici pak předávala Puskarčíková Charvátové, která tak měla na starost třetí úsek. Ovšem ani tentokrát se této české reprezentantce nedařilo na střelnici, neboť na stojce nedokázala vybílit jeden terč a musela tak tedy na jedno trestné kolo. Přesto její úvodní položka vleže spotřebovala pouze jeden její náhradní náboj a tehdy to tak vypadalo s naší štafetou velmi slušně, když byla v kontaktu se čtvrtou Ukrajinou. Takhle nakonec musela předávat finišmance Koukalové na osmém místě s minutovou ztrátou na čelo závodu. „Už jsem skoro věřil, že to psychické trauma ze štafety zlomí," okomentoval Charvátové počínání na střelnici kouč biatlonistek Zdeněk Vítek. Právě během tohoto úseku se pak promíchalo pořadí na onom čele závodu, když Německo muselo na 150 metrů navíc a do vedení se tak tedy rázem dostala Francie, která si tak vybudovala třináctivteřinový náskok na pronásledovatele.

O závěrečný úsek se z českého pohledu postarala tuzemská biatlonová královna Gabriela Koukalová, která svou úvodní položku vleže zvládla bez jakéhokoli nabíjení a díky tomu mohli fanoušci vidět českou vlaječku na průbběžném šestém místě. O tom, kdo získá zlato z tohoto závodu, rozhodla závěrečná stojka, kde si suverénním způsobem počínala Němka Hildebrandová.

To Francie musela hned na dvě trestná kola, čímž tak ztratila jakoukoli možnost bojovat o medailová umístění. Do boje o cený kov se však dokázalo dostat Norsko, které společně se švédským a italským kvartetem bojovalo o stříbrnou pozici. K těmto třem štafetám se však podařilo přiblížit Koukalové, která i přes jedno dobíjení zvládla závěřečnou střelbu celkem rychle. Stříbro z toho ale pro Česko nakonec nebylo, i když o něj bojovalo až do poslední chvíle s Norskem. Olsbuová však byla v cíli o setinu rychleji. Češi se i tak můžou radovat ze zisku bronzu. „Hodně divoký závod, přelévalo se to nahoru, dolů a to nejen u nás, ale i u ostatních štafet. Gábina se cítila před závodem hodně vyčerpaně, ale odvedla ve finiši skvělou práci," hodnotil závod pro Českou televizi Zdeněk Vítek.

Světový pohár v biatlonu - Pchjongčchang:

Ženy - štafeta 4x6 km :

1. Německo (N. Horchlerová, Hammerschmidtová, Herrmannová, Hildebrandová) 1:07:35,6 (1+7)
2. Norsko (Nicholaisenová, Fenneová, Eckhoffová, Olsbuová) +22,8 (1+11)
3. Česko (Jislová, Puskarčíková, Charvátová, Koukalová) +22,9 (1+9)
4. Švédsko (Sloofová, Brorssonová, Nilssonová, Magnussonová) +23,0 (0+7)
5. Itálie (Vittoziová, Sanfilippová, Runggaldierová, Wiererová) +25,9 (0+11)
6. Francie (Chevalierová, Bescondová, Braisazová, Aymonierová) +1:18,8 (2+12)

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama