Smíšené kvarteto zopakovalo umístění smíšené dvojice a také tak skončilo na šestém místě. Triumfovala francouzská čtveřice

Kontiolahti - Protože závodu smíšených dvojic se zúčastnil pár Gabriela Koukalová, Ondřej Moravec, byli to právě tito čeští biatlonisté, kteří se tedy nezúčastnili v ten samý, tedy v neděli, klasické smíšené štafety tvořené čtyřmi závodníky (dvěma ženami a dvěma muži). České kvarteto tak tedy ve finském Kontiolahti se tak tedy nakonec složilo z následujících čtyřech biatlonistů: Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Michal Šlesingr a Michal Krčmář. Během závodu se pohybovala tato česká čtveřice napříč celým startovním polem, chvíli byla vepředu, chvíli se zase propadala. Do cíle pak dorazila na konečném šestém místě a tak zopakovala stejné umístění jako před tím zmiňovaná česká štafeta smíšených dvojic. A zatímco se ve smíšených párech radovali z vítězství Rakušané, v kvartetech se nejvíce radovali pro změnu Francouzi ve složení Dorinová-Habertová, Bescondová, Desthieux, Fillon Maillet.

Přidejte svůj názor

Biatlon, ilustrační fotografie

Jako první se tedy na trati, pokud se budeme bavit o české smíšené štafetě, objevila Puskarčíková a právě tato harrachovská rodačka rozjela štafetuu poněkud opatrněji, na střelbě vleže však ale dokázala, že střelba ji rozhodně není cizí a celkem bez problémů si poradila se všemi pěti terči. Protože k tomuto výkonu nepotřebovala ani jedno dobíjení, pohybovala se poté Puskarčíková na čele závodu, které v tu chvíli tvořilo pět štafet. To Norové byli hned po první střelbě v problémech, neboť Olsbuová musela na dvě trestná kola.

Následně bylo znát, kdo byl na tom výtečně připraven bežecky. Právě s touto částí závodu mohli být tehdy spokojení jak Francouzi, jejíž štafetu startovala Dorinová-Habertová a Finové, za jehož barvy byla tehdy na trati Laukkanenová. Díky Puskarčíkové pak česká štafeta byla v balíku pronásledovatelek, protože ale v následující střelbě vestoje česká reprezentantka vypotřebovala všechny tři náhradní náboje, odjížděla nakonec z tohoto stavu na osmé příčce. Na české závodnici pak v posledních kilometrech jejího úseku bylo vidět, že už ji docházely síly a i proto předávala své kolegyni Veronice Vítkové jako desátá v pořadí.

I po první předávce pokračovala francouzská štafeta v celkem suverénním výkonu, jelikož i po třetí střelbě, kterou už absolvovala Bescondová, si držela skoro aža půlminutový náskok na štafetu figurující v té době na druhé pozici a tehdy byla druhá Itálie. Co se týče Vítkové, které se nejen v posledních dílech Světového poháru, ale i na únorovém světovém šampionátu příliš nedařilo, tak té se v tomto závodě dařilo především běžecky, při střelbě vleže ovšem musela spotřebovat všechny náboje, přesto ani tento fakt nikterak nepomohl k tomu, aby se vyhnula trestnému kolu, po kterém byla česká závodnice nakonec na dvanáctém místě, přičemž na vedoucí biatlonistku ztácela až minutu a půl. Střelba vestoje pak vyšla jilemnické závodnici rozhodně lépe, protože všechny terče dokázala na rozdíl od některých soupeřek bezchybně vybílit a proto se tak najednou česká štafeta vyhoupla na sedmou příčku.

Francie byla stále ve vedení a nezměnilo se to ani v době, kdy už na trati byli přítomni muži, Francouzi si mohli totiž užívat až dvaačtyřicetivteřinový náskok na tehdy druhou německou štafetu. Třetí příčku pak okupovali doposud bezchybně střílející Ukrajinci. Česko tehdy reprezentoval Šlesingr, kterého předstihli Bělorusové a proto tak dorazil na svou první střelbu coby šestý v pořadí, přičemž na medailové pozice ztrácel 25 vteřin. Byl to právě Šlesingr, který se k těmto pozicím dotáhl tak, že už byly na kontakt, protože obě své střelecké položky zvládl bez jediné chyby a vytáhl tak české kvarteto na výtečné čtvrté místo. Ani poté se na čele závodu nic nezměnilo, od samého počátku se na něm slunila suverénní Francie. Půlminutu za ní se pak nacházello Německo, s desetivteřinovým náskokem před Českem pak byla stále třetí Ukrajina.

Zatímco Šlesingrovi se střelecky nad míru dařilo, to samé se nedá říct o finišmanovi Michalu Krčmářovi. Ten nestihl včas zareagovat na vítr, který tak trocu trápil závodníky na střelnici a tak po střelbě vleže, kde musel třikrát dobíjet, musel na dalších 150 metrů navíc a česká štafeta se tak rázem propadla a na zisk cenného kovu z tohoto závodu tak mohla zapomenout. Závěrečný úsek nikterak nepozměnil první tři místa a tak na nich bylo pořadí i po dojezdu do cíle následující: 1. Francie, 2. Německo a 3. Ukrajina. Protože se Krčmářovi příliš nedařilo ani při poslední jeho střelbě vestoje, kde taktéž musel využít dobíjení, skončila tak česká reprezentace na šestém místě. Přestože mohlo skončit kvarteto na vyšší příčce, mohlo se i tak radovat z českého maxima v této sezóně v rámci této biatlonové disciplíny.

Především střelba pak po závodě mrzela českou biatlonovou výpravu. „Absolutně jsem byl na té ležce bezradný. Už se mi to stalo v Koreji a teď znovu. Ani v jednom případě jsem nevěděl, co mám dělat," řekl ke svému výkonu Krčmář a pokračoval: „Cítil jsem se strašně silný na trati a o to víc mě to strašně štve, že jsem to ostatním pokazil." Následně nijak nechtěl svalovat vinu na sou kolegyni Vítkovou, které se taktéž střelecky zrovna nedařilo. „Verča odvedla svoji práci, přivezla to ještě v kontaktu. Boušek (Šlesingr) pak skvěle zatáhl a to, že nestojíme na stupních, bych vzal celé na sebe, protože já byl tím nejslabším článkem," uzavřel Krčmář.

Po tomto závodě mimochodem se stali Francouzi držiteli malého křišťálového glóbu za celkové vítězství právě v této disciplíně.

Světový pohár v biatlonu – Kontiolahti:

Smíšená štafeta:

1. Francie (Dorinová-Habertová, Bescondová, Desthieux, Fillon Maillet) 1:11:34,5 (0+9)
2. Německo (N. Horchlerová, Hammerschmidtová, Doll, Peiffer) +11,0 (0+10)
3. Ukrajina (Varvynecová, Džimová, Semenov, Pidručnyj) +27,1 (0+6)
4. Rusko (Akimovová, Starychová, Jelisejev, Garaničev) +47,8 (0+10)
5. Norsko (Olsbuová, Ekchoffová, J. Boe, Svendsen) +1:15,0 (3+8)
6. Česko (Puskarčíková, Vítková, Šlesingr, Krčmář) +1:22,4 (2+13)

Témata: Biatlon | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský olympijský výbor se odvolal proti "omilostnění" Zubkova

06.12.2018 14:01 Ruský olympijský výbor (OKR) se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat…

Rodina slavných lyžařů se rozroste. Raich a Schildová budou mít třetí dítě

22.11.2018 09:15 Rakouské lyžařské hvězdy Benjamin a Marlies Raichovi se těší na svého třetího potomka. Olympijští…