Fourcade vyhrál poslední závod sezóny i přes svou roztržitost s náboji, Šlesingr minul poslední terč a stupně vítězů mu tak unikly

Holmenkollen - Stíhací závod biatlonistů na trati dlouhé 12,5 kilometru v norském Holmenkollenu byl tím úplně posledním závodem, který byl na programu v rámci této sezóny a který se uskutečnil v neděli. Tento závod vyhrál suverén právě končícího biatlonového ročníku Francouz Martin Fourcade, jemuž tak do rukou přistál malý glóbus určený pro celkového vítěze v této disciplíně, tedy konkrétně ve stíhacích závodech. Francouzský "profesor biatlonu" triumfoval v této stíhačce i přesto, že si zapomněl vzít s sebou náboje, které mu nakonec musel přímo na stavu předat člen realizačního týmu. Na vysoké umístění a to přímo na stupně vítězů pomýšlel i český reprezentant Michal Šlesingr, ten však minul úplně poslední terč na závěrečné položce a tím tak veškeré své šance na zisk některého z cenných kovů z tohoto závodu pohasly.

Přidejte svůj názor

Biatlon, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ve třicetičlenném startovním poli bylo v nedělní stíhačce k vidění hned trio českých reprezentantů a to konkrétně Michal Šlesingr, Michal Krčmář a Ondřej Moravec. Úvod byl od všech závodníků poněkud opatrný, první střelecká položka však začala dělat tento závod zajímavějším, neboť právě tu zvládlo čistě odstřílet celkem 18 závodníků včetně Šlesingra a Krčmáře, to Moravec musel hned na úvod až na 300 metrů navíc, kvůli čemuž se tak propadl až na 25. pozici, přičemž na čelo závodu ztrácel padesát vteřin.

Mezi zmiňovanými osmnácti bezchybnými střelci na úvodní položce střílející vleže byl i Martin Fourcade a to i přesto, že se nejprve zdržel, když zjistil, že si zapomněl vzít před startem náboje. Ty si tak vyžádal přímo na střelnici a i proto tak odjížděl z tohoto stavu nakonec dvacet vteřin za vedoucím Rakušanem Ederem. Netrvalo však dlouho a toto manko bylo smazáno a když se blížila druhá střelecká položka vleže, byl už Fourcade přítomen v přední skupince.

Stejně jako v prvním případě, tak i druhá střelba vleže vyšla na jedničku dvěma českým reprezentantům Krčmářovi a Šlesingrovi a díky tomu tak poté uzavírali první desítku a na čelo závodu tak v tu chvíli ztráceli pouhých osm vteřin. Dodejme, že po druhé střelbě se stal vedoucím závodníkem Rus Anton Šipulin. V čele se nadále nacházel Fourcade, jemuž během závodu povolili sudí doplnit si všechny náboje. Střelecky se tentokrát dařilo i Moravcovi, když se mu podařilo vybílit všechny terče, ovšem ani to mu nikterak nepomohlo k výraznému zlepšení.

Následovala první střelba vestoje a i poté se mohl bezchybným výkonem na střelnici stále radovat Martin Fourcade, jenž se tak dostal na čelo závodu společně se svým krajanem Beatrixem. Jejich pronásledovatelem se stal Michal Šlesingr a čtrnáct vteřin za tímto českým reprezentantem pak figuroval Eder. Další z českých biatlonistů Michal Krčmář musel na jedno trestné kolo a proto se tak propadl na dvanáctou pozici, Moravec se pak nacházel po této položce až na 25. místě. Právě v té době jury uvedla, že bude vyšetřována Fourcadova patálie s rezeverním zásobníkem, který Francouzovi hodil trenér z jeho realizačního týmu přímo na stav před první položkou a nedostal ho tak od rozhodčího. Trenér tuzemských biatlonistů Michael Málek se k tomuto incidentu po závodě vyjádřil následovně: „Pravidla to přímo nezakazují, jen tam nesmí takovým jednáním dojít k ohrožení nikoho ze střelnice." Nakonec Francouze žádný postih nepotkal.

Na řadu tedy přišla závěrečná položka vestoje a tam francouzský suverén této sezóny zaznamenal čistou střelbu a dva kilometry před cílem si mohl užívat jednadvacetivteřinový náskok, který si vybudoval na Lotyše Rastorgujevse, jenž se pomalu ale jistě chtěl dostat poprvé ve své dosavadní kariéře na stupně vítězů v rámci Světového poháru. Na pódium se chtěl po tomto závodě samozřejmě objevit i Šlesingr a skutečně od toho nebyl daleko, zbývalo pouze bezchybně odstřílet na poslední položce, na kterou přijel coby druhý závodník v pořadí. To se ovšem nepovedlo, jelikož rodák z Ústí nad Orlicí nedokázal trefit úplně poslední terč a tím tak přišel definitivně o šanci na zisk jednoho z cenných kovů v tomto závodě.

Ze závěrečného stavu tak odjížděl na šestém místě a na této příčce se nacházel až do cíle. „Smůla, tam si Michal odstřelil medailové pořadí. Celou sezónu čeká na čistý čtyřpoložkový závod, tady tomu byl jasně nejblíž," mrzela střelecká smůla Michala Šlesingra kouče českých biatlonistů Michaela Málka. Nejen Šlesingr, ale i Krčmář se nakonec dostal do elitní desítky. Druhý jmenovaný český závodník totiž skončil devátý. „Věděl jsem, že tam jsou ve hře stupně vítězů, i když jsem se snažil nevnímat, co se kolem děje a hlídat si každou ránu. Až tu poslední jsem zmastil a ke konci ani to šesté místo v cíli nebylo zadarmo," okomentoval pro Českou televizi svůj výkon samotný Šlesingr.

Světový pohár v biatlonu - Holmenkollen:

Muži - 12,5 km s hromadným startem:

1. M. Fourcade (Francie) 37:32,2 (0)
2. Rastorgujevs (Lotyěšsko) +17,4 (2)
3. Eder (Rakousko) +32,4 (1)
4. Svendsen (Norsko) +42,2 (2)
5. Peiffer (Německo) +42,5 (2)
6. Šlesingr (ČR) +42,9 (1)

...

9. Krčmář (ČR) +46,7 (1)
24. Moravec (ČR) +2:23,2 (4)

Konečné pořadí Světového poháru:

1. M. Fourcade (Francie) 1322
2. Šipulin (Rusko) 918
3. J. Boe (Norsko) 812
4. Peiffer (Německo) 746
5. Schempp (Německo) 741
6. Eberhard (Rakousko) 732

...

12. Moravec (ČR) 597
17. Krčmář (ČR) 498
22. Šlesingr (ČR) 422
63. Soukup (ČR) 52
66. T. Krupčík (ČR) 48
68. Václavík (ČR) 42

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další historický zápis díky Ledecké. Češka jako první ovládla v sezóně SP…

18.01.2020 14:33 Aktualizováno Po závodě v rakouském Bad Gasteinu si česká nejen snowboardistka Ester Ledecká spravila chuť a poté…

Až třicátý byl nejlepší Čech. Ve sprintu triumfoval Francouz Fourcade

16.01.2020 16:20 Ve třetím závodě se podařilo vyhrát Francouzovi Martinu Fourcadovi, jemuž se opět tak povedlo…

České skokany už netrénuje David Jiroutek. Koudelkovi vyhrkly slzy do očí

13.01.2020 18:35 Vedení skokanského úseku lyžařského svazu odvolalo z pozice kouče českých skokanů na lyžích Davida…

Fourcade po hromadném závodě v Oberhofu ve vedení SP, Krčmář skončil devátý

12.01.2020 16:08 Český biatlon se mohl po neděli radovat z nejlepšího umístění svého reprezentanta v německém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama