Další olympijskou účast už nepřidá. Lyžařka Strachová ukončila kariéru

Praha - Vzhledem k tomu, že se blíží Zimní olympijské hry, které se v roce 2018 budou konat tentokráte v jihokorejském Pchjongčchangu, se na vyjádření nejlepší tuzemské lyžařky posledních let Šárky Strachové ohledně své budoucnosti čekalo s velkým napětím. Nakonec se v úterý dvaatřicetiletá slalomářka rozhodla svou bohatou kariéru téměř rok před blížícím se zimním sportovním svátkem ukončit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Šárka Strachová, rodným příjmením Záhrobská je česká reprezentantka v alpském lyžování. Foto: Christian Jansky

„Končím," zaznělo na úterní tiskové konferenci z úst Strachové, která svůj poslední závod měla na programu 18. března tohoto roku v americkém Aspenu a už po tomto posledním závodě Světového poháru 2016/17 měla česká reprezentantka v hlavě jasno o tom, jestli bude s lyžováním i nadále pokračovat či nikoli. „Nebylo to jednoduché rozhodnutí, překvapila jsem sama sebe, jaké emoce to ve mně vzbudilo po závodě v Aspenu," uvedla na tiskovce Strachová.

Její jméno figurovalo ve startovních listinách v rámci Světového poháru již čtrnáct let, přičemž celkem seedmnáctkrát stanula na stupních vítězů. Dvakrát se pak radovala z triumfu a to vždy pokaždé v Aspenu. Pro Strachovou to nebylo jednoduché rozhodování už proto, že se blížila již výše zmiňovaná zimní olympiáda. „K rozhodnutí mě vedl vnitřní pocit, že nastal správný okamžik se rozloučit. Není to otázka motivace, že bych neměla chuť pokračovat, vždyť olympiáda za rok je velké lákadlo a znamená pro mě hodně, i když bronz už z Vancouveru mám," řekla a pokračovala: „Ale vždy jsem byla stoprocentní profesionál, který dával vše tomu, co dělá. Ale poslední roky bojuju s tím, aby prioritou bylo lyžování."

Strachová připomněla svůj předposlední závod konající se v ameickém Squaw Valley, kde se umístila na druhé příčce. Právě po tomto závodě se definitivně rozhodla o své budoucnosti. „Splnila jsem si všechny cíle a pokud jsem cítila, že mám životní priority jinde, nastal okamžik se rozloučit. A nemohla jsem si přát krásnější okamžik, než právě v Americe po tom výsledku ve Squaw Valley, kdy jsme se podívala na stupně. Pak přišlo to definitivní rozhodnutí," řekla žena, která byla i vlajkonoškou české výpravy na posledních Zimních olympijských hrách v ruském Soči před třemi lety.

Připomeňme, že rodačka z Benecka zaznamenala na velkých mezinároních akcích nejeden úspěch. Na světových šampionátech dokázala během své kariéry získat zlato, stříbro i dva bronzy, bronz si pak odvezla i z olympijského Vancouveru. Nejen úspěchy však provázely tuto lyžařku během své kariéry, potkaly i krizové situace jako například ta rozchod s otcem Petrem Záhrobským či metabolický kolaps v roce 2012 poté, co se uní objevil nezhoubný nádor na podvěsku mozkovém.

Po návratu na svahy se stal jejím koučem Rakušan Klaus Mayrhofer, v dubnu roku 2013 si pak vzala za muže Antonína Stracha.

ŠÁRKA STRACHOVÁ:

Největší úspěchy (vše slalom):

ZOH: 2010 (Vancouver) - bronz

MS: 2007 (Aare) - zlato, 2009 (Val d'Isere) - stříbro, 2005 (Santa Catarina) a 2015 (Beaver Creek) - bronz; juniorská mistryně světa 2005 (Bardonecchia)

SP: vítězka dvou závodů (Aspen 2008 a 2009), 7x 2. místo, 8x 3. místo; jednou druhá a jednou třetí v konečném hodnocení disciplíny

Ocenění: 3x vítězka domácí ankety Král bílé stopy (2009-10, 2015)

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ledecká si na olympijské trati v Číně v paralelním obřím slalomu dojela…

23.02.2019 09:55 Secret Garden - Česká sportovkyně Ester Ledecká pokračuje v rámci svého asijského turné ve sběru…

Ledecká si v Pchjongčchangu po zlatu dojela i pro bronz

17.02.2019 08:56 Pchjongčchang - V jihokorejském Pchjongčchangu se po sobotním paralelním obřím slalomu, ve kterém…

Trať v Pchjongčchangu jí svědčí. Ledecká tam po olympiádě vyhrála i…

16.02.2019 09:49 Pchjongčchang - Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká se o tomto víkendu vrátila na místo činu, do…

Závody Jizerské 50 hlásí rekordní účast, byla nejvyšší za 40 let

10.02.2019 18:04 Aktualizováno Účast na letošních závodech Jizerské padesátky byla nejvyšší od roku 1978, kdy se jí zúčastnilo asi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama