RUSADA stále bez akreditace. Zúčastní se Rusové nadcházející zimní olympiády?

Montréal/Moskva - Zatímco se sportovní fanoušci téměř po celém světě těší až budou v únoru příštího roku fandit sportovcům reprezentující jejich zemi v rámci Zimních olympijských her, které se tehdy budou konat v jihokorejském Pchjončchangu, Rusové stále nevědí, zda vyšlou své sportovce do bojů pod pěti kruhy. Důvodem je to, že Ruská antidopingová agentura RUSADA stále nemá akreditaci, kterou ji na základě skandálu kolem údajně státem podporovaného dopingu v Rusku odebrala Světová antidopingová agentura WADA. Ta totiž ve čtvrtek oznámila, že akreditaci právě Ruské antidopingové agentuře ještě nevrátí a není rozhodně vyloučené, že na ni namíří Mezinárodní olympijský výbor (MOV) začátkem prosince další sankce.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ruská vlajka

K tomu, aby mohla RUSADA získat zpět svou akreditaci, potřebuje alespoň podle Světové antidopingové agentury splnit dvě následující podmínky a to jednak uznat výsledky McLarenovy komise vyšetřující zmiňovanou kauzu státem řízeného dopingu v Rusku a jednak také to, aby se ruské ministerstvo sportu přiznalo k tomu, že manipulovalo s podezřelými vzorky během posledních Zimních olympijských her, které se v roce 2014 konalo v Soči.

Rusové tato obvinění vzešlé z vyšetřovací McLarenovy komise pochopitelně odmítají, přičemž to svými ústy učinili jak šéf ruského olympijského výboru Alexandr Žukov, tak i samotný tamní ministr sportu Pavel Kolobkov, podle nějž je celá tato kauza politicky motivovaná. Má pocit, že by měla WADA přejít k jinému tónu v debatě o tomto problému s Ruskem. "S tímto rozhodnutím nesouhlasíme. Považujeme ho za nespravedlivé a stále důrazně popíráme obvinění ze státem řízeného dopingu," řekl pak mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Pozadu se svým komentářem na tuto kauzu pak nezůstal ani ruský vicepremiér Vitalij Mutko: "My i WADA spolu komunikujeme, ale každý jiným jazykem. Posloucháme, snažíme se dobrovolně spolupracovat, ale v některých věcech si prostě nerozumíme."

WADA a RUSADA spolu komunikují mnohem lépe, než jak tomu bylo v době, kdy celý dopingový skandál vypukl. Alespoň to potvrdil ředitel WADA Olivier Niggli s tím, že však na těch nejpalčivějších otázkách se pro zatím obě strany neshodují. "Za poslední rok a půl jsme s ruskou stranou ohledně našich požadavků komunikovali pětadvacetkrát," prozradil Niggli.

A proč se tedy WADA rozhodla ještě akreditaci Ruské antidopingové agentuře nevrátit? Učinila tak po nedávných výsledcích všech dopingových testů, jež se provedly mezi lednem 2012 a srpnem 2015 v laboratři v Moskvě. Právě tímto obdobím se zabývala i ona McLarenova komise, která poukázala i na taktéž zmíněnou manipulaci se vzorky během olympijských her v Soči.

Konkrétně mezi 5. a 7. prosincem tohoto roku by se měla celá kauza stétem řízeného dopingu uzavřít, o což by se měl postarat Mezinárodní olympijský výbor, na zasedání své výkonné rady. Tehdy tak svět zjistí, jestli do Jižní Koreje odcestují i ruští sportovci. Už nyní je jasné, že do Pchjongčchangu neodcestuje hned šestice Rusů, u kterých bylo prokázano, že byli zapleteni do dopingového skandálu. Tím nejznámějším je asi běžec na lyžích Alexandr Legkov, jenž v Soči 2014 získal zlato na padesátikilometrové trati.

Připomeňme, že na loňských Letních olympijských hrách v Riu de Janeiro ruští sportovci odcestovali a to na základě rozhodování jednotlivých federací, tudíž se nejednalo o plošný zákaz pro Rusko. Někteří sportovci přesto právě kvůli dopingu do Brazílie nakonec neodletěli.

Témata: sport | Rusko | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český biatlon se zase konečně může radovat. Ve štafetě v Oberhofu Češky…

13.01.2019 13:36 Oberhof - Byl to štafetový závod plný příběhů a zvratů. Na samém jeho začátku kvůli zlomené pažbě…

Sáblíková na vícebojařském ME získala stříbro!

12.01.2019 16:22 Collalbo - Český sport se o tomto víkendu může radovat z dalšího skvělého úspěchu. Postarala se o…

Turné ovládl Kobajaši. Koudelka v Bischofshofenu skončil šestý!

06.01.2019 20:13 Bischofshofen - Dlouhý den v neděli zažili skokané na lyžích. Protože se v sobotu kvůli silnému…

Stále lepšící se Koudelka skončil v Ga-Pa čtvrtý. Vyhrál opět Rjoju…

01.01.2019 16:35 Garmisch-Partenkirchen - Novoroční závod v německém Garmisch-Partenkirchenu v rámci Turné čtyř…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama