Nejlepší výsledek českých reprezentantů od začátku biatlonové sezóny. Ženská štafeta skončila šestá, závod ovládly Němky

Hochfilzen - Poté, co se v neděli nejprve ve svém štafetovém závodě představili muži-biatlonisté, ukázaly se pochopitelně v rakouském Hochfilzenu i ženy, které měly taktéž na programu štafetový závod, přičemž každá závodnice z jednotlivých kvartet měla před sebou šestikilometrový okruh se dvěma zastávkami na střelnici (jednou vleže a jednou vestoje). Nejlépe si s tratí i v neustále se měnících podmínkách poradily německé reprezentantky Hinzová, Hildebrandová, Hammerschmidtová, Dahlmeierová, které si tak připsaly své již šesté štafetové vítězství v řadě. Ani české kvarteto ve složení Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Veronika Vítková však nezklamalo, naopak zaznamenalo dosud vůbec nejlepší výsledek pro české barvy v právě probíhající sezóně 2017/18, když se nakonec umístilo na šestém místě. Největší pochvalu si za svůj výkon zřejmě zaslouží teprve dvacetiletá Markéta Davidová, díky níž se, nejen díky slušnému běhu, ale i slušné střelbě, česká štafeta vyhoupla k vyšším příčkám.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Biatlon, ilustrační fotografie
doporučujeme

O ní se ve svém hodnocení tohoto závodu pro Českou televizi zmiňoval i trenér Zdeněk Vítek. „Musely jsme jet bez Koukalové, padlo tam i jedno trestné kolo a s ohledem na tohle všechno jsme za konečné umístění docela rádi. Jislová na druhém úseku měla asi nejhorší podmínky na střelnici, takže bych chtěl každou z holek za něco pochválit. Nejvíc asi tu nejmladší Davidovou, která nás vrátila do těch předních pozic," řekl konkrétně.

Ze začátku měly ženy lepší podmínky na střelnici a to především proto, že na rozdíl od štafetového závodu mužů, jenž byl na programu o tři hodiny dříve, tam byl stabilnější vítr, přičemž jakkoli se mohlo i přesto zdát, že foukalo celkem dost. Poryvy už ale tak silné nebyly. Jako první se z českého kvarteta na trať vydala Eva Puskarčíková. Už už to vypadalo, že míří na trestné kolo a bude tím tak pokračovat střelecká bída českých reprezenatntů na úvod letošní sezóny, nakonec se mu ale vyhla, když svým posledním nábojem dokázala poslední terč vybílit a pokračovat dál v závodě bez 150 metrů dlouhého okruhu navíc. „Už tam asi počítala andělíčky," okomentoval kritický moment, ve kterém se harrachovská rodačka ocitla, kouč Vítek.

„Ke konci už jsem se trochu rozklepala a musela jsem si přidřepnout. Na trati jsem se ale cítila dobře a lyže mi jely naprosto skvěle," přidala se pak k hodnocení svého výkonu i samotná Puskarčíková, díky jejímu třetímu nejlepšímu běžeckému času, což zapříčinilo to, že předávala své kolegyni Jessice Jislové na průběžné páté pozici. Už tehdy na čele figurovaly Němky, za nimi pak jely Bělorusky s Ukrajinkami.

Byla to pak Jessica Jislová, která musela na rozdíl od Puskarčíkové vleže dobíjet, tehdy se jí ještě trestné kolo vyhnulo, po střelbě vestoje už ale na něj odjet musela. „Jelo se docela zběsilé tempo, mě to pak při střelbě dohnalo," vyprávěla po závodě. Po absolvování nepopulárního trestného kola se v průběžném pořadí zařadila na devátou pozici a v době, kdy pomyslný štafetový kolík předávala své kolegyni Markétě Davidové, nacházela se česká štafeta na 11. místě, přičemž na čelo startovního pole ztrácela půldruhé minuty. Tehdy mimochodem vedlo ukrajinské kvarteto.

Na trati tak tedy byla nejmladší česká reprezentantka ze štafety, teprve dvacetiletá Markéta Davidová a nutno přiznat, že se jí vůbec nedařilo špatně. Vždyť především díky jejímu skvělému výkonu se Češky opět vrátily do bojů o nejlepší umístění v dosavadní sezóně. Běžecky to z její strany bylo od počátku velice svižné, při střelbě vleže nezaznamenala ani jeden omyl, vestoje pak sice musela dobíjet, ale pouze jednou. I proto tak nakonec finišmance Veronice Vítkové předávala na výtečném sedmém místě. „Řekla jsem si, že mě pět malých černých teček nemůže rozhodit. Střelba se mi povedla a běžecky na víc nebylo," řekla sympatická Davidová, jež začíná v poslední době čím dál více nakukovat do seniorské biatlonové reprezentace.

Vítková pak sice první střelbu vleže zvládla bez jediné chyby, vestoje pak ale musela hned dvakrát dobíjet. „Škoda každé rány, která padne vedle, možná se tam mohla zamíchat do boje o medaile. Přesto to byl od Veroniky stabilní výkon, dá se říct, že nalézá závodní pohodu," okomentoval svou svěřenkyni trenér Vítek. Česká reprezentantka nakonec předvedla velice sllušný běh, díky kterému vyšvihla českou štafetu na konečné šesté místo, což je tedy dosud nejlepší výsledek českých biatlonistů vůbec v dosavadním průběhu letošní sezóny 2017/18. „Myslím, že nakonec můžeme být s vystoupením ve štafetě spokojené. Ale já upřímně byla ráda, že jsem se vůbec nějak dostala do cíle, tělo mě ke konci už moc neposlouchalo. Poslední dva kilometry jsem toho měla opravdu už plné zuby," řekla Vítková v cíli pro Českou televizi.

Závod tedy vyhrály Němky a to i se svou finišmankou Laurou Dahlmeierovou, stříbro z tohoto závodu putuje do Ukrajiny, bronz pak do Francie, která do poslední chvíle o tento kov bojovala s Ruskem.

SP biatlonistek v Hochfilzenu – štafeta žen 4x6 km:

1. Německo (Hinzová, Hildebrandová, Hammerschmidtová, Dahlmeierová) 1:14:36,4 (0 trestných okruhů+9 dobíjení)
2. Ukrajina (Vita Semerenková, Džimová, Valj Semerenková, Pidhrušná) +44,9 (0+5)
3. Francie (Dorinová-Habertová, Aymonierová, Braisazová, Bescondová) +1:04,5 (2+13)
4. Rusko (Slivkovová, Akimovová, Starychová, Jurlovová) +1:09,0 (0+9)
5. Švýcarsko (E. Gasparinová, S. Gasparinová, Häckiová, Cadurischová) +1:25,7 (2+12)
6. Česko (Puskarčíková, Jislová, Davidová, Vítková) +1:34,1 (1+12)

Loading...
Témata: Biatlon | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úspěch pro Ledeckou! Počtvrté v řadě získala velký křišťálový glóbus

23.03.2019 16:26 Winterberg - Lepší dárek si v den svých čtyřiadvacátých narozenin si dvojnásobná olympijská vítězka…

loading...

Skvělá Samková získala podruhé křišťálový globus!

16.03.2019 16:36 Veysonnaz - Dvojnásobná olympijská medailistka a letošní mistryně světa Eva Samková si letos…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama